İyun ayının 25-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə Milli Kitabxananın yeni loqosunun təqdimat mərasimi keçirilib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov loqonun əsas mahiyyətindən bəhs edərək qeyd edib ki, loqo bir müəssənin, qurumun gördüyü işi təbliğ etmək üçün yaradılan simvollar toplusudur. Yeni loqonun əhəmiyyətini vurğuluyan direktor dövrün və zamanın tələblərinə uyğun olaraq yaradılan Milli Kitabxananın yeni loqosunun əsas elementlərinin milli kimliyimizin, dövlətçiliyimizin simvolu olan 8 guşəli ulduzun, açıq kitab cizgilərini və rəqəmsallaşmanı ehtiva edən açıq kompüter qarşısında insan siluetini əhatə etdiyini, ənənəvi kitabla müasir rəqəmsal dünyanın vəhdəti anlamına gələn elementləri əks edirdiyini bildirib. Milli Kitabxananın daşıdığı dəyərlərin, qarşıda duran vəzifələrin və statusunun məcmusunun yığcam şəkildə çatdırılması baxmından loqonun mühüm rol oynadığını söyləyib. Əlavə edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası bu yeni loqosu ilə öz fəaliyyətini bütün dünyaya tanıdacaq və təbliğ edəcək.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının yeni loqosunu təqdim edən Korporativ brendləşmə “MƏN” şirkətinin təsisçisi, loqonun dizayn müəllifi Elçin Aşurov bildirib ki, loqo müasir dövrdə hər hansı bir qurumun fəaliyyətində və təbliğində mühüm rol oynayır və əsas fundamental bünövrələrdən biri hesab edilir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının yeni loqosunda 8 guşəli ulduz, kitab, insan və monitor silueti təsvir olunduğunu söyləyən Elçin Aşurov bildirib ki, kitab silueti bilik və mədəniyyətin simvolu kimi Milli Kitabxananın fəaliyyətinin əsas dəyəridir və bu dəyərə çox önəm verilir. Loqoda kitabın təsvir olunması elmə, biliyə, maarifləndirməyə və mənəvi inkişafa kitabla çatmağın mümkünlüyünə işarə etməklə yanaşı, Azərbaycan Milli Kitabxanasının biliklərin qorunması və yayılması missiyasını yerinə yetirdiyi əks etdirir. Dövlətçiliyimizi əks etdirirən 8 guşəli ulduzun Milli Kitabxananın loqosunda əks olunmasının bu kitabxananın öz fəaliyyətində dövlətçiliyə və milli kimliyimizə olan sədaqətini, eyni zamanda Kitabxananın milli statusunu ifadə etdiyini bildirib. İnsan və monitor silueti isə ənənəvi kitabxanaçılıqdan müasir elektron kitabxanaya keçidi, insana verilən dəyəri, resursların daha innovativ yolla əlçatan hala gəlməsində Milli Kitabxananın rolunu əks etdirdiyini vurğulayıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Elmi Kitabxanasının direktoru tarix üzrə fəl.doktoru Nigar İsmayılova Azərbaycan Milli Kitabxanasının yeni loqosunda 8 guşəli ulduzun əks olunmağının milliliyi və dövlətçiliyi əks etdirməsi baxmından mühüm rol oynadığını bildirib. Əlavə edib ki, Respublikada ən zəngin kitab fonduna malik olan kitabxana Milli Kitabxanadır. Eyni zamanda rəqəmsallaşma və elektronlaşma istiqamətindəki fəaliyyəti sahəsində də ilk və öndədir. Bu gün respublikanın bütün kitabxanalarının elektronlaşdırma sahəsində Milli Kitabxanaya müraciət etdiyini vurğulayıb. Bu münasibətlə Milli Kitabxananı təbrik edib.
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktor müavini tarix üzrə fəl.doktoru Şəhla Quliyeva milli-mənəvi dəyərlərlə müasirliyin tendensiyasının bir arada vəhdətini əks etdirən yeni loqo münasibətilə Milli Kitabxananı təbrik edib və Azərbaycanda kitabxana fəaliyyətinin və kitabxanaşünaslıq sahəsinin flaqmanı olan Milli Kitabxanaya gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və həmişə olduğu kimi Milli Kitabxananın bütün məsələlərdə digər kitabxanalarımız üçan örnək olduğunu diqqətə çatdırıb.

В Национальной библиотеке Азербайджана состоялась церемония презентации нового логотипа
25 июня в Национальной библиотеке Азербайджана при совместной организации Министерства культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотеки имени М.Ф. Ахундова состоялась церемония презентации нового логотипа Национальной библиотеки.
Открывая мероприятие и приветствуя гостей, директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Карим Тахиров, рассказал об основном смысле логотипа. Он отметил, что логотип — это совокупность символов, созданных для продвижения деятельности учреждения или организации. Подчеркнув значимость нового логотипа, директор отметил, что основные элементы нового логотипа Национальной библиотеки, созданного с учётом требований времени и эпохи, включают восьмиконечную звезду — символ нашей национальной идентичности и государственности, контуры раскрытой книги и силуэт человека перед открытым компьютером. Эти элементы отражают единство традиционной книги и современного цифрового мира. Он подчеркнул, что логотип играет важную роль в лаконичном выражении ценностей, задач и статуса Национальной библиотеки. Добавил, что с этим новым логотипом Азербайджанская Национальная библиотека будет представлять и продвигать свою деятельность по всему миру.
Основатель компании по корпоративному брендингу «МЭН» и дизайнер логотипа Эльчин Ашуров отметил, что в современном мире логотип играет важную роль в деятельности и продвижении любой организации и считается одной из основных фундаментальных основ. Он рассказал, что в новом логотипе Азербайджанской Национальной библиотеки изображены восьмиконечная звезда, книга, человек и силуэт монитора. Силуэт книги как символ знаний и культуры является главной ценностью деятельности библиотеки, которой уделяется большое внимание. Изображение книги в логотипе символизирует науку, знания, просвещение и духовное развитие, а также отражает миссию Национальной библиотеки по сохранению и распространению знаний. Наличие восьмиконечной звезды в логотипе отражает преданность библиотеки государственности и национальной идентичности, а также её национальный статус. Силуэты человека и монитора символизируют переход от традиционной библиотечной деятельности к современной электронной библиотеке, подчёркивая ценность человека и роль библиотеки в обеспечении инновационного доступа к ресурсам.
Директор Научной библиотеки Бакинского государственного университета, кандидат исторических наук Нигяр Исмаилова отметила, что изображение восьмиконечной звезды в новом логотипе Национальной библиотеки Азербайджана играет важную роль как символ национальности и государственности. Она также подчеркнула, что Национальная библиотека обладает самым богатым книжным фондом в республике. Кроме того, именно эта библиотека является лидером в направлении цифровизации и перехода на электронные форматы. Нигяр Исмаилова подчеркнула, что сегодня все библиотеки республики обращаются к Национальной библиотеке за консультацией и поддержкой в вопросах электронной трансформации. В завершение она поздравила коллектив библиотеки с этим событием.
Заместитель директора Центральной научной библиотеки НАНА, кандидат исторических наук Шахла Гулиева поздравила Национальную библиотеку с новым логотипом, который, по её словам, отражает гармоничное единство национально-духовных ценностей и современных тенденций. Она пожелала дальнейших успехов флагману библиотечного дела и библиотековедения Азербайджана и подчеркнула, что Национальная библиотека, как и прежде, остаётся примером для всех других библиотек страны.