Milli Kitabxanada “Xalq artisti Rəşid Behbudov - 110” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
13-12-2025
Milli Kitabxanada Azərbaycan mədəniyyətinin əfsanəsi, ecazkar səsi, ifaçılıq və aktyorluq məharəti ilə dünyanı heyran qoyan, Azərbaycanın Xalq artisti Rəşid Behbudovun anadan olmasının 110 illiyinə həsr olunmuş “Xalq artisti Rəşid Behbudov - 110” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Azərbaycan musiqi mədəniyyətində görkəmli yer tutan, Dövlət mükafatları laureatı, estrada və opera müğənnisi, aktyor, Xalq artisti Rəşid Behbudov həyat və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, onun sənəti, səs tembri və əsas üslub xüsusiyyətləri, xalq və bəstəkar mahnılarının ifası ilə bağlı tədqiqat işləri və s, fotolar, qramplastinkalar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Azərbaycan torpağının şan-şöhrətli oğlu, doğma Azərbaycanı planetimizin hər yerində sevə-sevə təbliğ edən Rəşid Behbudov 1915-ci il dekabrın 14-də Tiflisdə əslən Şuşalı xanəndə Məcid Behbudov Behbudalı oğlunun ailəsində dünyaya gəlib.
Rəşid Behbudov Azərbaycanın çoxəsrlik mədəniyyəti tarixinin yetirdiyi böyük simalardandır. O ölməz səsi ilə hələ də qəlblərdə sevilərək yaşayır. Yüksək peşə mədəniyyətinə, böyük vokal və musiqi-səhnə ustalığına malik olan Rəşid Behbudov Azərbaycanda opera sənətinin inkişafına sanballı töhfə verib. Dahi müğənni özünün zəngin, çoxcəhətli həyat və yaradıcılığı, tükənməz istedadlı, ecazkar səsi ilə yer kürəsinin saysız-hesabsız məmləkətlərində qastrol səfərlərində olub, misilsiz müvəffəqiyyətlə çıxış edib, insanların xatirində silinməz izlər qoyub.
Ölkə prezidentinin sərəncamına əsasən Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafı və təbliği naminə misilsiz xidmətlər göstərmiş qüdrətli ölməz korifey sənətkarımız Rəşid Behbudovun 2015-ci ildə 100 illik yubileyləri dövlət səviyyəsində qeyd edilib.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Народный артист Рашид Бейбутов — 110», посвящённая 110-летию со дня рождения легенды азербайджанской культуры, обладателя чарующего голоса, покорившего мир своим исполнительским и актёрским мастерством, Народного артиста Азербайджана Рашида Бейбутова.
На выставке демонстрируются издания на азербайджанском и иностранных языках, посвящённые жизни и творчеству выдающегося деятеля азербайджанской музыкальной культуры, лауреата Государственных премий, эстрадного и оперного певца, актёра, Народного артиста Рашида Бейбутова, а также научно-исследовательские работы о его творчестве, тембре голоса и основных стилевых особенностях, об исполнении народных и композиторских песен, фотографии, грампластинки и материалы периодической печати.
Славный сын азербайджанской земли, с любовью пропагандировавший родной Азербайджан во всех уголках планеты, Рашид Бейбутов родился 14 декабря 1915 года в Тифлисе в семье выходца из Шуши — ханенде Маджида Бейбутова, сына Бехбудали.
Рашид Бейбутов — одна из крупнейших личностей, взращённых многовековой историей культуры Азербайджана. Он и сегодня живёт в сердцах людей благодаря своему бессмертному голосу. Обладая высокой профессиональной культурой, выдающимся вокальным и музыкально-сценическим мастерством, Рашид Бейбутов внёс весомый вклад в развитие оперного искусства в Азербайджане. Великий певец с его богатой, многогранной жизнью и творчеством, неиссякаемым талантом и чарующим голосом гастролировал во множестве стран мира, с огромным успехом выступал и оставил неизгладимый след в памяти людей.
Согласно распоряжению Президента страны в 2015 году на государственном уровне был отмечен 100-летний юбилей выдающегося, бессмертного корифея искусства Рашида Бейбутова в знак признания его беспримерных заслуг в развитии и пропаганде азербайджанской культуры.