Misir Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi və Misirin “Ədəbiyyat xəbərləri” qəzetinin baş redaktoru Tarik-əl-Tahir Hifni Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar.
22-11-2016
Noyabr ayının 22-də Misir Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi və Misirin “Ədəbiyyat xəbərləri” qəzetinin baş redaktoru Tarik-əl-Tahir Hifni Azərbaycan Milli Kitabxanasında  olmuşlar.
Qonaqları Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Görüşdə  hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin zəruriliyi bildirilmişdir.
Misir Milli Kitabxanası və İskəndəriyyə kitabxanası ilə əlaqələrindən danışan direktor hər iki kitabxana ilə qarşılıqlı kitab mübadiləsi aparıldığını söyləmiş, Misir Mədəniyyət Mərkəzi ilə birgə layihələrdən danışmışdırr.
Qonaq bütün ərəb dünyasına yayılan, baş redaktoru olduğu “Ədəbiyyat xəbərləri” qəzeti haqqında qısa məlumat verdikdən sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasını əməkdaşlığa dəvət edərək kitabxana haqqında materialları qəzetə göndərməyi tövsiyyə etmişdir.
Qonaqları kitabxana ilə tanış edən direktor müavini Ədibə İsmayılova onları həm də kitabxananın yeni layihəsi olan “Açıq kitabxana” ilə tanış  etmişdir. Qonaqların sualları ətraflı cavablandırılmışdır.
Baş redaktor “Açıq kitabxana”nada  “Xatirə kitabı”na öz ürək sözlərini yazmışdır.
Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən xəritə, Bakı haqqında məlumat kitabı, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” (Azərbaycan və ingilis dillərində) və “Azərbaycan mətbəxi” (ingilis dilində) kitabları qonağa hədiyyə verilmişdir.

Director of Egyptian Cultural Centre Dr. Ahmed Sami Elaydy and editor-in-chief of Egyptian newspaper “Literature news” Tarik Al Tahir Hinfi had been at the National Library.
22-11-2016
On November 22, director of Egyptian Cultural Centre Dr. Ahmed Sami Elaydy and Editor-in-chief of Egyptian newspaper “Literature news” Tarik Al Tahir Hinfi had been at the National Library.
Director of the National Library professor Karim Tahirov received the guests.
The necessity of further expanding of relations between the National Libraries of those two countries was stressed at the meeting.
Speaking about the relations with Egyptian National Library and Alexandria library, the director talked about mutual exchange of books with both of those libraries, and joint projects with the Egyptian Cultural Centre.
After giving brief information about “Literature news” newspaper that spread out all Arabian World, the guest, the editor in chief of the newspaper invited the Azerbaijan National Library to cooperate, and advised to send information about the library to the newspaper.
Familiarizing the guests with the library, deputy director Adiba Ismayilova also familiarized the guests with the new project of the library – Open Library. The questions of the guests were answered in detail.
Editor-in-chief wrote his wishes on the “Memory book” at the Open Library.
Azerbaijan National Library “Photo album” (in Azerbaijani, Russian, and English), a map of the cultural objects, an information book about Baku, “Azerbaijani carpets in the world collections” (in Azerbaijani and English), and “Azerbaijani cuisine” (in English) books were presented to the guest.