Milli Kitabxanada “Zülfüqar Hacıbəyli -140” adlı kitab sərgisi açılıb
Azərbaycanın Əməkdar incəsənət xadimi, görkəmli bəstəkar Zülfüqar Hacıbəyli 1884-cü il aprelin 17-də Şuşa şəhərində anadan olub. Uşaqlıq illəri bu ecazkar musiqi beşiyində keçib. Gənc yaşlarından musiqiyə əbədi bağlanan Zülfüqar Hacıbəyli ilk biliyini xalq musiqisindən alıb.
Onun yaradıcılığı rəngarəngdir. Milli musiqi xəzinəmizə bəxş etdiyi töhfələr çoxdur.
Yaradıcılığa mahnı janrı ilə başlayan Zülfüqar Hacıbəyli geniş şöhrət qazanıb. XX əsrin birinci rübündə məşhurlaşan “Kənd qızı”, “Çoban qız” və “Əsgər nəğməsi” bəstəkarın ilk mahnılarındandır.
Zülfüqar Hacıbəyli ilk Azərbaycan operettası – "50 yaşında cavan" (1910) əsərinin müəllifidir. Mətni də, musiqisi də özünə məxsus olan operetta Azərbaycan səhnəsində komediya janrının ilk nümunəsi sayılır.
Bəstəkarın xalq musiqisi ilə Avropa musiqisini birləşdirən “Aşıq Qərib” operası o vaxt ictimai-mədəni həyatda böyük marağa səbəb olub.
Musiqili Teatrın əsasını qoyan görkəmli sənət xadimlərindən biri kimi Zülfüqar Hacıbəyli respublikanın ictimai-mədəni həyatında da fəallıq göstərib. Lakin yazıb başa çatdıra bilmədiyi çoxlu sayda əsərləri qalıb. Onun arxivdə müxtəlif janrda yazdığı yarımçıq qalmış əsərləri var.
Milli Kitabxanada görkəmli bəstəkarın doğum günü ilə əlaqədar “Zülfüqar Hacıbəyli  -140” adlı geniş kitab sərgisi hazırlanıb.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan bəstəkarın əsərləri,  həyatı haqqında, Azərbaycan klassik musiqisinin formalaşmasında, opera sənətinin, eyni zamanda musiqi teatrının təşkili və inkişafında Zülfüqar Hacıbəylinin rolundan bəhs edən kitablar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Зульфугар Гаджибейли – 140»
Заслуженный деятель искусств Азербайджана, выдающийся композитор Зульфугар Гаджибейли, родился 17 апреля 1884 года в городе Шуша. Свое детство он провел в этой колыбели национальной музыки. Народная музыка послужила основой формирования творчества Зульфугара Гаджибейли, который с юных лет был очень привязан к музыкальному искусству.
Его творчество многогранно, а вклады в национальное музыкальное наследие бесценны.
Зульфугар Гаджибейли, начавший свое творчество с песенного жанра, снискал большую славу. «Деревенская девочка», «Пастушка» и «Солдатская песня», ставшие популярными в первой четверти ХХ века, — первые песни композитора.
Зульфугар Гаджибейли является автором первой азербайджанской оперетты «Пятидесятилетний юноша» (1910). Это первый образец комедийного жанра на азербайджанской сцене.
Опера композитора «Ашуг Гариб», объединившая в себе элементы национальной и европейской музыки, вызвала большой интерес в общественной и культурной жизни того времени.
Зульфугар Гаджибейли, как один из основателей национального музыкального театра, также принимал активное участие в общественной и культурной жизни республики. Однако есть много произведений, которые он не смог дописать и закончить. В его архиве имеются незаконченные произведения, написанные в разных жанрах.
В связи со 140-летием со дня рождения известного композитора в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Зульфугар Гаджибейли – 140».
На выставке представлены произведения композитора, хранящиеся в фонде Национальной библиотеки. Также демонстрируются книги, повествующие о жизни З.Гаджибейли, о его роли в становлении азербайджанской классической музыки, организации и развитии оперного искусства, а также музыкального театра. Отметим, что книги представлены на азербайджанском и русском языках.