Xalq yazıçısı Anarın 85 illik yubileyinə həsr olunmuş çoxcildlik “Söz dünyası” kitabının təqdimatı
Aprelin 17-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anarın 85 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir və Mədəniyyət Nazirliyinin nəşr etdiyi Anarın çoxcildlik “Söz dünyası” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir zamanı Xalq yazıçısı Anarın yaradıcılığından bəhs edən çıxışçılar Anarı türk dünyası ədəbiyyatının vizit kartı, bu günümüzün canlı klassiki adlandılar. Anarın yaradıcılığı çoxşaxəlidir. O, beynəlxalq aləmə çıxan bir yazıçıdır. Böyük ədəbiyyatşünas, ssenarist, rejissor və folklorşünasıdr. Anar əsri-əsrə, nəsli-nəslə calayan, ədəbiyyat üçün çox işlər görən yazıçıdır. Bizim milli yaddaşımızın ən böyük bərpaçılarındandır. “Söz dünyası” kitabı bütün Azərbaycan ədəbiyyatının söz dünyasıdır. Anar həm də çox yaxşı filosof, ədəbiyyatşünas olub. Bu böyük istedadın, zəhmətin göstəricisidir.
Mədəniyyət Nazirliyinin nəşr etdiyi “Söz dünyası” beşcildliyinə müəllifin müxtəlif illərdə yazdığı icmal məqalələr, portret-oçerklər, esselər, xatirələr daxildir. Kitabın I, II, III, IV cildləri qədim zamanlardan bu günə qədər ədəbiyyat tariximizə, klassiklərə və çağdaşlara həsr olunmuş yazıları əhatə edir. V cild maarif, mədəniyyət, mətbuat məsələlərinə həsr olunub.
Sonda tədbir iştirakçılar “Xalq yazıçısı Anar” adlı Elektron məlumat bazası və eyniadlı geniş kitab sərgisi ilə tanış oldular.

Презентация многотомной книги «Мир слова», посвященной 85-летию народного писателя Анара
17 апреля в Национальной библиотеке при совместной организации Министерства Культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотеки состоялось мероприятие, посвященное 85-летнему юбилею председателя Союза писателей Азербайджана, народного писателя Анара, а также презентация многотомной книги «Мир слова», изданной Министерством Культуры.
Во время мероприятия выступающие, рассказывая о творчестве народного писателя Анара, назвали его визитной карточкой литературы тюркского мира, живой классикой современности. Творчество Анара многогранно. Он – писатель, выходящий на международную арену. Он великий литературовед, сценарист, режиссер и фольклорист. Анар – писатель, живущий век за веком, из поколения в поколение, много делающий для литературы. Он - один из величайших восстановителей нашей национальной памяти. Книга «Мир слова» - это мир слова всей азербайджанской литературы. Анар также является очень хорошим философом и литературоведом. Это показатель большого таланта, трудолюбия.
Пятитомник «Мир слова», изданный Министерством культуры, включает обзорные статьи, портреты-очерки, эссе, воспоминания, написанные автором в разные годы. Тома I,II,III,IV охватывают сочинения, посвященные истории нашей литературы с древнейших времен до наших дней, классикам и современникам. V том посвящен вопросам просвещения, культуры, печати.
В завершение мероприятия участники ознакомились с электронной базой данных  и обширной книжной выставкой под названием  «Народный писатель Анар».