Milli Kitabxanada “Vətən müharibəsi qəhrəmanları unudulmur” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
27-09-2022
27 Sentyabr – Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən təsis edilən Anım Günü Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçmiş əsgər və zabitlərimizə dərin ehtiramın ifadəsidir.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı birləşmələrinin ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə 44 günlük Vətən Müharibəsinə başlamışdır.
Vətən müharibəsi bizim şanlı tariximiz, şəhidlər və qazilər qürur mənbəyimizdir. Respublikamızın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirib. Azərbaycan Ordusunun əks-hücumları qarşısında aciz qalan düşmənin günahsız mülki insanları hədəfə alması, çoxsaylı müharibə cinayətləri xalqımızı qələbə əzmini sarsıda bilməyib.
İşğal altında olan torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına azad olunmuşdur.
Şəhidlərimizin qəhrəmanlığı Azərbaycan xalqı üçün, Azərbaycan gəncləri üçün hər zaman örnək olub, bundan sonra da örnək olacaqdır. Azərbaycanın bugünkü nəsli də, gələcək nəsilləri də şəhidlərimizin qəhrəmanlığından nümunə götürəcəklər. Zaman ötsə də torpaqlarımızın qorunması, Vətənimizin müdafiəsi uğrunda canından keçərək şəhidlik zirvəsinə yüksələnlərin ömür yolu bizim üçün ən böyük şərəf və qürur olacaqdır. Bu zirvəyə ucalanları yad etmək, onların xatirəsini hər zaman anmaq isə bizim hər birimizin borcudur.
27 Sentyabr – Anım Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Vətən müharibəsi qəhrəmanları unudulmur” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Veten_muharibesi_qehremanlari_unudulmur/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Heroes of the Patriotic War are not forgotten" was presented to users online in the National Library
27-09-2022
September 27 is marked as Remembrance Day in Azerbaijan.
Remembrance Day, established according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 2, 2020, is an expression of deep respect for our soldiers and officers who fought heroically in the Patriotic War and died for the territorial integrity of our country.
On September 27, 2020, in response to the next military aggression of the armed forces of Armenia against our country, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief started a 44-day Patriotic War for the liberation of our occupied areas.
The Patriotic War is our glorious history, martyrs and veterans are our pride. Our soldiers and officers who showed heroism in the struggle for the sovereignty and territorial integrity of our republic, our civilians working on the rear front, and our people as a whole showed determination and will, unity and solidarity like a fist, and dealt devastating blows to the enemy. The targeting of innocent civilians by the Azerbaijani Army, who were powerless in the face of counterattacks, and numerous war crimes could not break the determination of our people to win.At the cost of the blood and lives of our martyrs, soldiers and officers, veterans, our occupied lands were liberated.
The heroism of our martyrs has always been an example for the people of Azerbaijan, for the youth of Azerbaijan, and will continue to be an example. Today's and future generations of Azerbaijan will learn from the heroism of our martyrs. Even if time passes the path of life those who sacrificed their lives for the protection of our land and the defense of our Motherland will be the greatest honor and pride for us. It is the duty of each of us to commemorate those who rose to this peak, and to always remember their memory.
On the occasion of September 27 - Remembrance Day, a virtual exhibition called "Heroes of the Patriotic War are not forgotten" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade. Official documents, photos, books on the subject and articles published in periodicals are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Veten_muharibesi_qehremanlari_unudulmur/index.htm.