READ JAPAN PROJECT Yaponiyanın məşhur Nippon Fondu tərəfindən Milli Kitabxananın fonduna Yaponiya haqqında kitablar hədiyyə edilib
15-04-2024
READ JAPAN PROJECT Yaponiyanın məşhur Nippon Fondu tərəfindən 2008-ci ildən bəri həyata keçirilən kitabların bəxş olunması layihəsidir. Layihənin yaradılmasında əsas məqsəd müxtəlif dünya ölkələrində olan universitet və ya kitabxanalara Yaponiya haqqında ingilis dilində müxtəlif mövzularda kitabların bəxş olunması və bununla Yaponiya haqqında tanıtım və məlumatlandırılmanın genişləndirilməsidir. Bu layihə çərçivəsində indiyədək dünyadan 1200-dən çox təhsil və elmi müəssisəyə kitablar bəxş olunmuşdur. Burada məqsəd sadəcə Yaponiya ilə bağlı tədqiqat edən alim və tədqiqatçılara dəstək deyil, mütəxəssis olmayan sadə insanların da Yaponiya haqqında bilik və anlayışlarının artırılmasına kömək etməkdir. Artıq bir neçə ildir Azərbaycanda bir sıra təhsil ocaqlarına tədbiq olunan bu layihədən bu dəfə ilk dəfə olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanası da yararlanmış, müraciət əsasında Yaponiya haqqında maraqlı kitablarla təmin olunmuşdur.
Düşünürük ki, Yaponiya haqqında müxtəlif mövzularda olan bu kitablar Milli Kitabxananın fondunda öz layiqli yerini tutacaq və istifadəçilərin Yaponiya haqqında məlumatlanmasında dəyərli mənbəyə çevriləcəkdir.
Kitablar Yaponiyanın siyasi və beynəlxalq əlaqələri, iqtisadiyyat və biznes, cəmiyyət və mədəniyyət, ədəbiyyat və incəsənət,eyni zamanda tarix kimi mövzulardadır.
Bu layihə Tokyo Foundation for Research Policy beyin mərkəzinin təşkilatçılığı, Nippon Fondunun maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Nippon Fondu ictimai maraqlara xidmət edən, və əsasən dənizçilik sahəsi, eyni zamanda müxtəlif rifah və ictimai xidmətlərlə məşğul olan Yaponiyanın ən böyük fondlarından biridir.
Tokyo Foundation for Research Policy isə sərbəst və qeyri-kommersiya beyin mərkəzi olub, cəmiyyətdə olan kritik problemlərin müşahidə və analiz olunması ilə məşğul olan tədqiqat mərkəzidir.

В рамках проекта «Read Japan Project», реализуемого знаменитым японским фондом «The Nippon Foundation» Национальной библиотеке переданы в дар книги о Японии
15-04-2024
«Read Japan Project» – это проект, реализуемый знаменитым японским фондом «The Nippon Foundation» с 2008 года с целью дарения книг. Основная цель проекта – пожертвование книг о Японии, написанных на английском языке университетам и библиотекам разных стран мира. В рамках этого проекта книги были переданы в дар более чем 1200 образовательным и научным учреждениям со всего мира. Целью реализации проекта является не только оказание поддержки ученым и исследователям, изучающим Японию, но людям, не являющимся специалистами, но желающим расширить свои знания о Японии. На протяжении нескольких лет «Read Japan Project» применяется в ряде учебных заведений Азербайджана. На этот раз этим проектом впервые воспользовалась и Национальная библиотека Азербайджана, в ходе реализации которой была обеспечена интересными книгами о Японии.
Мы уверены, что эти книги займут достойное место в фонде Национальной библиотеки и станут для читателей ценным ресурсом в процессе изучения Японии.
Книги охватывают такие темы, как политические и международные отношения Японии, экономика и бизнес, общество и культура, литература и искусство, история.
Этот проект организован аналитическим центром «Tokyo Foundation for Research Policy» при финансовой поддержке «The Nippon Foundation».
Фонд «The Nippon Foundation» — один из крупнейших фондов Японии, который обслуживает общественные интересы, занимается главным образом морской деятельностью, а также предоставлением социальных и общественных услуг.
«Tokyo Foundation for Research Policy» — это частный некоммерческий аналитический центр, занимающийся исследованием и анализом важнейших проблем в обществе.