“Moldova ədəbiyyatı günləri” çərçivəsində yazıçı İqor Vonitskinin “Mənə ölməyi öyrət” romanının təqdimat mərasimi və müzakirəsi
03-03-2018
Mart ayının 3-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzi, Moldova Azərbaycanlıları Konqresi və Azərbaycan Milli Kitabxanası birgə “Moldova ədəbiyyatı günləri” çərçivəsində yazıçı İqor Vonitskinin “Mənə ölməyi öyrət” romanının təqdimat mərasimini və müzakirəsini keçirmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlamış, “Moldova ədəbiyyatı günləri” çərçivəsində keçirilmiş bu tədbirin iki ölkə arasında ədəbi əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynayacağını demiş, hər iki ildən bir Bakıda təşkil edilən beynəlxalq kitab sərgi-yarmarkasında ekspozisiya üçün gətirilmiş kitabların Milli Kitabxanaya hədiyyə edilməsinin oxucuların Moldovanın mədəniyyəti, ədəbiyyatı, tarixi, incəsənəti ilə daha yaxından tanış olmasındamühüm vasitə olduğunu vurğulamışdır.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinin sədri, şair, tərcüməçi Səlim Babullaoğlu çıxış edərək Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə ölkəmizdə “Moldova ədəbiyyatı günləri”nin təşkilinə, əsərin nəşrindəki dəstəyə görə, müəllifə isə bu cür ciddi fəlsəfi, aktual mövzulu romana görə təşəkkürünü bildirmişdir.
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Vüqar Novruzov “Moldova ədəbiyyatı günləri” çərçivəsində Milli Kitabxanada keçirilən bu son tədbiri yüksək qiymətləndirmiş, Azərbaycan ədəbiyyatının Moldova oxucuları arasında təbliğində Moldova Yazıçılar Birliyinin, məşhur ədiblərimizdən Elçin, Anar, Çingiz Abdullayevin əsərlərinin rumın dilinə tərcümə olunduğunu, gələcəkdə bu cür tərcümə əsərlərinin sayının artacağını qeyd etmişdir. O, bu əsəri orijinal məzmunlu fəlsəfi roman adlandırmış, müəllifin yaradıcılığı haqqında və hansı səbəbdən tərcümə üçün məhz bu əsərin seçilməsindən danışmışdır.
Tədbirdə həmçinin ölkəmizin Moldovadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Qüdsi Osmanov da iştirak etmişdir.
AYB-nin katibi, 525-ci qəzetin baş redaktoru Rəşad Məcid bu cür ədəbiyyat günlərinin keçirilməsinin müxtəlif xalqların ədəbiyyatları ilə tanışlıqda mühüm rol oynadığını, ədəbi əlaqələrin xalqları daha tez yaxınlaşdırdığını demişdir.
Moldova Yazıçılar Birliyinin sədri Arkadi Suçevyanu son illərdə Moldova ədəbiyyatında inkişafın, dəyişikliklərin baş verdiyini, yeni istedadlı yazarların meydana gəldiyini qeyd edərək, müəllifin əsərinin Azərbaycan dilinə tərcümə edilərək nəşr edilməsindəki dəstəyə və ədəbi əməkdaşlığa görə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinə xüsusi minnətdarlığını bildirmişdir.
Moldovanın Azərbaycandakı səfiri George Leuka Azərbaycan ilə ədəbi, mədəni əlaqələrin qurulmasında və inkişafındakı xidmətlərinə görə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Bədii Tərcümə və Ədəbi Əlaqələr Mərkəzinə, Moldova Azərbaycanlıları Konqresinə, Azərbaycanın Moldovadakı Səfirliyinə minnətdarlığını bildirmiş, bu cür əlaqələrin ölkələr arasında tarixən olduğunu və gələcəkdə də uğurla davam etdirilməsini arzulamışdır. Cənab Səfir bu tədbirdə həmçinin məşhur şair Leo Butnaru və şair, yazıçı Nikolay Spetarunun iştirak etdiyini qeyd etmiş, tezliklə Azərbaycan ədəbiyyatı antologiyasının rumın, Moldova ədəbiyyatı antologiyasının isə Azərbaycan dilinə tərcümə ediləcəyini söyləmişdir.
