Milli Kitabxana “Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasını virtual rejimdə təqdim etdi
10-05-2020
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış Elektron məlumat bazası Azərbaycanın görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Azərbaycan Respublikasının sabiq Prezidenti, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı Heydər Əlirza oğlu Əliyevə həsr edilmişdir.
“Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazası Rəsmi sənədlər, Heydər Əliyev-əbədiyaşar şəxsiyyət, Əsərləri, Haqqında nəşrlər, Mədəniyyətimizin inkişafının Heydər Əliyev mərhələsi, Heydər Əliyev dünya kitabxanalarında, Heydər Əliyev surəti bədii ədəbiyyat və incəsənətdə, Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Fotoqalereya və Videoqalereya bölmələrindən ibarətdir. Məlumat bazasında görkəmli ictimai-siyasi dövlət xadiminin həyatı, ictimai fəaliyyətinin əsas tarixləri, müdrik kəlamları, Azərbaycan, rus, ingilis və digər xarici dillərdə nəşr olunmuş kitabları, məqalələri, çıxışları, mədəniyyətlə bağlı fərman və sərəncamları, Milli Kitabxanada keçirilən tədbirlərdə iştirakına dair materiallar, təltifləri və digər sənədlər təqdim edilir. Elektron məlumat bazasında Azərbaycanın elm və ictimai-siyasi xadimləri ilə bərabər, dünyanın tanınmış dövlət xadimlərinin də Ulu öndər haqqında fikirləri, mülahizələri öz əksini tapmışdır. Bazada təqdim olunan “Heydər Əliyev dünya kitabxanalarında” bölməsində Dünya Milli Kitabxanalarında və aparıcı universitet kitabxanalarında Ulu öndərin mühafizə olunan əsərləri və onun haqqında materiallar toplanmışdır.
Elektron Məlumat bazasında təqdim olunan resurslar tam mətni ilə verilmişdir. Baza ilə tanış olmaq istəyənlər bu linkdən istifadə edə bilərlər.

Национальная Библиотека в виртуальном режиме представила электронно-информационную базу под названием «Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев»
10-05-2020
Сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена электронно-информационная база, посвященная видному государственному и политическому деятелю Азербайджана, бывшему президенту Азербайджанской Республики, общенациональному лидеру азербайджанского народа, архитектору Независимого Государства Азербайджан Гейдару Алирза оглы Алиеву.
В электронно-информационной базе под названием «Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев» представлены разделы: Официальные документы; Гейдар Алиев – неугасаемая личность; Его труды; Публикации о нем; Период Гейдара Алиева в развитии нашей культуры; Гейдар Алиев в библиотеках мира; Гейдар Алиев в художественной литературе и искусстве; Увековечение памяти; Фотогалерея и Видеогалерея. В базе отражаются  жизнь выдающегося общественно-политического деятеля, основные даты его общественной деятельности, мудрые изречения, книги, статьи, выступления на азербайджанском, русском, английском и других языках, указы и распоряжения, связанные с культурой, материалы об участии в мероприятиях, проводимых в Национальной Библиотеке, его награды и другие документы.
В электронно-информационной базе представлены полнотекстовые ресурсы. Для ознакомления  с электронно-информационной базой пользователи библиотеки могут воспользоваться предоставленной ссылкой: http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.html