Yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük treninqlər təşkil edilir.
12-21 oktyabr tarixlərində Milli Kitabxananın Treninq mərkəzində keçirilən “Kitabxanalarda informasiya texnologiyaları infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi” proqramı çərçivəsində “ALİSA-Vahid Kitabxana İdarəetmə Sistemi və MARC-21” treninqinin növbəti müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə Milli Kitabxananın direktor müavini Gülbəniz Səfərəliyeva, Milli Kitabxananın digər əməkdaşları, trenerləri, Ultra şirkətinin mütəxəssisi, Yevlax, Laçın, Füzuli, Tərtər, Lerik, Xocavənd, Qəbələ, Ağdam rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin və  Respublika Gözdən Əlillər Kitabxanasından mütəxəssislər iştirak edirdilər.

В целях внедрения в библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA в Национальной Библиотеке продолжается проведение 10-дневных регулярных тренингов.
Очередной тренинг начал свою работу сегодня 12 октября. На этом тренинге будут проходить обучение специалисты ЦБС Евлаха, Физули, Тертера, Ходжавенда, Лачина, Агдама, а также библиотеки Республиканского Общества Инвалидов по зрению. Наряду с программой ALİSA планируется изучение и формата MARC 21.
Директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров объявил, что обучение будут проводить специалисты организации Ультра и сотрудники Национальной Библиотеки, и пожелал слушателям тренинга успехов в учебе. По окончанию тренинга слушателям, проявившим особое усердие и добившимся наилучших результатов, будут выданы сертификаты.