Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov 14-15 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Belorus Respublikasının paytaxtı Minsk şəhərində ezamiyyədə olmuşdur
18-09-2017
Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov 14-15 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Belorus Respublikasının paytaxtı Minsk şəhərində ezamiyyədə olmuşdur. O, Belorus kitab nəşrinin və ilk kitabın naşiri olan Frantsisk Skorinanın 500 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransda və Belorus Milli Kitabxabasının 95 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlərdə iştirak etmişdir.
prof. Kərim Tahirov həmçinin Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının 25 illiyinə  həsr olunmuş XX ümumi illik yubiley iclasında da iştirak etmişdir. Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının 25 illiyinə  həsr olunmuş XX ümumi illik yığıncaqda təşkilatın son 5 ildə gördüyü işlər haqqında hesabatı müzakirə olunaraq qəbul olunmuş, maliyyə hesabatı təsdiq edilmişdir. İclasda həmçinin Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının baş direktorunun seçkisi keçirilmiş və Rusiya Dövlət Kitabxanasının şöbə müdiri Raykova Qalina Anatolyevna yenidən 5 il müddətinə həmin təşkilatın baş direktoru seçilmişdir.
Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının ümumi iclasında Azərbaycan Milli Kitabxansı ilə Belorus Milli Kitabxanası arasında qarşılıqılı əməkdaşlığa dair sazişin imzalanma mərasimi keçirilmişdir. Sazişi Azərbaycan Milli Kitabxansı tərəfindən kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov, Belarus Milli Kitabxanası tərəfindən isə həmin kitabxananın direktoru prof. Roman Motulski imzalamışlar. Bu saziş 5 il müddətinə hər iki ölkələrin milli kitabxanaları arasında əməkdaşlığın əsas istiqamətləri müəyyənləşdirilmiş, kitabxana və informasiya mübadiləsi sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi və digər məsələləri əhatə etmişdir.
İclasın sonunda Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının növbəti XXI ümmi illik yığıncağının 2018-ci il sentyabr ayında Bakıda keçirilməsi qərara alınmışdır. Ümumi yığıncaqda həmçinin Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının 25 illiyi ilə əlaqədar olaraq  həmin təşkilatın təsisiçisi olan 5 milli kitabxana, o cümlədən Azərbaycan Milli Kitabxanası Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının xüsusi medalı və fəxri fərmanı ilə təltif olunmuş, Rudomino adına Rusiya Xarici ədəbiyyat kitabxanası Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının üzvlüyünə qəbul edilmişdir.

Директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров 14-15 сентября был в рабочей командировке в столице Беларуси – городе Минске.
18-09-2017
Директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров 14-15 сентября был в рабочей командировке в столице Беларуси – городе Минске. Он принял участие в торжественных мероприятиях, посвященных 95-летию Национальной Библиотеки Беларуси, а также в международной научной конференции, посвященной 500-летию со дня рождения белорусского первопечатника, философа, просветителя Франциска Скорины.
Профессор Тахиров участвовал также в XX общем ежегодном юбилейном совещании, посвященном 25-летию Ассамблеи Библиотек Евразии. На ежегодном собрании был обсужден и принят отчет о проделанной за последние пять лет работе, а также был утвержден финансовый отчет. На собрании также состоялись выборы директора Ассамблеи. Генеральным директором этой организации на следующие пять лет вновь была утверждена заведующая отделом Российской Государственной Библиотеки Райкова Галина Анатольевна.
На общем ежегодном собрании состоялась церемония подписания соглашения о взаимном сотрудничестве между Азербайджанской Национальной Библиотекой и Национальной Библиотекой Беларуси. Соглашение было подписано директорами библиотек проф. Керимом Тахировым и проф.Романом Мотульским. Данное соглашение определяет основные направления сотрудничества между библиотеками, решает задачи обмена опытом в книжной и информационной области, а также затрагивает многие другие вопросы.
Было принято решение о проведении следующего XXI общего ежегодного собрания в Баку в сентябре 2018 года. На нынешнем юбилейном собрании, в связи с 25-летием Ассамблеи Библиотек Евразии, пять национальных библиотек – организаторы Ассамблеи были награждены особыми медалями и почетными грамотами. Среди награжденных была и Национальная Библиотека Азербайджана. Российская Библиотека Иностранной литературы им. Рудомино была принята в Ассамблею Библиотек Евразии.