Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəbin şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
Aprelin 18-də Sumqayıt şəhərində yerləşən Zəngilan rayon 11 saylı tam orta məktəbin V, VI, VII və VIII sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar.
Şagirdlər əvvəlcə  Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən ədəbiyyatın, sənədlərin, fotoşəkillərin və Ulu Öndərin şəxsi kitabxanasından bağışladığı kitabların nümayiş olunduğu “Heydər Əliyev guşəsi”ni ziyarət ediblər. Daha sonra şagirdlərə  Milli Kitabxananın zəngin tarixi, binası, fondu, kitabxanadan istifadə qaydaları haqqında məlumat verilib.
Kitabxananın Sərgi zalı, Tələbə gənclər zalı, Nadir kitablar və kitabxana muzeyi ilə tanışlıq zamanı şagirdlərə  burada mühafizə olunan ədəbiyyat,  qədim və nadir kitablar, miniatür kitab kolleksiyası, eksponatlar haqqında məlumat verilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.  Məktəblilər Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsində Şövkət Ələkbərovanın ifasında Füzuli Kantatasını dinləyiblər.
Sonda xatirə şəkilləri çəkilib. Məktəblilər Milli Kitabxanadan unudulmaz xoş hisslərlə ayrılaraq,  gələcəkdə tələbə olaraq kitabxananın oxucusu olmalarını arzulayıblar.

Students of Zangilan district secondary school No. 11 went on an excursion to the National Library
On April 18, students of the V, VI, VII and VIII grades of Zangilan District No. 11 Secondary School, located in Sumgayit city, went on an excursion to the National Library.
First, the students visited the "Heydar Aliyev Corner" where the literature, documents, photographs and books donated by the Great Leader from his personal library were displayed. Later, the students were informed about the rich history of the National Library, its building, fund, and the rules for using the library.
During the introduction to the library's exhibition hall, student youth hall, rare books and library museum, the students were informed about the literature, ancient and rare books, miniature book collection, and exhibits preserved here, and their questions were answered. Schoolchildren listened to the Fuzuli Cantata performed by Shavkat Alakbarova in the Music Publications and Recordings department.
At the end, commemorative pictures were taken. Schoolchildren left the National Library with unforgettable good feelings and wished to be readers of the library as students in the future.