Arkadağ şəhərində Seyid Əzim Şirvani və Dövlətməmməd Azadinin yaradıcılığına həsr olunan elmi konfrans keçirilib
Arkadağ şəhərində Seyid Əzim Şirvani və Dövlətməmməd Azadinin yaradıcılığına həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Türkmənistanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri qardaş ölkənin Arkadağ şəhərini də əhatə edir. İyunun 6-da Arkadağda Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi şair, maarif xadimi Seyid Əzim Şirvani (1835-1888) və tanınmış türkmən şairi Dövlətməmməd Azadinin (1695-1760) yaradıcılığına həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Dövlətməmməd Azadi adına Şəhər Kitabxanasında təşkil edilən  konfransdan əvvəl tədbir iştirakçıları kitabxana ilə tanış olublar.
Konfrans Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, Əməkdar mədəniyyət işçisi, yazıçı-dramaturq İlqar Fəhminin moderatorluğu ilə gerçəkləşib.
Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Türkmənistan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü, siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Məmmədov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor, Əməkdar mədəniyyət işçisi, Türk Dünyası Milli Kitabxanaları Birliyinin sədri Kərim Tahirov və Türkmənistan ədəbiyyatşünasları çıxış edərək hər iki ədibin həyat və yaradıcılıq yolundan söz açıblar.
Qeyd olunub ki, XVIII əsr klassik türkmən ədəbiyyatının inkişafında, onun yeni məzmun və ideyalarla zənginləşməsində xidmətləri olan Dövlətməmməd Azadi təxminən 40 illik yaradıcılıq fəaliyyətində humanist duyğular carçısı kimi şöhrət qazanıb. Onun oğlu Məhtimqulu Fəraqi isə təkcə Türkmənistanda deyil, bütün Türk dünyasında böyük şöhrət qazanıb.
Bildirilib ki, Seyid Əzim Şirvani klassik qəzəl məktəbinin qüdrətli nümayəndəsi olmaqla yanaşı, XIX əsrdə Azərbaycanda maarifçi düşüncənin inkişafına mühüm töhfələr verib. O, eyni zamanda Azərbaycan şairlərinin tərcümeyi-halını və əsərlərindən nümunələri kitab (“Təzkirə”) şəklində nəşr etdirib.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan və türkmən qiraətçiləri hər iki şairin şeirlərini səsləndiriblər.
Milli muğam üçlüyünün müşaiyəti ilə S.Ə.Şirvani və D.Azadinin qəzəlləri əsasında muğam və təsniflər ifa olunub.

В городе Аркадаг состоялась научная конференция, посвящённая творчеству Сеида Азима Ширвани и Довлетмаммеда Азади
Дни культуры Азербайджана в Туркменистане охватывают также город Аркадаг. 6 июня здесь состоялась научная конференция, посвящённая творчеству выдающегося представителя азербайджанской литературы, поэта и просветителя Сеид Азим Ширвани (1835–1888) и известного туркменского поэта Довлетмаммеда Азади (1695–1760).
Перед началом мероприятия, организованного в городской библиотеке имени Довлетмаммеда Азади, его участники ознакомились с работой библиотеки.
Конференция прошла под руководством секретаря Союза писателей Азербайджана, заслуженного работника культуры, писателя и драматурга Ильгара Фахми.
С докладами выступили заместитель министра культуры Азербайджана Мурад Гусейнов, депутат Национального собрания Азербайджана, член межпарламентской группы общества дружбы Азербайджан–Туркменистан, доктор политических наук, профессор Хикмет Мамедов, директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор, заслуженный работник культуры и председатель Союза национальных библиотек Тюркского мира Керим Тахиров, а также туркменские литературоведы. Они рассказали о жизненном пути и творческом наследии обоих поэтов.
Было отмечено, что Довлетмаммед Азади, сыгравший важную роль в развитии классической туркменской литературы XVIII века и её обогащении новыми идеями и содержанием, за почти сорок лет творческой деятельности приобрёл известность как выразитель гуманистических идеалов. Его сын, Махтумкули Фраги, снискал широкую славу не только в Туркменистане, но и во всём тюркском мире.
Участники конференции подчеркнули, что Сеид Азим Ширвани был не только выдающимся представителем классической школы газелей, но и внёс значительный вклад в развитие просветительской мысли в Азербайджане XIX века. Кроме того, он издал книгу-тезкире, включавшую биографии азербайджанских поэтов и образцы их произведений.
После выступлений азербайджанские и туркменские чтецы прочитали стихи обоих поэтов.
В сопровождении национального мугамного трио прозвучали мугамы и теснифы, созданные на основе газелей Сеида Азима Ширвани и Довлетмаммеда Азади.