Milli Kitabxana “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi günü” adlı virtual sərgini təqdim etdi
BMT Baş Assamblyasının qərarı ilə 1992-ci ildən 5 may Əlillərin Hüquqlarının Müdafiəsi Günü kimi qeyd olunur.
Əlil insanların reabilitasiyası və cəmiyyətə inteqrasiyası bu gün olduqca vacib və aktual problem hesab edilir. Ona görə də beynəlxalq birliklər bu istiqamətdə fəaliyyətlərini genişləndirmək üçün bir araya gəlməkdə, bəşəri problemin həlli yollarını birgə axtarmaqdadırlar.
Əlillərin sağlam həyata qaytarılması həllində geniş ictimaiyyət iştirak etməli, onlara qayğı hər kəsin mənəvi borcuna çevrilməlidir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Əlillərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı virtual sərgi bu mövzuya həsr olunmuşdur. Sərgidə ölkəmizdə əlil insanların sosial müdafiəsinin güсləndirilməsi, bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər, onların cəmiyyətə inteqrasiyası,əlillərin beynəlxalq müdafiəsi gününə dair materiallar və fotolar nümayiş olunur. Sərgi ilə tanış olmaq üçün verilən linkdən istifadə edə bilərsiniz:

Национальная Библиотека представила виртуальную выставку под названием «Международный день защиты прав инвалидов»
05-05-2020
Согласно решению Генеральной Ассамблее ООН с 1992 года, ежегодно 5 мая отмечается День защиты прав инвалидов.
Реабилитация и интеграция людей с ограниченными возможностями в общество является сегодня очень важной и актуальной проблемой. Поэтому международные сообщества объединяются в целях расширения своей деятельности в этом направлении, а также совместного поиска способов решений проблем человечества. Широкая общественность должна быть вовлечена в решение проблемы возвращения людей с ограниченными возможностями к здоровой жизни, и их забота должна стать моральным долгом каждого.
Подготовленная сотрудниками Национальной Библиотеки виртуальная выставка под названием «Международный день защиты прав инвалидов», посвящена этой теме. На выставке представлены материалы и фотографии о Международном дне защиты инвалидов, о мерах, предпринимаемых в направлении усиления социальной защиты людей с ограниченными возможностями в нашей стране, а также об их интеграции в общество. Для ознакомления с выставкой пользователи библиотеки могут воспользоваться ссылкой: http://anl.az/el/vsb/Elillerin_Huquqlarinin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.html