Daha sonra əsərin müzakirəsinə başlanılmış, romanın tərcüməçisi Azad Yaşar, redaktoru Seyfəddin Hüseynli çıxış edərək əsərin məzmunu, quruluşu, stilistikası haqqında məlumat vermiş, gənc yazarlar Sərdar Amin, Rəfiqə Nazimqızı, Günel Xəzər və başqaları əsər barədə danışaraq müəllifə bir neçə sual ünvanlamışlar. Sonda kitabın imzalanma mərasimi keçirilmiş, qonaqlar Milli Kitabxananın fondunda olan Azərbaycan, rus və rumın dillərində olan 150-dən çox kitabdan ibarət geniş sərgi ilə tanış olmuşlar. Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Vüqar Novruzov rumın dilində kitabxanada bu qədər çoxlu sayda yeni ədəbiyyatın olduğunu təsəvvür etmədiyini, bunun isə iki ölkənin milli kitabxanaları arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın səmərəli inkişafından xəbər verdiyini vurğulamışdır.

Презентация и обсуждение романа Игоря Воницкого «Научи меня умирать» в рамках проекта «Дни молдавской литературы»
03-03-2018
3 марта в Национальной Библиотеке состоялась презентация и обсуждение романа Игоря Воницкого «Научи меня умирать». Мероприятие было организовано Министерством Культуры и Туризма Азербайджана, Центром Перевода и Литературных связей, Конгрессом азербайджанцев Молдавии и Азербайджанской Национальной Библиотекой.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Он приветствовал собравшихся и отметил, что данное мероприятие, проводимое в рамках проекта «Дни молдавской литературы», является весьма значимым явлением для укрепления и развития культурных связей между Азербайджаном и Молдовой, а также сказал, что каждые два года в Баку организуются международные книжные выставки-ярмарки, на которых представлены экспозиции книг из Молдавии. Книги эти затем преподносятся в дар Национальной Библиотеке и являются бесценным подарком для читателей, интересующихся историей, литературой, культурой и искусством Молдовы.
Выступивший на мероприятии председатель Центра художественного перевода и литературных связей Объединения писателей Азербайджана, поэт, переводчик Салим Бабуллаоглы поблагодарил Министерство Культуры и Туризма за подготовку и осуществление проекта «Дни молдавской литературы», за помощь в издании книги, а также выразил искреннее восхищение автору за написание столь глубокого философского романа.
Председатель Конгресса азербайджанцев Молдовы Вугар Новрузов также подчеркнул высокую значимость проводимого мероприятия, и отметил тот отрадный факт, что в Молдове большой популярностью пользуются произведения Эльчина, Анара, Чингиза Абдуллаева, переведенные на молдавский язык. «В дальнейшем планируется увеличить количество  произведений азербайджанской литературы, предназначенных для перевода», - заключил Новрузов. Затем он заговорил о ценности самого романа, о его авторе, о причинах и особенностях перевода его на азербайджанский язык. Затем слово было предоставлено чрезвычайному и полномочному послу Азербайджана в Молдове господину Гудси Османову.
Секретарь СП Азербайджана, главный редактор газеты 525 Рашад Меджид отметил, что проведение подобных мероприятий содействуют сближению двух народов, укреплению культурных связей между ними.
Затем слово взял председатель СП Молдовы Аркати Суджевьяну. Он отметил необыкновенный уровень развития и расцвет молдавской литературы за последние годы, появление целой плеяды новых талантливых писателей. Затем он сердечно и тепло поблагодарил коллектив Центра художественного перевода и литературных связей Объединения писателей Азербайджана за содействие при переводе произведений молдавских авторов на азербайджанский язык.
Посол Молдовы в Азербайджане Георге Леука выразил искреннюю признательность Министерству Культуры и Туризма, Конгрессу азербайджанцев в Молдове, Посольству Азербайджана в Молдове за создание и укрепление тесных культурных связей и выразил надежду, что эти связи будут крепнуть изо дня в день. Господин посол отметил также, что на нынешнем мероприятии присутствуют известный поэт Лео Бутнару и поэт Николай Сперату, и сказал, что в скором времени ожидается издание антологии азербайджанской литературы в переводе на румынский язык, а молдавской литературы – на азербайджанский язык.
Затем началось обсуждение романа. Выступил переводчик романа Азад Яшар и редактор Сейфаддин Гусейнли. Они говорили о теме, сюжете, стилистике романа. Молодые писатели Сардар Амин, Рафига Назимгызы, Гюнель Хазар и др., задали несколько вопросов автору. Затем состоялась церемония раздачи автографов. Участники мероприятия ознакомились с книжной выставкой, на которой было представлено более 150 книг на азербайджанском, русском и румынском языках. Председатель конгресса азербайджанцев в Молдове Вугар Новрузов был приятно поражен таким количеством книг на румынском языке в библиотеке и подчеркнул, что этот факт послужит еще большему упрочению азербайджано-молдавских культурных связей.