Milli Kitabxanada “Milli uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi - Abdulla Şaiq” adlı virtual və “Abdulla Şaiq – 145” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
24-02-2026
24 fevral 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada tanınmış yazıçı, şair, dramaturq, tərcüməçi və pedaqoq Abdulla Şaiqin anadan olmasının 145 illiyi münasibətilə “Milli uşaq ədəbiyyatının  görkəmli nümayəndəsi - Abdulla Şaiq”  adlı  virtual və “Abdulla Şaiq – 145” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə görkəmli ədibin şeirləri, qəzəlləri, poemaları, pyesləri, hekayələri, povest və romanları, tərcümələri, tərtibçi və  redaktor olduğu kitablar, həmçinin Abdulla Şaiqin həyatı, nəsr və tərcümə yaradıcılığı, dramaturgiyası, vətənpərvərlik, etika və tərbiyə, qadın azadlığı məsələlərinə aid baxışları, pedaqoji və ədəbi-tənqidi görüşləri, ev muzeyi və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları və fotolar nümayiş olunur.
https://anl.az/el/vsb/Abdulla_Saiq/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Abdulla Axund Mustafa oğlu Talıbzadə (Abdulla Şaiq) 1881-ci il fevral ayının 24-də Tiflisdə ruhani ailəsində anadan olub. O, Tiflis və Xorasanda təhsil alıb, 1901-ci ildə Bakıya gələrək 1934-cü ilədək Sabunçu və Bakı məktəblərində Azərbaycan dili və şəriət fənlərini tədris edib.
Abdulla Şaiq “Əlifba”, “Uşaq çeşməyi”, “İkinci il”, “Gülzar”, “Milli qiraət”, “Müntəxabat”, “Türk çələngi”, “Ədəbiyyat”, “Türk ədəbiyyatı”, “Gülşəni ədəbiyyat” adlı dərsliklər və proqramlar hazırlayıb.
Abdulla Şaiq yaradıcılığına tərcümə və qəzəllə başlasa da, ilk mətbu əsəri “Laylay” adlı uşaq şeri olub. O, 1906-cı ildən başlayaraq silsilə şeirləri ilə Azərbaycan milli uşaq poeziyasının incilərini yaradıb. Bir sıra şeirləri “Dəbistan” və “Məktəb” uşaq-gənclər toplularında çap olunub. Xalq ədəbiyyatını toplayıb araşdıran Abdulla Şaiq bu örnəklər əsasında “Tıqtıq xanım”, “Tülkü həccə gedir”, “Yaxşı arxa” kimi mənzum nağıllar da yazmış, 1910-cu ildə yazdığı “Gözəl bahar” pyesi ilə milli uşaq teatrının əsasını qoyub.
Nəsr yaradıcılığına 1905-ci ildə romantik “İki müztərib və ya əzab və vicdan” yarımçıq romanı ilə başlayan ədib “Məktub yetişmədi”, “Köç”, “Daşqın”, “İntiharmı, yaşamaqmı”, “Göbələk”, “İblisin huzurunda”, “Dursun”, “Əsrimizin qəhrəmanlar”ı kimi bir çox hekayə, povest və romanlar, “Tələbə və həyat” pyesini qələmə alıb.
Abdulla Şaiq V.Şekspirin “Maqbet” pyesini, C.Sviftin “Qulliverin səyahəti” romanını, A.S.Puşkinin, M.Lermontovun, İ.Krılovun, M.Qorkinin, Nekrasovun əsərlərini dilimizə çevirib.
1990-cı ildən Bakıda Abdulla Şaiqin ev-muzeyi fəaliyyət göstərir. Hazırda Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı Abdulla Şaiqin adını daşıyır.

В Национальной Библиотеке пользователям были представлены виртуальная книжная выставка «Выдающийся представитель национальной детской литературы — Абдулла Шаиг» и традиционная книжная выставка «Абдулла Шаиг – 145».
24-02-2026
24 февраля 2026 года в Национальной Библиотеке по случаю 145-летия со дня рождения известного писателя, поэта, драматурга, переводчика и педагога Абдуллы Шаига пользователям были представлены: виртуальная книжная выставка «Выдающийся представитель национальной детской литературы — Абдулла Шаиг» и традиционная выставка «Абдулла Шаиг – 145».
На выставках были представлены стихи, газели, поэмы, пьесы, рассказы, повести и романы, переводы и книги, в которых он выступал составителем или редактором, а также литература о жизни Абдуллы Шаика, его прозе и переводческой деятельности, драматургии, взглядах на патриотизм, этику и воспитание, права женщин, педагогические и литературно-критические труды, материалы об его домашнем музее, нотные издания на его стихи и фотографии.
Традиционная выставка продлится одну неделю.
https://anl.az/el/vsb/Abdulla_Saiq/index.htm
Абдулла Ахунд Мустафа оглы Талыбзаде (Абдулла Шаиг) родился 24 февраля 1881 года в Тифлисе в семье духовного лица. Учился в Тифлисе и Хорасане, в 1901 году переехал в Баку и до 1934 года преподавал азербайджанский язык и шариат в школах Сабунчи и Баку.
Он подготовил учебники и программы «Алифба» («Азбука»), «Ушаг чешмейи» («Детский родник», «Икинджи ил» («Второй год»), «Гюльзар», «Милли гираэт» («Национальное чтение», «Мунтахабат» («Хрестоматия»), «Тюрк челенги»» («Турецкий венок»), «Адабиййат» («Литература»), «Тюрк адабиййаты» (Турецкая литература», «Гюльшани-адабиййат» («Сад литературы»).
Хотя Абдулла Шаиг начинал с переводов и газелей, его первым опубликованным произведением было детское стихотворение «Лайлай». С 1906 года он создаёт жемчужины азербайджанской национальной детской поэзии, публикуя стихи в сборниках «Дебистан» и «Мектеб». Собирая и изучая народную литературу, он написал стихотворные сказки «Тыктык ханым», «Лиса совершает хадж», «Крепкая опора», а в 1910 году пьесой «Прекрасная весна» положил начало национальному детскому театру.
В прозе он дебютировал в 1905 году романтическим романом «Два мученика или страдание и совесть» (роман остался незавершенным), затем создал множество рассказов, повестей и романов: «Письмо не дошло», «Переселение», «Наводнение», «Самоубийство или жизнь», «Гриб», «Перед дьяволом», «Дурсун», «Герои нашего времени», а также пьесу «Студент и жизнь».
Абдулла Шаиг перевёл на азербайджанский язык пьесу В.Шекспира «Макбет», роман Дж. Свифта «Путешествия Гулливера», произведения А.С.Пушкина, М.Ю.Лермонтова, И.А.Крылова, А.М.Горького и Н.А.Некрасова.
С 1990 года в Баку действует музей Абдуллы Шаига. В настоящее время Азербайджанский государственный театр кукол носит имя Абдуллы Шаига.