5 iyun tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanası Milli Kitabxana Direktorlarının onlayn Konfransında (CDNL) təmsil olunub.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, t.ü.f.d. Ədibə İsmayılova Milli Kitabxana Direktorlarının onlayn Konfransında (CDNL) iştirak edib.
Görüşdə Avstraliya Milli Kitabxanasının baş direktoru Dr. Marie-Louise Ayres iştirakçıları salamlayaraq mövzu ilə bağlı giriş nitqi söyləyib.
Konfransda CDNL sədri və sədr müavini vəzifələrinə seçkilər olub, sədr Polşa Milli Kitabxanasının baş direktoru Tomas Makovski, sədr müavini isə Türkiyə Milli Kitabxanasının baş direktoru Taner Beyoğlu seçilib. Rəsmi təhvil-təslim isə avqust ayında keçiriləcək görüşdə baş tutacaq.
Görüşdə İrlandiya Milli Kitabxanasından Dr. Audrey Vhitty və Latviya Milli Kitabxanasından Dagnija Baltina məruzə ilə çıxış ediblər. Hər iki məruzəçi öz mövzularında geniş təqdimatla iştirakçıları məlumatlandırıblar.
Görüş sonunda Dr. Marie-Louise Ayres tədbiri yekunlaşdıraraq növbəti görüşlə bağlı yaxın günlərdə məlumat verəcəyini vurğulayıb.
CDNL üzvləri və kitabxana mütəxəssisləri üçün bu görüşün əhəmiyyəti böyükdür və kitabxana sahəsində liderlərin təcrübə mübadiləsi üçün ideal platforma kimi qiymətləndirilir.

Национальная библиотека Азербайджана была представлена на онлайн-конференции Директоров Национальных Библиотек (CDNL)
Заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационной обслуживанию Национальной Библиотеки Азербайджана, доктор философии по истории Адиба Исмайлова приняла участие в онлайн-конференции Директоров Национальных Библиотек (CDNL).
Генеральный директор Национальной библиотеки Австралии доктор Мари-Луиз Айрес, приветствовала участников и произнесла вступительной речь.
На конференции состоялись выборы на должности председателя и заместителя председателя CDNL. Председателем был избран Томаш Маковски, генеральный директор Национальной библиотеки Польши, а заместителем председателя – Танер Бейоглу, генеральный директор Национальной библиотеки Турции. Официальная передача полномочий состоится на встрече в августе.
На встрече с докладами выступили доктор Одри Витти из Национальной библиотеки Ирландии и Дагния Балтиня из Национальной библиотеки Латвии. Оба спикера представили участникам подробные презентации по своим темам.
В конце встречи доктор Мари-Луиз Айрес подвела итоги и подчеркнула, что предоставит информацию о следующей встрече в ближайшем будущем.
Эта встреча имеет большое значение для членов CDNL и библиотечных работников и считается идеальной площадкой для обмена опытом между руководителями библиотечной сферы.