Milli Kitabxanada “Heydər Əliyev: dövlət suverenliyi və konstitusiya quruluşu” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbir 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunub.
Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Ulu öndərə həsr olunmuş film nümayiş etdirilib.
Konfransı açan Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov kitabxananın 1995-ci ildə yaradılan bu zalına 30 il öncə ilk dəfə Ulu öndər Heydər Əliyevin gəldiyini bildirib. O, dahi siyasətçinin kitabxananı xalq, millət və cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, bilik, zəka, mənəviyyat mənbəyi kimi səciyyələndirdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli konfransda “Ulu öndər Heydər Əliyev: konstitusiya və dövlət suverenliyi” mövzusunda çıxış edib.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu Ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyətə xüsusi yanaşması olduğunu söyləyib. Deyib ki, ölkəmizdə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ümummilli lider zəngin dövlətçilik təcrübəsi və qətiyyəti ilə Azərbaycanı qısa müddətdə çətinlikdən qurtarıb, davamlı inkişaf yoluna çıxarıb.
Sonra Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, Milli Məclisin deputatları Hikmət Babaoğlu, Aydın Mirzəzadə, Vüqar Rəhimzadə, YAP Səbail Rayon Təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev, Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid və Bakı Dövlət Universiteti Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyevin çıxışları dinlənilib.

A scientific conference titled “Heydar Aliyev: State Sovereignty and Constitutional Order” was held at the National Library
13-06-2025
A scientific conference titled “Heydar Aliyev: State Sovereignty and Constitutional Order” was held at the National Library.
The event, jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Library, was dedicated to June 15 – National Salvation Day.
Following the performance of the National Anthem, the memory of National Leader Heydar Aliyev and the country’s martyrs was honored with a minute of silence. A documentary film dedicated to the National Leader was then screened.
Opening the conference, Director of the National Library, Professor Karim Tahirov, noted that 30 years ago, our National Leader Heydar Aliyev who first visited this hall, which was established in 1995. He emphasized that the great statesman described libraries as sacred places for the people, the nation, and society — sources of knowledge, intellect, and morality.
Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, delivered a keynote speech on "National Leader Heydar Aliyev: Constitution and State Sovereignty".
Chairman of the Parliamentary Committee on Culture, Polad Bulbuloglu, highlighted Heydar Aliyev’s special approach to culture. He stated that upon returning to political power, the National Leader, with his rich state-building experience and determination, led Azerbaijan out of a difficult period and onto a path of sustainable development in a short time.
Later, speeches were delivered by: Academician Nizami Jafarov - Director of the Ataturk Center in Azerbaijan, Hikmat Babaoglu - Member of Parliament, Aydin Mirzazade - Member of Parliament, Vugar Rahimzade - Member of Parliament, Mukhtar Naghiyev -  Head of the YAP Sabail District Organization, Rashad Majid - Chairman of the Press Council, Zaur Aliyev -  Dean of the Faculty of Law at Baku State University.