26 dekabrın tarixində Milli Kitabxanada görkəmli kimyaçı alim, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinə həsr olunan “Akademik Yusif Məmmədəliyev - 120” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, fotolar, akademikin tədqiqat əsərləri, həyat və fəaliyyəti, elmi istiqamətləri və xidmətləri haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri-mətbuatda dərc olunmuş məqalələr nümayiş edilir.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Akademik_Yusif_Memmedeliyev/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə 2025-ci il ölkədə Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyi ili kimi qeyd edilir.
Azərbaycan elminin dünya miqyaslı simalarından biri, görkəmli kimyaçı alim və ictimai xadim Akademik Yusif Məmmədəliyev 1905-ci ildə Naxçıvan MR-nın Ordubad şəhərində anadan olub.
1926-cı ildə Azərbaycan Ali Pedaqoji institutunu bitirib, 1942-ci ildə kimya elmləri doktoru və professor, 1945-ci ildə Akademik adı alıb. Elmlər Akademiyası yarandıqdan (1945) sonra Neft İnstitutuna rəhbərlik edib, 1954-58 illərdə Bakı Dövlət Universitetinin rektoru olub,
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qurucularından biri Akademik Yusif Məmmədəliyev iki dəfə AMEA-nın prezidenti (1947–1950 və 1958–1961) seçilib.
Yusif Məmmədəliyevin Azərbaycan elminin təşkili, dünya elminə inteqrasiyası sahəsində əvəzsiz xidmətləri olub. Məşhur alim Yusif Məmmədəliyev 1942-ci ilin şaxtalı qış aylarında bir qrup kimyaçı mütəxəssislə birlikdə 28 sutka ərzində laboratoriya binasından çıxmadan gərgin axtarışlar aparmış, nəhayət, oktan ədədi 100-ə bərabər olan yüksək keyfiyyətli aviasiya yanacağı istehsalının texnologiyasını yaratmışdı. Akademikin müharibə illərində apardığı tədqiqatlar neft-kimya elminin və sənayesinin daha da inkişaf etməsinin əsasını təşkil edib.
Yusif Məmmədəliyevin əsas elmi işləri neftin və neft qazlarının katalitik emalı sahəsindədir. O, Azərbaycanda neft kimyasının əsasını qoyub, dünyada ilk dəfə Azərbaycan nefti və təbii qazlarının tədqiqinə başlayıb.
Akademikin yüksəkixtisaslı elmi kadrlar hazırlanmasında böyük xidməti olub, Onun yaratdığı Azərbaycan neft-kimya məktəbi respublikadan çox-çox uzaqlarda tanınır. O, həmçinin 400-dən çox elmi əsər və 15 patent, 6 monoqrafiyanın müəllifi kimi Azərbaycanın elmi yaddaşında dərin iz qoyub.
Akademik Yusif Məmmədəliyevin elmi irsi bu gün kimya sənayesində, elmi-tədqiqat müəssisələrində və ali təhsil proqramlarında geniş şəkildə tətbiq olunur.

В Национальной Библиотеке пользователям представлены виртуальная выставка «Академик Юсиф Мамедалиев – 120» и одноимённая традиционная книжная выставка
29-12-2025
26 декабря в Национальной Библиотеке пользователям были представлены виртуальная выставка «Академик Юсиф Мамедалиев – 120» и одноимённая традиционная выставка, посвящённые 120-летию со дня рождения выдающегося химика, лауреата Государственной премии, Заслуженного деятеля науки, академика Юсифа Мамедалиева.
На выставках демонстрируются официальные документы, фотографии, научные труды академика, литература о его жизни, деятельности, научных направлениях и заслугах на азербайджанском и иностранных языках, а также статьи из периодической печати.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Akademik_Yusif_Memmedeliyev/index.htm
Соответствующим указом Президента Азербайджанской Республики 2025 год в стране отмечен как год 120-летия Юсифа Мамедалиева.
Академик Юсиф Мамедалиев, один из мировых учёных Азербайджана, выдающийся химик и общественный деятель, родился в 1905 году в городе Ордубад Нахичеванской АССР.
В 1926 году он окончил Азербайджанский педагогический институт, в 1942 году получил учёную степень доктора химических наук и звание профессора, а в 1945 году — звание академика. После создания Академии наук (1945) возглавлял Нефтяной институт, в 1954–1958 годах был ректором Бакинского государственного университета.
Юсиф Мамедалиев был одним из основателей Национальной академии наук Азербайджана и дважды избирался её президентом (1947–1950 и 1958–1961).
Академик внес неоценимый вклад в организацию азербайджанской науки и её интеграцию в мировое научное сообщество. В холодную зиму 1942 года он вместе с группой химиков проводил непрерывные исследования в лаборатории на протяжении 28 суток, в результате чего была создана технология производства авиационного топлива высокой октановой степени (100). Исследования академика в годы войны заложили основы дальнейшего развития нефтехимической науки и промышленности в Азербайджане.
Основные научные работы Юсифа Мамедалиева посвящены каталитической переработке нефти и природного газа. Он положил начало нефтехимии в Азербайджане и впервые в мире начал исследование азербайджанской нефти и природного газа.
Академик сыграл огромную роль в подготовке высококвалифицированных научных кадров. Созданная им азербайджанская нефтехимическая школа получила известность далеко за пределами страны. Он также является автором более 400 научных трудов, 15 патентов и 6 монографий, оставив глубокий след в научной памяти Азербайджана.
Научное наследие академика Юсифа Мамедалиева широко используется сегодня в химической промышленности, научно-исследовательских учреждениях и образовательных программах вузов.