Milli Kitabxanada “Ümummilli lider Heydər Əliyev – 100” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
08-05-2023
May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi tamam olur.
Müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi tükənməz ibrət məktəbidir. Ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. İntibah və milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır. Ölkəmiz dünyada layiq olduğu mərtəbəyə Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilmişdir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi əbədilik qazanması, heç də təsadüfi deyil. Prezident İlham Əliyevin apardığı quruculuq işləri və həyata keçirdiyi uzaqgörən siyasət sayəsində əldə olunan nailiyyətlər bir daha təsdiq edir ki, Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasına başçılıq etdiyi illər ərzində ölkəmizin müstəqilliyi istiqamətində həyata keçirdiyi geniş miqyaslı işlər Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində öz bəhrəsini verir. Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı və dövlətinin gələcək inkişafı naminə irəli sürdüyü ideyaları bu gün yaşayır və zəfər çalır.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Ümummilli lider Heydər Əliyev – 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, haqqında materiallar, fotolar, Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

10 мая исполняется 100 лет со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, политического деятеля мирового уровня Гейдара Алиева.
Содержательная жизнь Гейдара Алиева, завоевавшего вечность своими исключительными заслугами, является школой неисчерпаемого многогранного наследия. Оглядываясь на прошедшие годы, мы вновь являемся свидетелями важных исторических достижений азербайджанского народа под руководством своего мудрого лидера. Возрождение и пробуждение национального самосознания Азербайджана началось с приходом к власти Гейдара Алиева, именно благодаря ему наша независимость приобрела вечный и необратимый характер. Наша страна смогла занять достойное место в мире именно благодаря дальновидности, мудрости, решительности, богатому опыту государственности Общенационального лидера.
Гейдар Алиев навсегда остался в памяти азербайджанского народа как основатель и спаситель государства, национальный лидер, завоевавший любовь народа. Широкомасштабная работа, проводимая нашим великим лидером Гейдаром Алиевым за годы его руководства Азербайджанской Республикой в направлении независимости нашей страны, приносит свои плоды в результате дальновидной политики Президента Ильхама Алиева. Сегодня живут и торжествуют идеи, выдвинутые великим лидером во имя будущего развития азербайджанского народа и государства.
По случаю юбилея сотрудниками Национальной библиотеки была подготовлена виртуальная выставка «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – 100». На виртуальной выставке представлены мнения выдающихся личностей о Великом Лидере, материалы о нем, фотографии, книги о наследии Гейдара Алиева, его роли в истории, культуре и научном развитии Азербайджана, а также статьи, опубликованные на страницах периодических изданий.