Milli Kitabxanada “Məhəmməd Füzuli. Biblioqrafiya” və “Məhəmməd Füzuli. Həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib
11-07-2025
11 iyul tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamına müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə nəşr etdiyi “Məhəmməd Füzuli. Biblioqrafiya” və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun nəşr etdiyi “Məhəmməd Füzuli. Həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, Məhəmməd Füzuli Azərbaycan şeirində və ədəbiyyatında günəş kimi parlayan, zəngin və dərin keçmişə malik bir şəxsiyyətdir. Həm  Azərbaycan Milli Kitabxanası, həm də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu Füzuli aşiqidir. Direktor Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamın bu böyük şəxsiyyətin Azərbaycan mədəni irsində tutduğu əvəzsiz mövqeyini təsdiqlədiyini bildirib. Füzulinin təkcə Azərbaycan ədəbiyyatında deyil, ümumilikdə Yaxın və Orta  Şərq ədəbiyyatında üç dildə  azərbaycan, ərəb və fars dillərində yazan  nadir şəxsiyyətlərindən biri,  hər üç ədəbiyyatda öz möhtəşəm izini qoymuş bir düha olduğunu söyləyib. O, təqdimatı keçirilən hər iki əsərin Füzulişünaslığın  yeni mərhələsinə  bir cığır açacağını,  Füzulinin yaradıcılığını daha geniş və dərindən araşdırmaq istəyən gələcək tədqiqatçılar üçün bitkin bir ensiklopedik əsər olduğunu söyləyib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli  çıxışında hər iki kitabı geniş və əhatəli  təhlil edib. Bildirib ki, Məhəmməd Füzuli haqqında yazılmış hər iki kitab Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, elmi ideoloji mərkəz olan Milli Kitabxananın və AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun həmrəyliyinin, birliyinin, əməkdaşlığının bir örnəyi kimi  çox qiymətlidir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamına müvafiq olaraq həyata keçirilən bütün tədbirlər, həmçinin 2024- cü ildə Beynəlxalq Kitab Sərgisinin Füzuliyə həsr olunması müasir dövrdə beynəlxalq  miqyasda Füzulinin  Azərbaycan şairi kimi yenidən təqdim və təbliğ olunmasına bir töhfədir.  7 minə yaxın mənbəni əhatə edən “Məhəmməd Füzuli. Biblioqrafiya” kitabının “Əhdi-Bağdadi”dən başlayaraq 530 illik dövrü əhatə edən indiyədək nəşr olunan  ilk  geniş, sistemli fundamental biblioqrafiya  olduğunu bildirib. İlk dəfə olaraq bu biblioqrafiyada 500 dən çox əlyazma və daşbasmanın verildiyini əlavə edib. Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Füzulişünaslıq” sektoru tərəfindən hazırlanan “Məhəmməd Füzuli. Həyatı və yaradıcılığı” kitabının isə  ümumiləşdirilmiş və geniş həcmə malik olan ən sanballı elmi-təqdiqat əsəri olduğunu söyləyib.
Hər iki əsərin Füzuli irsi  haqqında 530 ildə yazılanlara yekun vuran, ümumiləşdirən möhtəşəm bir elmi abidə, Azərbaycan  və dünya Füzulişünaslığına  ərmağan edilən sanballı bir töhfə  olduğunu qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru, professor Jalə Əliyeva, Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, Əməkdar elm xadimi, professor Qəzənfər Paşayev, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Füzulişünaslıq” bölməsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, dosent Ataəmi Mirzəyev, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Fəridə Əzizova, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin kafedra müdiri, dosent Knyaz Aslan, AMEA Nizami Gəncəvi  adına Ədəbiyyat İnstitutunda aparıcı elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zəkulla Bayramlı, AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli çıxış ediblər. Onlar öz çıxışlarında Füzuli irsindən, yaradıcılığından ətraflı bəhs edərək, Füzulinin Azərbaycan ədəbiyyatında, elmində, mədəniyyətində tutduğu yer, müasir ədəbiyyatda Füzuli  ədəbi-bədii dili, üslubu, Füzuli dilinin obrazlılığından geniş söhbət açıblar.  Bu gün  təqdimatı keçirilən hər iki kitabın bir-birini tamamladığını, Füzuli irsini araşdıranlara və Füzuli xiridarlarına  böyük bir hədiyyə, töhfə olduğunu söyləyiblər.  Bu münasibətlə  Azərbaycan Milli Kitabxanasının və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyini və kollektivini təbrik ediblər.

