“Milli mənəvi dəyərlərimizin vətənə qayıdışı” layihəsinin təqdimatı baş tutub
15 noyabr tarixində Bakı Ekspo Mərkəzinin “Şuşa” təqdimat zonasında Heydər Əliyev fondunun dəstəyi və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə layihəsi olan “Milli mənəvi dəyərlərimizin vətənə qayıdışı” layihəsinin təqdimatı baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, Azərbaycan xalqına məxsus milli mənəvi dəyərlərin dünya kitabxanalarında və muzeylərində qorunub saxlanıldığını bildirib. Natiq çıxışında layihənin təqdimatının 2019-cu ildə Heydər Əliyev fondunun dəstəyi ilə 21 ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə Milli Kitabxanada baş tutduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdir Akif Marifli çıxışında dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin dünya kitabxanalarında olan əlyazmalarının faksimilesinin əksəriyyətinin Milli Kitabxananın fondunda olduğunu bildirib və kitabxanaya gələcək fəaliyyəti üçün uğurlar arzulayıb.
Həmçinin “Azərbaycan əlyazmaları dünya kitabxanalrında” elektron məlumat bazası qonaqlara təqdim edilib. Təqdimat zamanı Nizami Gəncəvinin, Nəsirəddin Tusinin, İmadədin Nəsiminin, Məhəmməd Füzulinin və digər ədiblərin dünya və Azərbaycan kitabxanalarında mühafizə olunan əlyazmaları haqqında məlumat verilib.

On November 15, the presentation of the "Return of our national moral values to the homeland" project, a joint project of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library, was held in the "Shusha" presentation area of the Baku Expo Center.
The director of the National Library, professor Karim Tahirov, opened the event with an introductory speech, saying that national moral values belonging to the people of Azerbaijan are preserved in the libraries and museums of the world. In his speech, the speaker noted that the presentation of the project took place at the National Library in 2019 with the support of the Heydar Aliyev Foundation, with the participation of representatives of 21 countries.
Akif Marifli, head of the book industry department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, said in his speech that most of the facsimiles of the manuscripts of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi, which are in world libraries, are in the collection of the National Library and wished the library success in its future activities.
Also, the electronic database "Azerbaijani manuscripts in world libraries" was presented to the guests. During the presentation, information was given about the manuscripts of Nizami Ganjavi, Nasireddin Tusi, Imadedin Nasimi, Muhammad Fuzuli and other writers preserved in the libraries of the world and Azerbaijan.