Milli Kitabxana “Türkdilli ölkələrin gənc yazarları” adlı virtual sərgi və eyniadlı elektron məlumat bazası təqdim edib
01-12-2023
1 dekabr tarixində Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Türkdilli ölkələrin gənc yazarları” adlı virtual sərgi və eyniadlı elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasının istedadlı gənc yazıçılarına dövlət qayğısının artırılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, türkdilli ölkələrin gənc yazıçıları haqqında qısa biblioqrafik məlumat və tammətnli nəşrlər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turkdilli_olkelerin_genc_yazarlar%C4%B1/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Təqdim olunan Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənəd”, “Gənc yazarlar”, “Nəşrlər” bölməsindən ibarətdir. “Rəsmi sənəd” bölməsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı, “Gənc yazarlar” bölməsində yazarlar haqqında qısa biblioqrafik məlumat və onların əsərlərinin bir hissəsi təqdim olunur. “Nəşrlər” bölməsi “Kitablar” və “Məqalələr” adlı 2 yarımbölmələrdən ibarətdir. Bazada təqdim olunan gənc yazarların əsərləri tam mətnləri ilə verilib.

The National Library presented a virtual exhibition called "Young writers of Turkic-speaking countries" and an electronic database of the same name
01-12-2023
On December 1, the employers of the National Library prepared a virtual exhibition called "Young writers of Turkish-speaking countries" and an electronic database of the same name.
The virtual exhibition displays the order of the President of the Republic of Azerbaijan on increasing state care for talented young writers of the Republic of Azerbaijan, photos, articles published in periodicals, brief bibliographic information and full-text publications about young writers of Turkic-speaking countries.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Turkdilli_olkelerin_genc_yazarlar%C4%B1/index.htm.
The presented electronic database consists of "Official document", "Young authors", "Publications" section. In the "Official document" section, the Order of the President of the Republic of Azerbaijan is presented, in the "Young writers" section, brief bibliographic information about the writers and some of their works is presented. The "Publications" section consists of 2 subsections called "Books" and "Articles". The works of young writers presented in the database are provided with their full texts.