Türkiyənin “CNN Türk” kanalının əməkdaşları Milli Kitabxanada olublar
Ölkəmizə səfərə gəlmiş Türkiyənin “CNN TÜRK” kanalının əməkdaşları Merve Şahin və Serra Taşkıran  avqustun 13-də Milli Kitabxanada olublar.
Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq onları Milli Kitabxanada görməkdən şad olduğunu bildirib. Direktor iki qardaş ölkənin Milli Kitabxanaları arasında əməkdaşlıqdan danışaraq Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Türkiyə kitabxanaları arasında həyata keçirilən informasiya, təcrübə və kitab mübadiləsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. O, eyni zamanda “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində 1-3 mart tarixlərində Türkiyənin Ankara və İstanbul şəhərlərində dahi şairin irsi ilə bağlı kitab sərgisinin təşkil olunduğundan, habelə səfər çərçivəsində Türkiyə kitabxanalarına və Topqapı Sarayı Kitabxanasında saxlanılan Nizami əlyazmalarının digital nüsxələrinin Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə olunduğundan da bəhs etmişdir.
“CNN TÜRK” kanalının əməkdaşı Merve Şahin çıxış edərək səmimi qəbul üçün Milli Kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirmiş və səfərlərinin əsas məqsədinin Xocalı qətliamı ilə əlaqədar bir material hazırlamaq olduğunu bildirmiş və ötən əsrin 90-cı illərində Azərbaycanda nəşr olunan “Qarabağ”, “Xocalının səsi”, “Səhər” və digər qəzetlərdə Xocalı qətliamı ilə əlaqədar dərc olunan materiallarla tanış olmaq üçün köməklik göstərməyi xahiş etmişdir. Eyni zamanda Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan qəzetlərdən istifadə edərək Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması işində iştirak etmək istədiklərini də bildirmişlər. Onların istəyinə müvafiq olaraq kitabxananın əməkdaşları müvafiq materialların tapılmasında və rəqəmsallaşdırılaraq qonaqlara verilməsində onlara yardım etmişlər.
Daha sonra qonaqlar Milli Kitabxananın “Heydər Əliyev guşəsi”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsi ilə, kitabxana fondu ilə tanış olublar.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov qonaqlara “Azərbaycan Milli Kitabxanası: fotoalbom”, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında”, “Karabakh ancient and beautiful”, “Magical beauty Sheki” kitablarını və “Azərbaycan filmləri” CD-i hədiyyə edib.
Sonda qonaqlar Milli Kitabxanada çəkiliş üçün yaradılan şəraitə görə öz təşəkkürlərini kitabxana rəhbərliyinə bildiriblər.

Сотрудницы турецкого телеканала CNN TÜRK посетили Национальную Библиотеку
13 августа в рамках визита в Азербайджан, сотрудницы турецкого телеканала CNN TÜRK Мерве Шахин и Серра Ташкыран посетили Национальную библиотеку.
Открывая мероприятие, директор библиотеки профессор Керим Тахиров сердечно приветствовал гостей. Говоря о сотрудничестве между Национальными Библиотеками двух братских стран, директор подчеркнул важность обмена информацией, опытом и книгами между Азербайджанской Национальной Библиотекой и библиотеками Турции. Керим Тахиров сказал: «1-3 марта в рамках «Года Низами Гянджеви», в Анкаре и Стамбуле была организована книжная выставка, посвященная наследию великого поэта. В рамках визита Азербайджанской Национальной Библиотеке были переданы в дар цифровые копии рукописей Низами, хранящихся в библиотеках Турции и библиотеке дворца Топкапы.»
Сотрудница CNN TÜRK Мерве Шахин выразила глубокую признательность руководству АНБ за оказанный теплый прием.  Она заявила, что основной целью их визита является подготовка материала о Ходжалинском геноциде. М.Шахин попросила оказать помощь в ознакомлении с материалами о Ходжалинском геноциде, опубликованными в 90-х годах прошлого века в Азербайджане, в газетах «Карабах», «Ходжалынын сеси» («Голос. Ходжалы»), «Сехер» («Утро») и др. В то же время сотрудники телеканала CNN TÜRK выразили желание участвовать в работе по распространению правды об Азербайджане, используя газеты, находящиеся под охраной Национальной Библиотеки. По их просьбе, сотрудники библиотеки помогли им найти и оцифровать соответствующие материалы.
Затем гости посетили открывшийся в Национальной Библиотеке памятный уголок, посвященный Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, ознакомились с «Залом международного сотрудничества», отделом «Редких книг и музея библиотеки» и библиотечным фондом.
Директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров подарил гостям книги: «Азербайджанская Национальная Библиотека: фотоальбом», «Азербайджанские ковры в мировых коллекциях», «Karabakh ancient and beautiful», «Magical beauty Sheki» и компакт-диск «Азербайджанские фильмы».