Milli Kitabxanada “Təranə Cəbiyeva” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün təcrübəli pedaqoq, tarixçi-müəllim,tədqiqatçı, şair-jurnalist, publisist Təranə Cəbiyevanın doğum günüdür
Təranə Kommuna qızı Cəbiyeva 1968-ci il iyulun 21-də Bakı şəhərində anadan olub. 1988-1994-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin kitabxanaçılıq və informasiya fakültəsində, 1999-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Pedaqoji Kadrların İxtisasının Artırılması və Yenidən Hazırlanması Baş İnstitutunda tarix fənni üzrə təhsil alıb. Tələbəlik illərindən başlayaraq pedaqoji əmək fəaliyyətinə başlayıb. 2001-ci ildən eyni zamanda “Şərqin səsi” qəzetinin redaksiyaı ilə əməkdaşlıq etməyə başlayıb. Elə o vaxtdan da elmi, bədii və publisistik yaradıcılığı daha da çiçəklənib. “Şərqin səsi” qəzetinin şöbə müdiri, “Elm və Təhsil” qəzetinin redaktor müavini vəzifəsinə irəli çəkilib.
Bir-birinin ardınca “Abdulla Şaiq”, “Həsən bəy Zərdabi”, “Qızıl Qələm”, “Vicdanlı Qələm” və bir sıra başqa mükafatlara layiq görülüb. Azərbaycan Respublikası “Təhsil” Mərkəsi tərəfindən “XXI Əsrin Ziyalısı” Fəxri mükafatı ilə təltif olunub.
Dövrü mətbuatda müntəzəm olaraq jurnalist, publisist, tarixçi kimi çıxış edib, Azərbaycanın maddi-mədəniyyət abidələri, Bakı kəndlərinin qədim tarixi, milli təhsilimizin problemləri, qabaqcıl pedaqoqlar, incəsənət, mədəniyyət xadimləri haqqında 1000-ə qədər məqaləsi çap olunub. 2016-cı ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinə üzvüdür.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Təranə Cəbiyeva” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Təranə Cəbiyevanın müəllifi olduğu kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Terane_Cebiyeva/index.htm istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка «Тарана Джабиева»
Сегодня день рождения Тараны Джабиевой – опытного педагога, историка-педагога, исследователя, поэта-журналиста.
Тарана Джабиева родилась 21 июля 1968 года в городе Баку. В 1988-1994 гг. училась на факультете библиотековедения и информации Бакинского государственного университета, в 1999-2000 гг.-в Главном институте повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров Азербайджанской Республики по истории. Со студенческих лет начала педагогическую трудовую деятельность. С 2001 года начала сотрудничать с редакцией газеты “Голос Востока”. С тех пор ее научное, художественное и публицистическое творчество процветало. Была назначена заведующим отделом газеты «Голос Востока», заместителем редактора газеты «Наука и образование».
Тарана Джебиева была последовательно удостоена престижных наград, включая «Abdulla Şaiq», «Həsən bəy Zərdabi», «Qızıl Qələm», «Vicdanlı Qələm» и другие. Она была награждена почетной премией «Заслуженный деятель XXI века» от Центра "Образование" Азербайджанской Республики.
Регулярно выступала в периодической печати в качестве журналиста, публициста, историка, опубликовала до 1000 статей о материально-культурных памятниках Азербайджана, древней истории бакинских сел, проблемах национального образования, о передовых педагогах, деятелях искусства, культуры. С 2016 года она является членом Союза писателей Азербайджана.
По случаю юбилея сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана подготовлена виртуальная выставка под названием «Тарана Джабиева». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи Тараны Джабиевой.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Terane_Cebiyeva/index.htm.