Milli Kitabxanada “Müslüm Maqomayev – 140” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada görkəmli bəstəkar, Azərbaycanın ilk peşəkar opera dirijoru, Əməkdar incəsənət xadimi  Müslüm Maqomayevin anadan olmasının 140 ili münasibətilə  “ Müslüm Maqomayev – 140” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə  dahi bəstəkar Müslüm Maqomayevin əsərləri, operaları, həyatı və yaradıcılığı, Azərbaycan musiqisinin inkişafında müstəsna xidmətləri və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, not məcmuələri,  dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan klassik musiqisinin təsisçilərindən biri, Azərbaycan musiqisində Avropa stilində ilk operanın müəllifi Müslüm Maqomayev  1913-cü ildən “Şah İsmayıl”, “Sevgi” və “Məhəbbət” operalarını yazmağa başlayıb. O, 1916-cı ildə özünün ilk səhnə əsəri olan “Şah İsmayıl”ı bitirib. Xalq əfsanəsinə əsaslanan bu operada bəstəkar milli folklor nümunələrindən bacarıqla istifadə edib, musiqi isə improvizasiya və muğam prinsiplərinə əsaslanıb.
O, 1920–1930-cu illərdə "Azərbaycan incəsənəti", "Raport veririk" kinofilmlərinə, Cəlil Məmmədquluzadənin "Ölülər", Cəfər Cabbarlının "1905-ci ildə" dram tamaşalarına və digər əsərlərə musiqi bəstələyib. Bəstəkar, həmçinin, simfonik orkestr üçün "Azərbaycan çöllərində", "Ceyran", "Turacı", "Şüştər dəramədi", "Çeçen rəqsi", və s. yazıb. O, vokal musiqisi sahəsində də öz fəaliyyətini davam etdirib.
Müslüm Maqomayev yaradıcılığının ən yüksək zirvəsini onun Avropa stilində yazdığı “Nərgiz” operası təşkil edir. Bəstəkar bu opera üzərində 3 il işləyib. “Nərgiz” operası Azərbaycan musiqisinin inkişafı tarixində mühüm yer tutub. Buna görə müəllif “Əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyli ilə birgə yaradıcılıq yoluna başlayan və onun silahdaşı, dostu olan Müslüm Maqomayevin milli musiqimizin inkişafında, professional bəstəkarlıq məktəbinin yaranmasında böyük xidmətləri vardır. Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasına Müslüm Maqomayevin adının verilməsilə bəstəkarın xatirəsi əbədiləşdirilmişdir.
Müslüm Maqomayev 5-ə yaxın simfonik əsərin, o cümlədən 2 opera, marşların və bir neçə rapsodiyanın, azərbaycanlı şairlərin şeirlərinə əsaslanan bir çox vokal əsərlərin müəllifidir.

В Национальной Библиотеке открылась традиционная книжная выставка под названием «Муслим Магомаев – 140», посвящённая 140-летию со дня рождения выдающегося композитора, первого профессионального оперного дирижёра Азербайджана, Заслуженного деятеля искусств Муслима Магомаева.
На выставке представлены произведения великого композитора Муслима Магомаева, его оперы, материалы о его жизни и творчестве, а также о его исключительных заслугах в развитии азербайджанской музыки. Экспозиция включает литературу на азербайджанском и иностранных языках, нотные сборники и материалы из периодической печати.
Следует отметить, что Муслим Магомаев — один из основоположников азербайджанской классической музыки, автор первой оперы в европейском стиле в азербайджанской музыкальной истории. Начиная с 1913 года, он приступил к написанию опер «Шах Исмаил», «Севги» и «Махаббат». В 1916 году он завершил свою первую сценическую работу — оперу «Шах Исмаил». В этой опере, основанной на народной легенде, композитор умело использовал образцы народного фольклора, а музыкальная часть основывалась на принципах импровизации и мугама.
В 1920–1930-х годах он сочинял музыку к фильмам «Искусство Азербайджана», «Рапортуем», а также к драматическим спектаклям по произведениям Джалила Мамедкулизаде («Мертвецы») и Джафара Джаббарлы («В 1905 году») и другим постановкам. Композитор также написал симфонические произведения, такие как «В степях Азербайджана», «Джейран», «Тураджи», «Шуштер дарамади», «Чеченский танец» и другие. Он продолжал творческую деятельность и в области вокальной музыки.
Высшей вершиной творчества Муслима Магомаева является его опера «Наргиз», написанная в европейском стиле. Композитор работал над этой оперой в течение трёх лет. Опера «Наргиз» заняла важное место в истории развития азербайджанской музыки. За это произведение автор был удостоен почётного звания «Заслуженный деятель искусств».
Начав творческий путь вместе с великим композитором Узеиром Гаджибейли, будучи его соратником и другом, Муслим Магомаев внёс огромный вклад в развитие национальной музыки и становление профессиональной композиторской школы. Присвоение имени Муслима Магомаева Азербайджанской государственной филармонии стало увековечением памяти композитора.
Муслим Магомаев является автором около пяти симфонических произведений, в том числе двух опер, маршей, нескольких рапсодий, а также множества вокальных произведений, написанных на стихи азербайджанских поэтов.