Milli Kitabxanada “Heydər Əliyev: dövlət suverenliyi və konstitusiya quruluşu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbir 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunub.
Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ulu öndərə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Konfransı açan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov kitabxananın 1995-ci ildə yaradılan bu zalına 30 il öncə ilk dəfə Ulu öndər Heydər Əliyevin gəldiyini bildirib. O, dahi siyasətçinin kitabxananı xalq, millət və cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, bilik, zəka, mənəviyyat mənbəyi kimi səciyyələndirdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli konfransda “Ulu öndər Heydər Əliyev: konstitusiya və dövlət suverenliyi” mövzusunda çıxış edib.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu Ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyətə xüsusi yanaşması olduğunu söyləyib. Deyib ki, ölkəmizdə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ümummilli lider zəngin dövlətçilik təcrübəsi və qətiyyəti ilə Azərbaycanı qısa müddətdə çətinlikdən qurtarıb, davamlı inkişaf yoluna çıxarıb.
Sonra Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin deputatları Hikmət Babaoğlu, Aydın Mirzəzadə, Vüqar Rəhimzadə, YAP Səbail Rayon Təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid və Bakı Dövlət Universiteti Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyevin çıxışları dinlənilib.

В Национальной Библиотеке состоялась научная конференция на тему «Гейдар Алиев: государственный суверенитет и конституционный строй»
13-06-2025
В конференц-зале Национальной Библиотеки прошла научная конференция на тему «Гейдар Алиев: государственный суверенитет и конституционный строй».
Мероприятие, организованное Министерством культуры Азербайджанской Республики и Национальной Библиотекой, было посвящено 15 июня – Дню национального спасения.
После исполнения Государственного гимна память Общенационального Лидера Гейдара Алиева и наших шехидов была почтена минутой молчания. Был продемонстрирован фильм, посвящённый великому лидеру.
Открывая конференцию, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров отметил, что великий лидер Гейдар Алиев 30 лет назад впервые посетил этот зал библиотеки, созданный в 1995 году. Он подчеркнул, что великий политик характеризовал библиотеку как священное место для народа, нации и общества, источник знаний, интеллекта и духовности.
Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли выступил на конференции с докладом на тему «Великий лидер Гейдар Алиев: Конституция и государственный суверенитет».
Председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса Полад Бюльбюльоглу отметил особый подход Великого лидера Гейдара Алиева к культуре. Он отметил, что общенациональный лидер, вернувшийся к политическому управлению в нашей стране, благодаря своему богатому государственному опыту и решимости за короткое время избавил Азербайджан от трудностей и направил его на путь устойчивого развития.
Затем выступили директор Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров, депутаты Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглу, Айдын Мирзазаде, Вугар Рагимзаде, председатель Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан» Мухтар Нагиев, председатель Совета Печати Рашад Меджид и декан юридического факультета Бакинского государственного университета Заур Алиев.