Milli Kitabxanada “Seyid Əzim Şirvani – 190” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
09-07-2025
4 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Seyid Əzim Şirvaninin 190 illiyinin qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb.
Milli Kitabxanada bu münasibətlə “Seyid Əzim Şirvani – 190” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə klassik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli şair və böyük maarif xadimi Seyid Əzim Şirvaninin qəzəlləri, rübailəri, satiraları, təmsilləri, müxəmməslər və müxtəlif şeirlər, nəsihətlər və hekayələrdən ibarət əsərləri, şairin həyatı və yaradıcılığı haqqında kitablar, Füzuli ədəbi məktəbinin davamçısı S. Ə. Şirvani ocağının doğmaları oğul, nəvə, nəticə, kötücə, yadıca və tullancıları, eləcə də əqidə dostları haqqında, şəxsi arxiv və doğmalarının yaddaşından əldə edilən məlumatlar - xatirə, şəkil, əlyazma və yeni sənədlərdən ibarət nəşrlər Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/S.A.Sirvani/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Xatırladaq ki, Seyid Əzim Seyid Məhəmməd oğlu Şirvani 1835-ci il iyulun 9-da Şamaxı şəhərindəki Qalabazar məhəlləsində dindar ailədə anadan olub. O, kiçik yaşlarında ikən Şamaxının mötəbər şəxslərindən biri olan atası Seyid Məhəmməd vəfat edib. Seyid Əzim ana babası molla Hüseynin himayəsi altında yaşayıb. Babasından ərəb və fars dillərini öyrənən Seyid Əzim bir müddət İraqda yaşayıb, təxminən on il sonra Şamaxıya qayıdaraq mədrəsədə orta ruhani təhsilini tamamlayıb.
O, cahilliyə, nadanlığa, dinə kor-koranə itaətə, savadsızlığa qarşı barışmaz mübarizə aparıb. Dünyəvi elmlərə, müasir düşüncəyə, azadfikirliliyə, mədəniyyətə böyük əhəmiyyət verib.
Seyid Əzim 1869-cu ildə Şamaxıda öz hesabına “Məclis” adlı yeni məktəb açıb. Bu məktəbdə şagirdlərə ana dili ilə yanaşı, rus və fars dilləri də öyrədilib, dünyəvi elmlərdən ibtidai məlumat verilib.  Yeni məktəbdə  mollaxanadan fərqli olaraq şagirdlərə fiziki cəzalar verilməsi qadağan olunub. Böyük satirik şair Mirzə Ələkbər Sabir və maarifçi-yazıçı Sultanməcid Qənizadə bu məktəbdə təhsil alıb.
Məktəbdarlıqla bərabər, bədii yaradılcılıqla da məşğul olub. O, qəzəl, müxəmməs, aşiqanə lirik şeirlər, mənzum hekayə, təmsil, maarifçilik ruhunda əxlaqi-didaktik əsərlər, habelə məqalələr yazıb. Seyid Əzim Şirvani həmçinin İran, Türkiyə, Rusiya və Azərbaycan şairləri haqqında məlumat verən “Təzkirə”nin müəllifi olub. Şair “Məcmueyi-asari-Hacı Seyid Əzim Şirvani” və “Tacül-kütub” (“Kitabların tacı”), “Rəbiül-ətfal” (“Uşaqların baharı”) adlı dərsliklər yazıb.
Şairin bədii irsi Azərbaycan və fars dillərində olmaqla iki böyük külliyyatdan ibarətdir. “Yerdəkilərin göyə şikayət etmələri”, “Dəli şeytan”, “Məkri-zənan”, “Bəlx qazisi və xarrat” və s. satiraları müəllifi dövrünün realist şairi kimi tanıdıb.
Seyid Əzim Azərbaycan ədəbi tarixində yeganə şəxs idi ki, 1877-ci ildə "Uşaqların baharı" adlı dərslik yazıb.
