Milli Kitabxanada “15 iyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
15 iyun 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışının tarixi əhəmiyyətini və ölkənin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərini əks etdirmək “15 iyun – Milli Qurtuluş Günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Müstəqil dövlətin memarı və qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat yolu, ictimai-siyasi fəaliyyəti, zəngin siyasi irsi, xalqımızın qurtuluş və xilaskarlıq missiyası, Milli Qurtuluş məfkurəsi, eləcə də ölkənin tərəqqi və inkişaf yolundan bəhs edən dövri mətbuat materialları, Azərbaycan və xarici dillərdə nəşr olunmuş kitablar, həmçinin fotoşəkillər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər       https://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html        linkindən istifadə edə bilərlər.
15 İyun – Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqının taleyində mühüm dönüş nöqtəsi kimi tariximizə həkk olunub. 1993-cü ilin iyununda ölkədə hökm sürən siyasi böhran, vətəndaş qarşıdurması və dövlət müstəqilliyinin itirilməsi təhlükəsi fonunda xalqın təkidli tələbi ilə Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın dövlətçilik tarixində yeni bir mərhələnin başlanğıcını qoyub. Bu qayıdış ölkədə sabitliyin bərpasına, ictimai-siyasi vəziyyətin normallaşmasına və dövlət müstəqilliyinin qorunmasına zəmin yaradıb.
Bu gün Azərbaycan xalqı 15 İyun tarixini müasir Azərbaycan dövlətinin inkişaf yolunun əsasını təşkil edən tarixi hadisə kimi, milli həmrəyliyin, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsinin və gələcəyə inamın rəmzi kimi qeyd edir.

15 июня 2026 года в Национальной Библиотеке была представлена пользователям виртуальная выставка под названием «15 июня — День национального спасения», отражающая историческое значение возвращения к политической власти Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и его заслуги в укреплении независимости страны.
На виртуальной выставке представлены материалы периодической печати, книги, изданные на азербайджанском и иностранных языках, а также фотографии, посвящённые жизненному пути архитектора и основателя независимого государства, Общенационального лидера Гейдара Алиева, его общественно-политической деятельности, богатому политическому наследию, идее национального спасения, а также пути развития и прогресса страны.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/Milli_Qurtulus_Gunu/index.html
15 июня — День национального спасения — вошёл в историю как важный поворотный момент в судьбе азербайджанского народа. На фоне политического кризиса, гражданского противостояния и угрозы утраты государственной независимости, сложившихся в июне 1993 года, возвращение Гейдара Алиева к власти по настоятельному требованию народа ознаменовало начало нового этапа в истории азербайджанской государственности. Это возвращение создало основу для восстановления стабильности, нормализации общественно-политической ситуации и сохранения независимости государства.
Сегодня азербайджанский народ отмечает 15 июня как историческое событие, заложившее основу пути развития современного азербайджанского государства, как символ национального единства, укрепления государственности и веры в будущее.