İctimai-siyasi xadim, yazıçı, publisist, həkim Nəriman Nərimanov 1870-ci ildə Tiflis şəhərində anadan olub. Tiflisdəki altısinifli ruhani məktəbində təhsil alıb. 1890-cı ildə Qori Müəllimlər Seminariyasını bitirdikdən sonra, Tiflis quberniyası Borçalı qəzasının Qızılhacılı kəndinə müəllim təyin olunub. 1891-ci ildə Bakıya gələrək müəllimlik fəaliyyətinə başlayıb. 1894-cü ildə Bakıda türk-müsəlman əhalisi üçün ilk xalq qiraətxanasını təşkil edib.
Mütəmadi olaraq publisistik məqalələrlə çıxış edən Nəriman Nərimanov, Azərbaycan və rus dillərini öyrənənlər üçün dərsliklər yazıb, həmçinin “Türk- Azərbaycan dilinin müxtəsər sərf nəhvi” adlı qiymətli dərs vəsaiti tərtib edib. Onun “Nadanlıq”, “Dilin bəlası”, yaxud “Şamdan bəy”, “Bahadır və Sona”, “Nadir şah” əsərləri bütün Azərbaycanda geniş yayılıb.
Əsərlərində dövrün sosial-psixoloji problemlərini qabarıq şəkildə göstərən Nərimanovun elmi-publisistik fəaliyyəti türk-müsəlman əhalisinin milli oyanışına xidmət edib.
Milli Kitabxanada görkəmli ictimai-siyasi və dövlət xadimi, maarifpərvər şəxs, yazıçı, publisist, həkim Nəriman Nərimanovun anadan olmasının 155 illiyi münasibətilə “Nəriman Nərimanov – 155” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Nəriman Nərimanovun müəllifi olduğu əsərlər, həmçinin həyat və yaradıcılığı, ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Нариман Нариманов – 155»
12-04-2025
Общественно-политический деятель, писатель, публицист и врач Нариман Нариманов родился в 1870 году в городе Тифлис. Он получил образование в шестиклассном духовном училище в Тифлисе. В 1890 году окончил Горийскую учительскую семинарию и был назначен учителем в село Кызылгаджылы Борчалинского уезда Тифлисской губернии. В 1891 году переехал в Баку, где начал педагогическую деятельность. В 1894 году организовал в Баку первую народную читальню для тюрко-мусульманского населения.
Нариман Нариманов регулярно публиковал публицистические статьи, создавал учебные пособия для изучающих азербайджанский и русский языки, а также подготовил ценный труд под названием «Краткая грамматика тюрко-азербайджанского языка». Его произведения — «Невежество», «Беда от языка» (также известное как «Шамдан-бек»), «Бахадур и Сона», «Надир-шах» — получили широкое распространение на территории всего Азербайджана.
В своих произведениях ярко отражая социально-психологические проблемы своего времени, Нариманов своей научно-публицистической деятельностью способствовал национальному пробуждению тюрко-мусульманского населения.
В Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Нариман Нариманов – 155», приуроченная к 155-летию со дня рождения выдающегося общественно-политического и государственного деятеля, просветителя, писателя, публициста и врача Наримана Нариманова.
На выставке представлены произведения Наримана Нариманова, а также литература на азербайджанском и иностранных языках, освещающая его жизнь, творчество и общественно-политическую деятельность.