Milli Kitabxanada polkovnik Q.P.Zapletinin Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyinə həsr edilmiş kitablarının təqdimat mərasimi və “Şanlı qələbənin 70 illiyi” mövzusunda kitab sərgisi
07-05-2015
May ayının 7-də Milli Kitabxanada Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə ehtiyatda olan  polkovnik Q.P.Zapletinin Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyinə həsr edilmiş “Vətənə və elmə xidmət etdilər...” və “Azərbaycan Böyük Vətən müharibəsi illərində (1941-1945)” kitablarının təqdimat mərasimi və “Şanlı qələbənin 70 illiyi” mövzusunda kitab sərgisinin açılışı olmuşdur. Tədbirdə hər il olduğu kimi kitabların təqdimatından sonra yeni ədəbiyyatla zəngin olan, Böyük Vətən müharibəsində rəşadətlə vuruşan, bu yolu şərəflə başa vuran qəhrəman oğullarımız haqqında 100-dən artıq ədəbiyyat sərgilənmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxabanın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq Böyük Vətən müharibəsində vuruşan Azərbaycanlı oğul və qızlarımızın şücaətindən danışmış, Bakı neftinin müharibənin qələbə ilə başa çatmasında böyük əhəmiyyətindən söz açmışdır. Tahirov öz çıxışında həmçinin arxa cəbhədə çalışan həmvətənlərimizin zəhmətindən də bəhs etmişdir.
Kitabların müəllifi, ehtiyatda olan zabit Q.P.Zapletin hər iki kitabın ərsəyə gəlməsindən, müharibənin vurduğu ağır yaralardan, müharibənin qələbə ilə başa çatmasından danışdı.

В Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 70-летию Великой Победы над фашизмом в Великой Отечественной Войне
07-05-2015
7 мая в Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 70-летию Великой Победы над фашизмом в Великой Отечественной Войне. Во время мероприятия состоялась презентация книг полковника запаса Г.П.Заплетина «Они служили Родине и Науке…» и «Азербайджан в годы Великой Отечественной Войны (1941-1945)», посвященных доблестному труду азербайджанских ученых и уроженцев Азербайджана в годы войны, а также открытие книжной выставки «70-летие Великой Победы». На ней было представлено более 100 книг о героях Азербайджана, сражавшихся на полях Великой Отечественной, об огромном вкладе тружеников тыла в дело Победы, о безмерном труде наших нефтяников, приблизивших ее!
Приветствовав участников мероприятия, директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров, с большим чувством говорил о бессмертном подвиге сыновей и дочерей Азербайджана в годы войны, о нашем «черном золоте» - нефти, о которой маршал Жуков сказал: «Бакинские нефтяники давали стране столько горючего, сколько было необходимо для Победы!»
Автор книг полковник Г.П.Заплетин рассказал об издании этой книги, о великом труде азербайджанских ученых, химиков, технологов, военных в дело Победы.