Milli Kitabxana IX Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində tədbirlər keçirir
14 noyabr tarixində 9-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində “Qarabağın incisi Şuşa” adlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq, 2022-ci ilin Şuşa ili olduğunu, 2023-cü ilin isə Şuşanın Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edildiyini vurğulayıb. Natiq bununla əlaqədar olaraq Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları  tərəfindən “Qarabağın incisi Şuşa” adlı elektron məlumat bazasının hazırlandığını bildirib.
Təqdimat zamanı elektron məlumat bazasının “Rəsmi sənədlər”, “Prezident İlham Əliyev: “Əziz Şuşa sən azadsan!””, “Qarabağın tacı Şuşanın əsas tarixi hadisələrinin xronologiyası”, “Tarixi abidələr”, “İnzibati quruluşu”, “Görkəmli şəxsiyyətləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Qarabağın mirvarisi - Şuşa haqqında”, “Şuşada erməni vandalizmi”, “Nəşrlər”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarət olduğu bildirilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/D.QARABAQ/ linkindən istifadə edə bilər.

Национальная Библиотека организует мероприятия в рамках 9-й Бакинской Международной Книжной Выставки
14-11-2023
14 ноября в рамках 9-й Бакинской Международной Книжной Выставки состоялась церемония презентации электронно-информационной базы «Жемчужина Карабаха – Шуша».
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров подчеркнул, что 2022 год был объявлен годом города Шуша, а 2023 год объявлен годом признания Шуши культурной столицей Тюркского мира. В связи с этим, как сообщил Керим Тахиров, сотрудниками Национальной Библиотеки Азербайджана была подготовлена электронная база данных под названием «Жемчужина Карабаха – Шуша»​​.
В ходе презентации были представлены следующие разделы электронной базы данных, как: «Официальные документы», «Президент Ильхам Алиев: «Ты свободна, дорогая Шуша!», «Хронология основных исторических событий Шуши –  венца Карабаха», «Исторические памятники», «Административная структура», разделы «Выдающиеся личности», «Выдающиеся личности о жемчужине Карабаха – Шуше», «Армянский вандализм в Шуше», «Издания», «Фотогалерея», «Видеогалерея».