Milli Kitabxanada “Molla Vəli Vidadi – 315” adlı kitab sərgisi açılıb
Azərbaycan ədəbiyyatının klassik nümayəndələrindən olan Molla Vəli Vidadi özünəməxsus yaradıcılığı ilə seçilən simalardan biridir.
Molla Vəli Vidadi 1709-cu ildə Şəmkirdə anadan olmuşdur. O, ilk təhsilini Şəmkirdə almış, oxumağı davam etdirmək üçün Poyluya gəlmişdir. Burada ərəb, fars dillərini mükəmməl öyrənmişdir. Şair Poyludan vətəninə qayıtmayıb Şıxlı kəndinə gələrək, burada Əhmədağanın yanında mirzəlik, katiblik və məktəbdarlıqla məşğul olmuşdur. Məhz buna görə də,  Molla Vəli adı ilə tanınmışdır.
Vidadi Azərbaycan ədəbiyyatında təkrarolunmaz bir yer tutmuş, canlı xalq dilində gözəl qoşmalar, qəzəllər, bayatılar, gəraylılar, müxəmməslər yazmışdır. İnsana xas olan qurub-yaratmaq, inam, nikbinlik, şuxluq, müdriklik, kövrəklik, ümidsizlik, həsrət, qürbət ağrısı  Vidadi şeirinin atributlarıdır. O, Molla Pənah Vaqifin həm müasiri, qohumu, həm də yaxın dostu olub. Оnların “Dеyişmə”si  bu səmimi dоstluğun bədii ifadəsi kimi səslənirdi. Yaşadığı dövrün real tarixi hadisələrini özündə əks etdirən “Müsibətnamə” poemasını da dostu Vaqifin ölümü münasibətilə yazmışdır.
Milli Kitabxanada Molla Vəli Vidadinin anadan olmasının 315 illiyi münasibətilə "Molla Vəli Vidadi – 315” adlı  kitab sərgisi açılıb. Sərgidə Molla Vəli Vidadinin əsərləri, haqqında Azərbaycan və digər dillərdə çap olunmuş kitablar, Molla Pənah Vaqif ilə deyişmələrindən bəhs edən nəşrlər nümayış olunur.

A book exhibition called "Molla Veli Vidadi - 315" was opened in the National Library
Molla Veli Vidadi, one of the classical representatives of Azerbaijani literature, is one of the figures distinguished by his unique creativity.
Molla Veli Vidadi was born in Shamkir in 1709. He received his first education in Shamkir and came to Poylu to continue his studies. Here he learned Arabic and Persian languages ​​perfectly. The poet did not return to his homeland from Poylu, but came to the village of Shikhli, where he worked as a scribe, secretary and school teacher under Ahmadaga. That is why he was known as Molla Veli.
Vidadi occupied a unique place in Azerbaijani literature, wrote beautiful couplets, ghazals, bayatis, gerayls, mukhammas in lively vernacular language. The attributes of Vidadi's poetry are creation, faith, optimism, cheerfulness, wisdom, fragility, despair, longing, and the pain of exile, characteristic of a person. He was a contemporary, relative, and close friend of Molla Panah Vagif. He also wrote the poem "Müsibətnamə", which reflects the real historical events of his time, on the occasion of the death of his friend Vagif.
On the occasion of the 315th anniversary of the birth of Molla Veli Vidadi, the National Library opened a book exhibition called "Molla Veli Vidadi - 315". The exhibition displays the works of Molla Veli Vidadi, books about him published in Azerbaijani and other languages, and publications about his conversations with Molla Panah Vagif.