Azərbaycanın məşhur yazarı, detektiv janrının ustası, əsərləri təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada tanınan Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayevin 7 aprel doğum günüdür.  O, 1959-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
Yazıçının ilk böyük əsəri — “Mavi mələklər” romanı 1988-ci ildə Bakıda işıq üzü görüb. Sonralar trilogiya — “Əclafların qanunu”, “Əclafların əqidəsi” və “Əclafların vicdanı” nəşr olunub.
Çingiz Abdullayev ümumi tirajı 30 milyon nüsxə olan 200-dən çox kitabın müəllifidir. Onun əsərləri dünyanın hər yerində bütün yaş təbəqələrindən olan oxucular tərəfindən maraqla qarşılanır.  Kitabları dünyanın bir çox ölkələrində, Almaniyada, İrlandiyada, Fransada, Rusiyada və s. kütləvi tirajla buraxılıb, 32 dilinə tərcümə olunaraq nəşr olunub.
Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafı və təbliğində xidmətlərinə görə “Azərbaycanın xalq yazıçısı”  fəxri adı və  “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub, həmçinin, dünyanın bir çox nüfuzlu beynəlxalq mükafatlarına və medallarına,  çox sayda ədəbi mükafatlara layiq görülüb.
Xalq yazıçısının doğum günü ilə əlaqədar  Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə müəllifin əsərləri, redaktor, rəyçi olduğu, ön söz yazdığı, həyat və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Народный писатель Чингиз Абдуллаев»
06-04-2024
7 апреля – день рождения всемирно известного азербайджанского писателя, мастера детективного жанра Чингиза Абдуллаева. Он родился в 1959 году в Баку в интеллигентной семье.
Первое крупное произведение писателя - роман «Голубые ангелы» - было издано в 1988 году в Баку. Позже вышла в свет трилогия - «Закон негодяев», «Кредо негодяев» и «Совесть негодяев».
Чингиз Абдуллаев является автором более 200 книг, общий тираж которых превышает 30 миллионов экземпляров.     Его произведения полюбились читателям разных поколений во всем мире. Произведения Чингиза Абдуллаева изданы в Германии, Ирландии, Франции, России и других зарубежных странах на 32 языках большим тиражом.
За заслуги в развитии и пропаганде азербайджанской литературы и культуры Чингиз Абдуллаев был удостоен почетного звания «Народный писатель Азербайджана» и ордена «Шохрат». Писатель также является обладателем многих международных наград и медалей, литературных премий.
По случаю дня рождения Народного писателя в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Народный писатель Чингиз Абдуллаев».
На выставке представлены произведения автора, книги, редактором, рецензентом и автором предисловия которых он является, а также книги, написанные о его жизни и творчестве. Отметим, что книги представлены на азербайджанском и других языках.