Milli Kitabxanada “Təranə Cəbiyeva” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün təcrübəli pedaqoq, tarixçi-müəllim,tədqiqatçı, şair-jurnalist, publisist Təranə Cəbiyevanın doğum günüdür
Təranə Kommuna qızı Cəbiyeva 1968-ci il iyulun 21-də Bakı şəhərində anadan olub. 1988-1994-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin kitabxanaçılıq və informasiya fakültəsində, 1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Pedaqoji Kadrların İxtisasının Artırılması və Yenidən Hazırlanması Baş İnstitutunda tarix fənni üzrə təhsil alıb. Tələbəlik illərindən başlayaraq pedaqoji əmək fəaliyyətinə başlayıb. 2001-ci ildən eyni zamanda “Şərqin səsi” qəzetinin redaksiyaı ilə əməkdaşlıq etməyə başlayıb. Elə o vaxtdan da elmi, bədii və publisistik yaradıcılığı daha da çiçəklənib. “Şərqin səsi” qəzetinin şöbə müdiri, “Elm və Təhsil” qəzetinin redaktor müavini vəzifəsinə irəli çəkilib.
Bir-birinin ardınca “Abdulla Şaiq”, “Həsən bəy Zərdabi”, “Qızıl Qələm”, “Vicdanlı Qələm” və bir sıra başqa mükafatlara layiq görülüb. Azərbaycan Respublikası “Təhsil” Mərkəsi tərəfindən “XXI Əsrin Ziyalısı” Fəxri mükafatı ilə təltif olunub.
Dövrü mətbuatda müntəzəm olaraq jurnalist, publisist, tarixçi kimi çıxış edib, Azərbaycanın maddi-mədəniyyət abidələri, Bakı kəndlərinin qədim tarixi, milli təhsilimizin problemləri, qabaqcıl pedaqoqlar, incəsənət, mədəniyyət xadimləri haqqında 1000-ə qədər məqaləsi çap olunub. 2016-cı ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə üzvüdür.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Təranə Cəbiyeva” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Təranə Cəbiyevanın müəllifi olduğu kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Terane_Cebiyeva/index.htm istifadə edə bilərlər.

Today is the birthday of experienced educator, historian-teacher, researcher, poet-journalist Tarana Jabiyeva
Jabiyeva, daughter of Tarana Kommuna, was born on July 21, 1968 in Baku. In 1988-1994, he studied at the faculty of librarianship and information of Baku State University, and in 1999-2000, he studied history at the Main Institute of Professional Development and Retraining of Pedagogical Personnel of the Republic of Azerbaijan. He started his teaching career from his student years. Since 2001, at the same time, he began to cooperate with the editorial office of "The Voice of East" newspaper. Since then, his scientific, artistic and journalistic creativity has flourished even more. He was promoted to the position of department head of "The Voice of East" newspaper and deputy editor of "The Science and Education" newspaper.
"Abdulla Shaiq", "Hasan Bey Zardabi", "Golden Pen", "Honest Pen" and a number of other awards were awarded one after the other. The Republic of Azerbaijan was awarded the "Intellectual of the 21st Century" Honorary Award by the "Education" Center.
She regularly appeared in the media as a journalist, publicist, and historian, and published up to 1,000 articles about the material and cultural monuments of Azerbaijan, the ancient history of Baku villages, the problems of our national education, advanced educators, art, and cultural figures. Since 2016, she has been a member of the Azerbaijan Writers' Union.
On the occasion of the anniversary, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "Tarana Jabiyeva". Photos, books and articles authored by Tarana Jabiyeva are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use http://anl.az/el/vsb/Terane_Cebiyeva/index.htm.