Milli Kitabxanada “Əməkdar incəsənət xadimi Səyavuş Məmmədzadə - 90” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb
02-10-2025
Milli Kitabxanada Əməkdar incəsənət xadimi, şair, nasir, tərcüməçi Səyavuş Məmmədzadənin anadan olmasının 90 illik yubileyi ilə əlaqədar “Əməkdar incəsənət xadimi Səyavuş Məmmədzadə - 90” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə müəllifin əsərləri, tərcümələri, redaktor olduğu və tərtib etdiyi, “Ön söz” yazdığı və həyatı haqqında və s. Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki,  Səyavuş İmran oğlu Məmmədzadə 1935-ci il oktyabrın 2-də Bakıda müəllim ailəsində anadan olub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsində təhsil alıb. Ədəbi fəaliyyətə tələbəlik illərindən başlayıb, ilk şeiri “Sınıq” 1956-cı ildə universitet qəzetində dərc olunub. Onun ədəbi fəaliyyətində poeziya, nəsr, publisistika, bədii tərcümə xüsusi yer tutub.
Azərbaycan poeziyasından rus dilinə ilk poetik tərcüməsi – Ağacavad Əlizadənin Səməd Vurğuna həsr etdiyi şeiri 1956-cı ildə çap olunub. Azərbaycan klassik və müasir ədəbiyyatından rus dilinə, eləcə də rus, bolqar, Ukrayna, Polşa ədəbiyyatından Azərbaycan dilinə etdiyi tərcümələri dövri mətbuatda çap olunub.
Səyavuş Məmmədzadə “Əməkdar mədəniyyət işçisi” (1984) və “Əməkdar incəsənət xadimi” (2003) fəxri adlarına layiq görülüb, həmçinin Prezident təqaüdçüsü olub. “Xəzər balladası” baletinin librettosuna görə Ümumittifaq müsabiqəsində 3-cü dərəcəli diplom qazanıb.

В Национальной Библиотеке Азербайджана открылась традиционная книжная выставка под названием «Заслуженный деятель искусств Сиявуш Мамедзаде — 90», посвящённая 90-летнему юбилею заслуженного деятеля искусств, поэта, прозаика и переводчика Сиявуша Мамедзаде.
На выставке представлены произведения автора, его переводы, книги, в которых он выступал редактором или составителем, предисловия, написанные им, а также литература о его жизни и творчестве на азербайджанском и иностранных языках.
Отметим, что Сиявуш Имран оглы Мамедзаде родился 2 октября 1935 года в Баку в семье педагогов. После окончания средней школы он поступил на филологический факультет Азербайджанского государственного университета. Его литературная деятельность началась ещё в студенческие годы — первое стихотворение под названием «Сыныг» («Сломанное») было опубликовано в университетской газете в 1956 году. В его творчестве особое место занимают поэзия, проза, публицистика и художественный перевод.
Первый поэтический перевод с азербайджанского на русский язык — стихотворение Агаджавата Ализаде, посвящённое Самеду Вургуну — был напечатан в 1956 году. Он активно переводил произведения классической и современной азербайджанской литературы на русский язык, а также русскую, болгарскую, украинскую и польскую литературу — на азербайджанский. Его переводы публиковались в различных периодических изданиях.
Сиявуш Мамедзаде был удостоен почётных званий «Заслуженный работник культуры» (1984) и «Заслуженный деятель искусств» (2003), а также получал президентскую стипендию. За либретто к балету «Хазарская баллада» он был удостоен диплома III степени на Всесоюзном конкурсе.