Milli Kitabxanada “Ümummilli lider Heydər Əliyev – 100” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
08-05-2023
May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi tamam olur.
Müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi tükənməz ibrət məktəbidir. Ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. İntibah və milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır. Ölkəmiz dünyada layiq olduğu mərtəbəyə Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilmişdir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi əbədilik qazanması, heç də təsadüfi deyil. Prezident İlham Əliyevin apardığı quruculuq işləri və həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasət sayəsində əldə olunan nailiyyətlər bir daha təsdiq edir ki, Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasına başçılıq etdiyi illər ərzində ölkəmizin müstəqilliyi istiqamətində həyata keçirdiyi geniş miqyaslı işlər Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində öz bəhrəsini verir. Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövlətinin gələcək inkişafı naminə irəli sürdüyü ideyaları bu gün yaşayır və zəfər çalır.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Ümummilli lider Heydər Əliyev – 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, haqqında materiallar, fotolar, Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

On May 10, the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, world-class political figure, will be completed.
The meaningful life path, rich and diverse heritage of the national leader Heydar Aliyev, who won eternity with his exceptional services, is an inexhaustible school of lessons. Looking back on the past years, we once again witness the important historical achievements of the Azerbaijani people under the leadership of their wise leader. The renaissance and awakening of national consciousness began with Heydar Aliyev's coming to power, and thanks to him, our independence became eternal and irreversible. Our country was able to rise to the level it deserves in the world thanks to the Great Leader's foresight, wisdom, determination, iron will, and rich statecraft experience.
It is no coincidence that Heydar Aliyev has won eternity in the memory of the Azerbaijani people as a founder and savior statesman, a national leader and a leader who won the people's love. The achievements achieved thanks to the construction works carried out by President Ilham Aliyev and the far-sighted policy implemented once again confirm that the large-scale works carried out by our great leader Heydar Aliyev in the direction of the independence of the Republic of Azerbaijan during the years of his leadership of the Republic of Azerbaijan bear fruit as a result of the far-sighted policy of President Ilham Aliyev. The ideas put forward by the Great Leader for the sake of the future development of the people and state of Azerbaijan are alive and triumphant today.
On the occasion of the anniversary, a virtual exhibition called "National leader Heydar Aliyev - 100" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. In the virtual exhibition, the opinions of prominent people about the Great Leader, materials, photos, books and articles published in periodicals about the legacy of Heydar Aliyev, his role in the history, culture, and development of science of Azerbaijan are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm.