7 noyabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə nəşr etdiyi “Vətən müharibəsinin zəfər salnaməsi. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimi və eyniadlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq Zəfər günü münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan xalqı tarixi qələbəmizin - böyük Zəfərimizin 5 illiyini qeyd edir. Bu Zəfər elə bir qələbədir ki, xalqımız və gələcək nəsillər onu hər zaman qürurla qeyd edəcək. Əlavə edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu 30 illik işğala 44 gündə son qoydu, ərazi bütövlüyümüz tam bərpa olundu. Azərbaycan qalib ölkəyə, Azərbaycan xalqı qalib xalqa çevrildi. Bu möhtəşəm Qələbə, eyni zamanda, Azərbaycanın hərbi və iqtisadi gücünü dünyaya nümayiş etdirdi. Professor Kərim Tahirov Milli Kitabxananın Cənab Prezidentin tapşırıqlarına uyğun olaraq Azərbaycanın dünyaya tanıdılması istiqamətində mühüm fəaliyyət göstərirdiyini və artıq dünyaya açılan bir pəncərəyə çevrildiyini söyləyib. Bu gün təqdim olunan bu fundamental biblioqrafik səlnamənin Azərbaycanın tarixi Qələbəsinin dünyada təbliğinə xidmət edən dəyərli bir mənbə rolunu oynayacağını vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova çıxışında qeyd edib ki, bu gün biz xalqımızın tarixində ən şərəfli, ən qürurverici hadisələrdən birini – Zəfər Günününün 5 illiyini böyük iftixar hissi ilə qeyd edirik. Bu ildönümü yalnız Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin deyil, həm də xalqımızın birliyinin, milli iradəsinin rəmzidir.
Nazir müavini bildirib ki, Azərbaycan xalqı tarix boyu igidliyi, qəhrəmanlığı, mübarizliyi ilə seçilmiş, öz dövlətçiliyini, milli kimliyini və mədəni dəyərlərini qorumaq üçün daim fədakarlıq göstərmişdir, azadlıq və müstəqillik yolunda şəhidlər vermiş, lakin heç vaxt ruhdan düşməmişdir. Bu gün biz fəxr edirik ki, Azərbaycanın zəfəri ilə bərabər mədəniyyətimiz, tariximiz və mənəviyyatımız da öz doğma torpağına qayıtmışdır. Bütün bunlar xalqımızın yenilməz ruhunun, milli həmrəyliyimizin və dövlətimizin gücünün bariz nümunəsidir.
Nazir müavini Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə nəşr etdiyi, 12 500 adda ədəbiyyatı əhatə edən biblioqrafiyanın xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Biblioqrafiyanın hazırlanmasında əməyi keçən kitabxana mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirib.
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov çıxışında bildirib ki, Zəfər tarixi bizə tariximizi yenidən yazmaq və ona yeni baxış bucağından yanaşmaq imkanı verir. Əlavə edib ki, ərazi bütövlüyünün müdafiəsi və bu sahədə görülən işlərin sistemli və intellektual çərçivəyə salınması tarixşünaslıq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Akademik Zəfər tarixinə həsr olunmuş bu fundamental biblioqrafik səlnamənin hazırlanmasında əməyi olan Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov başda olmaqla, kitabxananın bütün kollektivinə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun baş direktoru, akademik Teymur Kərimli, İcra Hakimiyyətinin əməkdaşı Gülnar Məmmədova, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin kafedra müdirləri Nadir İsmayılov və Knyaz Aslan, həmçinin BDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Nigar İsmayılova Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə təbriklərini bildiriblər. Çıxışçılar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xalqa müraciətləri, çıxışları, səfərləri, müsahibələri, imzaladığı fərman və sərəncamlar, eləcə də tarixi Zəfərin qazanılması, qəhrəmanlıq salnaməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsi, azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işlərini əhatə edən bu fundamental biblioqrafiyanın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Qeyd ediblər ki, bu nəşr Zəfərimizin biblioqrafik abidəsi və Vətən müharibəsinin hüquqi bazası kimi mühüm elmi mənbə rolunu oynayır.
Tədbirin davamında bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “8 noyabr- Zəfər Günü” adlı elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.

7 ноября в Национальной библиотеке Азербайджанской Республики состоялась презентация книги «Летопись Победы Отечественной войны. Библиография», изданной Министерством культуры Азербайджанской Республики совместно с Национальной библиотекой, а также одноимённое мероприятие, посвящённые 5-летию нашей славной Победы в Отечественной войне.
Сначала был исполнен Государственный гимн Азербайджанской Республики, после чего память наших шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность страны, почтили минутой молчания.
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров поздравил азербайджанский народ с Днём Победы. Он отметил, что сегодня народ Азербайджана отмечает пятую годовщину своей исторической победы — великой Победы. Эта Победа настолько значима, что наш народ и будущие поколения всегда будут отмечать её с гордостью. Он подчеркнул, что под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Илхама Алиева, Азербайджанская Армия за 44 дня положила конец 30-летней оккупации и полностью восстановила территориальную целостность страны. Азербайджан стал страной-победителем, а азербайджанский народ — народом-победителем. Эта грандиозная Победа также продемонстрировала миру военную и экономическую мощь Азербайджана.
Профессор Керим Тахиров подчеркнул, что Национальная библиотека, выполняя поручения Президента, играет важную роль в деле популяризации Азербайджана в мире и уже превратилась в «окно», открытое миру. Он также отметил, что представленная сегодня фундаментальная библиографическая летопись станет ценным источником, служащим распространению информации о исторической Победе Азербайджана.
Заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадет Юсифова в своём выступлении отметила, что сегодня мы с огромной гордостью отмечаем одну из самых славных и почётных страниц истории нашего народа — 5-летие Дня Победы. Эта дата является символом не только территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, но и единства нашего народа и его национальной воли.
Заместитель министра подчеркнула, что азербайджанский народ на протяжении всей истории отличался мужеством, героизмом и стойкостью, постоянно жертвовал собой ради защиты своей государственности, национальной идентичности и культурных ценностей, отдавал своих сыновей на пути свободы и независимости, но никогда не утрачивал духа. Сегодня мы гордимся тем, что вместе с победой Азербайджана на свою родную землю вернулись также наша культура, история и духовность. Всё это — яркий пример несгибаемого духа нашего народа, национальной солидарности и силы нашего государства.
Заместитель министра подчеркнула особую значимость библиографии, изданной Министерством культуры совместно с Национальной библиотекой и охватывающей 12 500 наименований литературы. Она выразила благодарность сотрудникам библиотеки, участвовавшим в подготовке этого труда.
Директор Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров, отметил, что Победа открывает нам возможность вновь осмыслить и переосмыслить нашу историю. Он подчеркнул, что защита территориальной целостности и систематизация работы в этом направлении имеют важное значение для исторической науки. Академик выразил благодарность директору Национальной библиотеки профессору Кериму Тахирову и всему коллективу библиотеки за подготовку этой фундаментальной библиографической летописи, посвящённой истории Победы.
На мероприятии выступили также:
— генеральный директор Института рукописей имени М. Физули НАНА, академик Теймур Керимли,
— сотрудник Исполнительной власти Гюльнар Мамедова,
— заведующие кафедрами факультета информационного и документоведческого менеджмента БГУ Надир Исмаилов и Князь Аслан,
— директор Научной библиотеки БГУ Нигяр Исмаилова.
Они поздравили присутствующих с 5-летием славной Победы в Отечественной войне и высоко оценили значение фундаментальной библиографии, включающей обращения, выступления, визиты и интервью Президента Азербайджанской Республики Илхама Алиева, его указы и распоряжения, материалы о достижении исторической Победы, летопись героизма, память о шехидах, а также сведения о восстановительных и строительных работах на освобождённых территориях. Они подчеркнули, что это издание является библиографическим памятником нашей Победы и важным научным источником — правовой основой Отечественной войны.
В продолжение мероприятия состоялась презентация электронной информационной базы «8 ноября — День Победы», подготовленной сотрудниками Национальной Библиотеки по случаю этой исторической даты.