ABŞ-ın Bakıdakı Səfirliyinin İctimai əlaqələr şöbəsinin müdiri xanım Emi Stayman aprel ayının 28-də Milli Kitabxanada olmuşdur.
28-04-2017
ABŞ-ın Bakıdakı Səfirliyinin İctimai əlaqələr şöbəsinin müdiri xanım Emi Stayman aprel ayının 28-də Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Kitabxana haqqında qısa məlumat verən K.Tahirov  Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə ABŞ-ın Konqres kitabxanası arasında əməkdaşlıqdan, kitab, biblioqrafik informasiya, biblioqrafik yazı mübadiləsindən danışmışdır.
Xanım Stayman Konqres kitabxanası ilə əlaqələrin olmasından məmnunluq duymuş və gələcəkdə əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsini arzulamışdır. Milli Kitabxana ilə yaxından tanış olan qonağın bütün sualları cavablandırılmışdır, kitabxananın “Açıq kitabxana” layihəsi xüsusilə diqqətini  çəkmişdir.
İngilis dilində və ingilis dilindən Azərbaycan dlinə tərcümə olunmuş bir neçə kitabı təqdim edən qonağa Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), və “Qədim qalanın yuxuları” (Azərbaycan və ingilis dilində) kitabları hədiyyə verilmişdir.

28 апреля Национальную Библиотеку заведующая отделом общественных связей посольства США в Баку госпожа Эми Стайман. Гостью принял директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров.
28-04-2017
Он вкратце рассказал о деятельности Национальной Библиотеки о сотрудничестве между нею и Национальной Библиотекой Конгресса, обмене книгами, библиографической информацией, библиографическими записями.
Госпожа Стайман высказала удовлетворение уровнем сотрудничества между двумя библиотеками и выразила уверенность, что в дальнейшем эти связи будут лишь крепнуть и улучшаться. Гостья получила ответы на все интересующие ее вопросы о деятельности Национальной Библиотеки. Особенно ее заинтересовал проект «Открытая библиотека».
Гостья преподнесла в дар Национальной Библиотеке несколько книг на английском языке и книги, переведенные с английского на азербайджанский язык. Госпоже Стайман были вручены «Фотоальбом Азербайджанской Национальной Библиотеки» (на азербайджанском, русском и английском языках) и книга «Сны древней крепости» (на азербайджанском и английском языках)