Suraxanı rayon 232 saylı tam orta məktəbin VIII sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
01-03-2024
Martın 1-də Suraxanı rayonu  232 saylı tam orta məktəbin VIII sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar. Şagirdlər əvvəlcə  Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən ədəbiyyatın, sənədlərin, fotoşəkillərin və ulu öndərin şəxsi kitabxanasından bağışladığı 300 nüsxədən artıq kitabın nümayiş olunduğu “Heydər Əliyev guşəsi”  ilə tanış olublar. Daha sonra şagirdlərə  Milli Kitabxananın zəngin tarixi, binası, fondu, kitabxanadan istifadə qaydaları haqqında məlumat verildi. Məktəblilər  XX əsrin soyqırımı olan Xocalı faciəsinə   həsr olunmuş kitab sərgisi ilə tanışlıqdan sonra “Tələbə  gənclər zalı”, “ Elektron resurslardan və lokal şəbəkədən istifadənin təşkili”,  “Uşaq otağı və uşaq istirahət guşəsi” bölmələrində, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi”, ”Not nəşrləri və səsyazmaları“ şöbələrində oldular.

Учащиеся VIII класса средней школы №232 Сураханского района побывали на экскурсии в Национальной библиотеке
01-03-2024
1 марта учащиеся VIII класса средней школы №232 Сураханского района побывали на экскурсии в Национальной библиотеке. В первую очередь они ознакомились с уголком, посвященным Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, где демонстрируются издания, документы и фотографии о его жизни и деятельности, а также представлены более 300 экземпляров книг, подаренных Великим лидером из его личной коллекции. Затем учащиеся были проинформированы о богатой истории Национальной библиотеки, ее здании, фонде и правилах пользования. После ознакомления с книжной выставкой, посвященной Ходжалинскому геноциду, школьники посетили «Зал обслуживания студентов», сектор «Организации использования электронных ресурсов и локальной сети», «Детскую комнату и уголок детского отдыха», а также  отделы «Редких книг и музея библиотеки» и «Нотных изданий».