Təəssüf ki, şair pedaqoji fəaliyyətinin ən qaynar çağında dünyasını dəyişib. Onun qələmə aldığı rübailər, qəzəllər, nəsihətnamələr, mənzum hekayələr, müxəmməslər, öldürücü satiralar bu gün də maraqla oxunur və sahibinə əbədiyaşarlıq gətirir.

В Национальной библиотеке была представлена виртуальная выставка под названием «Сеид Азим Ширвани – 190» и одноимённая традиционная книжная выставка для посетителей.
4 апреля 2025 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Указ о праздновании 190-летия выдающегося представителя азербайджанской литературы Сеида Азима Ширвани.
В Национальной библиотеке по этому случаю была представлена виртуальная выставка «Сеид Азим Ширвани – 190» и одноимённая традиционная книжная выставка.
На выставках представлены произведения классика азербайджанской литературы, великого поэта и просветителя Сеида Азима Ширвани — газели, рубаи, сатиры, притчи, мухаммас и разнообразные стихи, наставления и рассказы. Также экспонируются книги о жизни и творчестве поэта, материалы о продолжателях литературной школы Физули, родных и близких С.А.Ширвани — сыновьях, внуках, правнуках, родственниках и единомышленниках, а также публикации, основанные на личных архивах и воспоминаниях близких: воспоминания, фотографии, рукописи и новые документы на азербайджанском и прочих языках.
Познакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке: https://anl.az/el/vsb/S.A.Sirvani/index.htm
Напомним, что Сеид Азим Сейид Махаммед оглу Ширвани родился 9 июля 1835 года в городе Шамахы, в районе Галабазар, в религиозной семье. В детстве у него умер отец, Сеид Махаммед, который был уважаемым человеком в Шамахы. Сеид Азим воспитывался под опекой своего деда, муллы Хусейна. У деда он изучил арабский и персидский языки. Некоторое время Сеид Азим жил в Ираке, а спустя около десяти лет вернулся в Шамахы и окончил среднее духовное образование в медресе.
Он активно боролся с невежеством, фанатизмом, слепым подчинением религии и безграмотностью. Сеид Азим придавал большое значение светским наукам, современному мышлению, свободомыслию и культуре.
В 1869 году он основал в Шамахы на собственные средства новую школу под названием «Меджлис». В этой школе ученикам преподавались родной язык, а также русский и персидский языки, а также давались базовые знания светских наук. В новой школе, в отличие от обычного медресе, запрещалось применять физические наказания к ученикам. В этой школе обучались выдающийся сатирический поэт Мирза Алекпер Сабир и просветитель-писатель Султанмеджид Ганизаде.
Помимо педагогической деятельности, он занимался и художественным творчеством. Писал газели, мухаммас, лирические стихи в жанре ашугской поэзии, поэтические рассказы, притчи, произведения нравоучительного характера, а также статьи. Сеид Азим Ширвани является автором «Тезкире» — сборника сведений о поэтах Ирана, Турции, России и Азербайджана. Поэт написал учебники «Маджмуат аль-Асари Хаджи Сеид Азим Ширвани», «Таҗуль-Кутуб» («Корона книг») и «Рабиуль-атфаль» («Весна детей»).
Поэтическое наследие поэта состоит из двух больших собраний произведений на азербайджанском и персидском языках. Он является автором сатир, таких как «Жалобы земных на небесных», «Безумный дьявол», «Коварство женщин», «Кази из Балха и плотник» и других, благодаря которым был признан поэтом-реалистом своего времени.
Сейид Азим был единственным в истории азербайджанской литературы, кто в 1877 году написал учебник под названием «Весна детей».
К сожалению, поэт скончался в самый разгар своей педагогической деятельности. Его рубаи, газели, наставления, поэтические рассказы, мухаммас и хлесткая сатира и поныне читаются с большим интересом и снискали своему автору вечную славу.