Milli Kitabxanada “8 Noyabr – Zəfər gününüz mübarək!” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
05-11-2021
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu Ermənistanın ardıcıl təxribatlarının və yeni işğal planlarının qarşısını almaq, işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək məqsədilə 2020-ci il sentyabrın 27-dən etibarən başladığı zəfər yürüşündə inanılmaz uğurlar əldə etmişdir.
44 gün sürən hərbi əməliyyatlar nəticəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərləri, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndləri, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsi, o cümlədən Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəkliklər işğaldan azad edilmişdir.
Noyabrın 8-də 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən və rəmzi məna daşıyan Şuşa şəhəri işğaldan azad edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2020-ci il 3 dekabr tarixli Sərancamı ilə xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən, dövlətimizin nüfuzu və gələcək inkişafı baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb edən bu misilsiz qələbənin əbədiləşdirilməsi məqsədilə hər il noyabrın 8-i Azərbaycan Respublikasında Zəfər Günü kimi təntənəli şəkildə qeyd edilməsi qərara alınmışdır.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin  “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 Noyabr – Zəfər gününüz mübarək!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanda Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında ölkə Prezidentinin Sərəncamı, fotolar, 44 günlük II Qarabağ müharibəsinə, Zəfər yoluna, Milli Qəhrəmanlarımıza həsr olunan kitablar və dövri mətbuat səhifələrində çıxan məqalələr nümayiş olunur.

Азербайджанская армия под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева с 27 сентября начала победное шествие с целью предотвращения последовательных провокаций и новых планов оккупации со стороны Армении, освобождения наших оккупированных земель. Азербайджанская армия достигла невероятных успехов в своей справедливой борьбе.
В результате продолжавшихся 44 дня военных операций победоносная азербайджанская армия освободила от оккупации в целом более 300 населенных пунктов, включая города Джебраил, Физули, Зангилан, Губадлы, поселки Бартаз, Миндживан, Агбенд Зангиланского района, поселок Гадрут и многие села Ходжавендского района, село Суговушан Тертерского района, несколько сел Ходжалинского и Лачинского районов, а также важные стратегические высоты в Агдеринском, Муровдагском и Зангиланском направлениях.
8 ноября, после 28-летней разлуки, был освобожден от оккупации город Шуша, имеющий большое духовное и символическое значение для азербайджанского народа.
Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 декабря 2020 года в целях увековечения этой беспрецедентной победы, ставшей торжеством воли и силы азербайджанского народа, и имеющей исключительное значение с точки зрения дальнейшего развития и авторитета нашего государства было решено отмечать 8 ноября в Азербайджанской Республике как день Победы.
В соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева «Об учреждении Дня Победы в Азербайджанской Республике» и Планом мероприятий Министерства культуры сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «8 ноября - День Победы». На виртуальной выставке представлены: Распоряжение Президента Азербайджана об учреждении Дня Победы в Азербайджане, фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях, посвященные 44-дневной Второй Карабахской войне и Национальным героям.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Zefer_gunu/index.htm.