Milli Kitabxanada “Xalq artisti Bəhram Mansurov” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
12 fevral 2026-ci il tarixində Milli Kitabxanada klassik Azərbaycan muğamlarının qorunub saxlanılmasında və təbliğində böyük xidmətləri olan Mansurovlar sülaləsinin nümayəndəsi, görkəmli tarzən, Xalq artisti Bəhram Mansurovun anadan olmasının 115 illiyi münasibətilə Xalq artisti Bəhram Mansurov” adlı geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə muğamı qüsursuz səsləndirən, fitri istedada malik, mahir tarzən Bəhram Mansurovun qramplastinkalara köçürülmüş tar ifaları, Azərbaycan musiqi tarixindəki xidmətləri, sənətkarın yaradıcılıq yolu, incəsənət xadimlərinin xatirələri, bənzərsiz sənət dünyası, qoyduğu irs haqqında ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Bəhram Məşədi Süleyman bəy oğlu Mansurov 1911-ci il fevral ayının 12-də Bakıda, İçərişəhərdə musiqiçi ailəsində anadan olub. İlk təhsilini mədrəsədə, sonra isə rus-tatar məktəbində alıb. Tar çalmaq sənətini atasından və əmisi Mansur Mansurovdan öyrənib.
O, 1929-cu ildən Azərbaycan Dövlət Şərq orkestrində, sonralar Azərbaycan Televiziya və Radiosunun Xalq çalğı alətləri orkestrində fəaliyyət göstərib, Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının solisti olub, C.Qaryağdıoğlu, S.Şuşinski, H.Sarabski, H.Rzayeva, Z.Adıgözəlov və d. görkəmli xanəndələri müşayiət edib.
1941-ci ildən Azərbaycan Dövlət Musiqi Məktəbində pedaqoji fəaliyyət göstərib. Görkəmli tarzən 54 il Opera və Balet Teatrında çalışıb, muğam operalarında xanəndələri müşayiət edib. Onun ifasında olan bütün muğamlar, dəraməd, diringə, təsnif və rənglər oğlu Eldar Mansurov tərəfindən nota salınıb.
Bəhram Mansurov ilk azərbaycanlı musiqiçidir ki, onun ifasında “Çahargah” və “Rast” muğamları nota alınıb, həmçinin “Bayatı-Şiraz”, “Humayun”, “Şur”, “Bayatı-kürd”, “Çahargah” ilk dəfə UNESCO-nun xətti ilə vallara və CD-lərə yazılıb, bütün dünyaya yayılıb.
1971-ci tarzən Bəhram Mansurova həsr olunmuş “Çalır Bəhram Mansurov” sənədli televiziya filmi çəkilib.
Bəhram Mansurov 1978-ci və 1983-cü illərdə Səmərqənddə keçirilən Beynəlxalq Muğam Simpoziumunda Azərbaycanı təmsil edib.
1956-cı ildə “Əməkdar artist”, 1978-ci ildə isə “Xalq artisti” fəxri adına layiq görülüb.
Azərbaycan Respublikasının Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2011-ci ildə anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilib.

12 февраля 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям была представлена расширенная традиционная книжная выставка под названием «Народный артист Бахрам Мансуров», приуроченная к 115-летию со дня рождения выдающегося тариста, народного артиста Бахрама Мансурова — представителя династии Мансуровых, внёсшей большой вклад в сохранение и пропаганду классических азербайджанских мугамов.
На выставке представлены грампластинки с записями его безупречного исполнения мугамов, материалы о его заслугах в истории азербайджанской музыки, творческом пути, воспоминания деятелей искусства, публикации о его уникальном художественном мире и оставленном им наследии, а также материалы периодической печати.
Выставка продлится одну неделю.
Бахрам Мешади Сулейман бек оглы Мансуров родился 12 февраля 1911 года в Баку, в Ичери-шехер, в семье музыкантов. Первоначальное образование получил в медресе, затем — в русско-татарской школе. Искусству игры на таре обучался у своего отца и дяди Мансура Мансурова.
С 1929 года работал в Азербайджанском Государственном Восточном оркестре, позднее — в Оркестре Народных Инструментов Азербайджанского телевидения и радио, был солистом Азербайджанской государственной филармонии, сопровождал таких выдающихся ханенде, как Дж. Гарягдыоглу, С. Шушинский, Г. Сарабский, Х. Рзаева, З. Адыгёзалов и других.
С 1941 года занимался педагогической деятельностью в Азербайджанской государственной музыкальной школе. В течение 54 лет работал в Театре оперы и балета, аккомпанируя ханенде в мугамных операх. Все мугамы, дерамеды, диринге, теснифы и ренги в его исполнении были воспроизведены в нотной записи его сыном Эльдаром Мансуровым.
Бахрам Мансуров — первый азербайджанский музыкант, в исполнении которого мугамы «Джахаргях» и «Раст» были воспроизведены в нотной записи. Мугамы «Баяты-Шираз», «Хумаюн», «Шур», «Баяты-Кюрд», «Джахаргях» также впервые были записаны на пластинки и CD по линии ЮНЕСКО и распространены по всему миру.
В 1971 году был снят документальный телевизионный фильм «Играет Бахрам Мансуров», посвящённый таристу.
В 1978 и 1983 годах он представлял Азербайджан на Международном симпозиуме мугама в Самарканде.
В 1956 году ему было присвоено почётное звание «Заслуженный артист», а в 1978 году — «Народный артист».
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в 2011 году было отмечено 100-летие со дня его рождения.