11 июля в Национальной библиотеке состоялась презентация книг «Мухаммед Физули. Библиография», изданной совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотекой, а также «Мухаммед Физули. Жизнь и творчество», изданной Институтом литературы имени Низами Гянджеви Национальной академии наук Азербайджана, в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 530-летия великого азербайджанского поэта Мухаммеда Фузули».
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, поприветствовав гостей. Он отметил, что Мухаммед Физули — великий поэт, чья лирика сияет как солнце в азербайджанской литературе. И Национальная библиотека, и Институт литературы имени Низами Гянджеви являются поклонниками Физули. Директор подчеркнул, что Указ Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева подтверждает особенное место этого великого деятеля в культурном наследии Азербайджана. Физули является одним из редких гениев, писавших на трёх языках — азербайджанском, арабском и фарси — и оставивших значительный след не только в азербайджанской, но и в ближневосточной и среднеазиатской литературе. Он также отметил, что обе представленные книги открывают новую страницу в изучении Физули, являясь полноценным энциклопедическим трудом для будущих исследователей, стремящихся более широко и глубоко изучить творчество поэта.
В своём выступлении президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли подробно и всесторонне проанализировал обе книги. Он отметил, что обе работы, посвящённые Мухаммеду Фузули, являются ценным примером единства, сплочённости и сотрудничества Министерства культуры Азербайджанской Республики, Национальной библиотеки как научно-идеологического центра и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА. Все мероприятия, проведённые в соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 530-летия великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», а также посвящённая Физули Международная книжная выставка в 2024 году, вносят вклад в международное признание и продвижение Физули как азербайджанского поэта в современную эпоху.
Он подчеркнул, что книга «Мухаммед Физули. Библиография», охватывающая около 7 тысяч источников и период в 530 лет, начиная с «Эхд-э-Багдади», является первой масштабной, системной и фундаментальной библиографией, изданной до настоящего времени. Впервые в этой библиографии приведено более 500 рукописей и гравюр.
Книга «Мухаммед Фузули. Жизнь и творчество», подготовленная сектором «Физулизм» Института литературы имени Низами Гянджеви, представляет собой обобщённое и обширное научно-исследовательское издание самого высокого уровня.
Академик подчеркнул, что обе работы являются великолепным научным памятником, подводящим итог и обобщающим всё, что было написано о наследии Физули за 530 лет, и представляют собой значительный вклад в азербайджанское и мировое физулизоведение.
В мероприятии приняли участие директор Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров, депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук, профессор Жаля Алиева, депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук Эльнара Акимова, заведующий отделом Института литературы имени Низами Гянджеви, заслуженный деятель науки, профессор Газанфар Пашаев, заведующий сектором «Физулизм» того же института, кандидат филологических наук, доцент Атаэми Мирзоев, заведующая отделом Института литературы имени Низами Гянджеви, доктор филологических наук Фарида Азизова, заведующий кафедрой факультета информационного и документального менеджмента БГУ, доцент Князь Аслан, ведущий научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви, кандидат филологических наук, доцент Зекулла Байрамлы, директор Института языкознания НАНА, профессор Надир Мамедли.
В своих выступлениях они подробно рассказали о наследии и творчестве Физули, его месте в азербайджанской литературе, науке и культуре, обсудили художественно-литературный язык Физули, его стиль и образность. Было отмечено, что обе представленные сегодня книги дополняют друг друга и являются большим подарком и вкладом для исследователей и поклонников Физули. В заключение выступающие поздравили руководство и коллектив Национальной Библиотеки Азербайджана и Национальной Академии наук Азербайджана с этим событием.