Milli Kitabxana VII Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində “Nizami Gəncəvi. Biblioqrafiya” kitabının və “Sözləri Nizaminindir” adlı CD disk albomunun təqdimatını keçirib
08-10-2021
Oktyabrın 8-də Ekspo Mərkəzinin təqdimat zonasında Mədəniyyət Nazirliyi və Mili Kitabxana birlikdə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə yeni nəşr etdirdikləri  “Nizami Gəncəvi. Biblioqrafiya” kitabının və “Sözləri Nizaminindir” adlı CD disk albomunun təqdimatını keçirib.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov çıxış edərək ilk öncə VII Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasının açılışı ilə bağlı iştirakçıları təbrik edib. O, açılış mərasimində cənab Nazir Anar Kərimovun çıxışına istinad edərək bildirib ki, neçə illərdir ölkəmizdə  kitab sərgiləri keçirilir, artıq bu ənənə halını alıb. Bu ilki sərginin ən önəmli cəhətlərindən biri Respublika Prezidentinin  Azərbaycanda 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında müvafiq Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi Tədbirlər Planına uyğun olaraq, sərgi-yarmarkanın dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmasıdır.
O, bildirib ki, bəşər bədii fikrinin nadir hadisəsi olan Nizami yaradıcılığı səkkiz əsrdən artıqdır ki, dünya mədəniyyətinin və xalqımızın mənəviyyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Nizami Gəncəvi dünya poeziyasına bir-birindən dəyərli söz sənəti inciləri bəxş etmişdir.
Direktor vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxana “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından “Nizami Gəncəvi. Biblioqrafiya” kitabını və “Sözləri Nizaminindir” adlı CD disk albomunu hazırlayıb. O, vurğulayıb ki, bu nəşrlər Nizami ilinə və böyük şairin tədqiqatçılarına Milli Kitabxananın bir töhfəsidir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab Sənayesi şöbəsinin müdiri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli çıxış edərək bildirib ki, bu təqdimat mərasimi kitab sərgisinin əsas qayəsinin təşkil edir. Belə ki, Nizami Gəncəviyə həsr olunan kitab sərgisində belə nəşrlərin olması xüsusi əhəmiyyət daşıyan amillərdəndir. O, bildirib ki, “Nizami Gəncəvi. Biblioqrafiya” kitabı və “Sözləri Nizaminindir” adlı CD disk albomu Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanıb. Bu kitab bütün tədqiqatçı alimlərə öz araşdırmalarında köməklik göstərəcək, onların stolüstü kitablarına çevriləcəkdir.
AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi dosent Əzizağa Nəcəfov çıxış edərək vurğulayıb ki, Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından tərtib etdiyi “Nizami Gəncəvi. Biblioqrafiya” kitabı bütün nizamişünaslara, tədqiqatçı alimlərə bir hədiyyədir.
Türkiyə Kitabxanalar və Yayımlar baş idarəsinin müdir müavini Taner Beyoğlu çıxış edərək bildirib ki, bu il Azərbaycanda Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik münasibətilə “Nizami Gəncəvi ili”, Türkiyədə isə Yunus Əmrənin vəfatının 700 illiyi münasibətilə “Yunus Əmrə ili” elan olunmuşdur. Hər iki şair türk millətinin, türk dünyasının görkəmli şəxslərindəndir. XII əsrdə yaşamış Nizami, XIII əsrdə yaşamış Yunus Əmrə yaradıcığında ortaq cəhətlər vardır. Belə ki, hər iki şairin yaradıcılığında tanrıya dərin məhəbbət, insan sevgisi, eləcə də kamil insan mövzusu mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirin davamında Milli Kitabxananın dəvəti ilə gələn Rusiya, Bolqarıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Gürcüstan kitabxanalarının rəhbərləri çıxış ediblər. Bolqarıstan Milli Kitabxanasının direktoru Krasmira  Aleksandrovna direktor Kərim Tahirova öz nəşrlərinin elektron formasını hədiyyə edib.

10 октября в презентационной зоне Экспоцентра прошла презентация книги «Низами Гянджеви. Библиография» и компакт диска «Слова принадлежат Низами», изданных Министерством культуры совместно с Национальной библиотекой в честь 880-летия выдающегося азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров в первую очередь поздравил участников с открытием VII Бакинской международной книжной ярмарки. Ссылаясь на выступление министра Анара Керимова на церемонии открытия, директор сказал: «Книжные выставки проводятся в нашей стране много лет, и это уже стало традицией. По Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 2021 год объявлен в нашей стране “Годом Низами Гянджеви”. Одним из важнейших аспектов проведения выставки-ярмарки в этом году является то, что в соответствии с Планом действий, утвержденным Кабинетом Министров в связи с реализацией Указа Президента, выставка-ярмарка посвящена 880-летию великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви».
Уникальное явление человеческой художественной мысли — творчество Низами — уже более восьми веков является неотъемлемой частью духовности нашего народа. Он обогатил мировую поэзию восхитительными жемчужинами словесного искусства.
Директор отметил, что согласно Указу Президента Азербайджанской Республики и Плану мероприятий Министерства культуры, Национальная библиотека издала книгу «Низами Гянджеви. Библиография» из серии «Выдающиеся личности Азербайджана» и компакт-диск «Слова принадлежат Низами». Он подчеркнул, что эти издания являются ценным вкладом Национальной библиотеки для исследователей творчества великого поэта.
В своем выступлении заведующий отделом министерства по вопросам книгооборота и работы с издательствами, доктор философии по истории Акиф Марифли сказал: «Сегодняшняя церемония презентации составляет основную суть книжной выставки-ярмарки. Наличие таких изданий на книжной выставке, посвященной Низами Гянджеви имеет очень важное значение. Книга «Низами Гянджеви. Библиография» и компакт-диск «Слова принадлежат Низами» были подготовлены при поддержке Министерства культуры сотрудниками Национальной библиотеки. Эта книга станет верным помощником всех ученых в их исследованиях, станет их настольной книгой».
Выступая на мероприятии ученый секретарь Института рукописей НАНА, доцент Азизага Наджафов подчеркнул, что книга «Низами Гянджеви». Библиография», изданная Национальной библиотекой из серии «Выдающиеся личности Азербайджана» - дар всем ученым и исследователям творчества Низами.
В своем выступлении заместитель генерального директора по библиотекам и радиовещанию Танер Бейоглу отметил, что по случаю 880-летия Низами Гянджеви нынешний год в Азербайджане объявлен «Годом Низами Гянджеви», а в Турции - «Годом Юнуса Эмре» по случаю 700-летия со дня смерти поэта. Оба поэта - выдающиеся деятели тюркских народов и тюркского мира. В мышлении Низами, жившего в XII веке, и Юнуса Эмре, жившего в XIII веке, имеются схожие черты. В творчестве обоих поэтов выражена любовь к Богу, к человеку и духовные поиски совершенной личности.
На мероприятии выступили также руководители библиотек России, Болгарии, Узбекистана, Кыргызстана и Грузии.
Директор Национальной библиотеки Болгарии Красмира Александровна передала в дар директору Национальной библиотеки Азербайджана Керим Тахирову электронную версию своих изданий.