Milli Kitabxanada “Vətən müharibəsi qəhrəmanları unudulmur” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
27-09-2022
27 Sentyabr – Azərbaycanda Anım Günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən təsis edilən Anım Günü Vətən Müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş, ölkəmizin ərazi bütövlüyü yolunda canlarından keçmiş əsgər və zabitlərimizə dərin ehtiramın ifadəsidir.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı birləşmələrinin ölkəmizə qarşı növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında işğal altındakı torpaqlarımızın azad edilməsi məqsədilə 44 günlük Vətən Müharibəsinə başlamışdır.
Vətən müharibəsi bizim şanlı tariximiz, şəhidlər və qazilər qürur mənbəyimizdir. Respublikamızın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərən əsgər və zabitlərimiz, arxa cəbhədə çalışan mülki insanlarımız, bütövlükdə xalqımız əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirib. Azərbaycan Ordusunun əks-hücumları qarşısında aciz qalan düşmənin günahsız mülki insanları hədəfə alması, çoxsaylı müharibə cinayətləri xalqımızı qələbə əzmini sarsıda bilməyib.
İşğal altında olan torpaqlarımız qəhrəman şəhidlərimizin, əsgər və zabitlərimizin, qazilərimizin qanı və canı bahasına azad olunmuşdur.
Şəhidlərimizin qəhrəmanlığı Azərbaycan xalqı üçün, Azərbaycan gəncləri üçün hər zaman örnək olub, bundan sonra da örnək olacaqdır. Azərbaycanın bugünkü nəsli də, gələcək nəsilləri də şəhidlərimizin qəhrəmanlığından nümunə götürəcəklər. Zaman ötsə də torpaqlarımızın qorunması, Vətənimizin müdafiəsi uğrunda canından keçərək şəhidlik zirvəsinə yüksələnlərin ömür yolu bizim üçün ən böyük şərəf və qürur olacaqdır. Bu zirvəyə ucalanları yad etmək, onların xatirəsini hər zaman anmaq isə bizim hər birimizin borcudur.
27 Sentyabr – Anım Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Vətən müharibəsi qəhrəmanları unudulmur” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Veten_muharibesi_qehremanlari_unudulmur/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Герои Отечественной войны не забываются»
27-09-2022
27 сентября в Азербайджане отмечается День памяти.
День памяти учрежден распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года в знак глубокого уважения к памяти всех наших шехидов, солдат и офицеров, которые героически сражались в дни Отечественной войны и отдали свои жизни в борьбе за территориальную целостность нашей страны.
В ответ на очередную военную агрессию, развязанную Арменией против Азербайджана с 27 сентября 2020 года, Вооруженные Силы Азербайджана под руководством Верховного Главнокомандующего начали Отечественную войну за освобождение наших оккупированных земель.
Отечественная война – наша славная история, шехиды и ветераны – наша гордость. Наши солдаты и офицеры, проявившие героизм в борьбе за суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики, являющейся делом нашего Права и Чести, мирные граждане, работающие в тылу, весь наш народ, проявив решимость и волю, единство и согласие, как единый кулак, нанесли врагу сокрушительные удары. Враг, который не смог устоять перед победоносным шествием азербайджанской армии, прибегнул к провокациям, взяв на прицел невинных мирных граждан, совершил военные преступления.
Наши земли освобождены ценой жизни и крови наших героически павших шехидов, солдат и офицеров, участников войны.
Героизм наших шехидов является примером для азербайджанского народа, азербайджанской молодежи. Нынешнее и будущее поколение Азербайджана будут брать пример с героизма этих шехидов. Светлая память о наших шехидах всегда будет жить в наших сердцах.
Чтить память шехидов — гражданский долг каждого из нас.
По случаю 27 сентября – Дня памяти, сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена ​​виртуальная выставка под названием «Герои Отечественной войны не забываются». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.