Milli Kitabxana IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində tədbirlər keçirir
14 noyabr tarixində 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində “Qarabağın incisi Şuşa” adlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, 2022-ci ilin Şuşa ili olduğunu, 2023-cü ilin isə Şuşanın Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edildiyini vurğulayıb. Natiq bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları  tərəfindən “Qarabağın incisi Şuşa” adlı elektron məlumat bazasının hazırlandığını bildirib.
Təqdimat zamanı elektron məlumat bazasının “Rəsmi sənədlər”, “Prezident İlham Əliyev: “Əziz Şuşa sən azadsan!””, “Qarabağın tacı Şuşanın əsas tarixi hadisələrinin xronologiyası”, “Tarixi abidələr”, “İnzibati quruluşu”, “Görkəmli şəxsiyyətləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Qarabağın mirvarisi - Şuşa haqqında”, “Şuşada erməni vandalizmi”, “Nəşrlər”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarət olduğu bildirilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/D.QARABAQ/ linkindən istifadə edə bilər.

The National Library organizes events within the framework of the 9th Baku International Book Exhibition
14-11-2023
On November 14, a presentation ceremony of the electronic database "Pearl of Karabakh Shusha" was held within the framework of the 9th Baku International Book Exhibition.
Director of the National Library of Azerbaijan, professor Karim Tahirov, opened the event and emphasized that 2022 is the year of Shusha, and 2023 is declared the cultural capital of the Turkic world. In this regard, the speaker said that an electronic database called "Pearl of Karabakh - Shusha" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan.
During the presentation, the electronic database "Official documents", "President Ilham Aliyev: "Dear Shusha, you are free!"", "Chronology of the main historical events of Shusha, the crown of Karabakh", "Historical monuments", "Administrative structure", "Prominent personalities", " Prominent personalities, the pearl of Karabakh - About Shusha", "Armenian vandalism in Shusha", "Publications", "Photo gallery", "Video gallery" sections.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/D.QARABAQ/.