Milli Kitabxanada “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı virtual sərgi təqdim olundu
Bu il Azərbaycan xalqının igid övladı, İkinci Dünya müharibəsi dövründə antifaşist Müqavimət hərəkatının görkəmli nümayəndəsi, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Mikayıl oğlu Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Əhmədiyyə Cəbrayılov bəşəriyyətin XX əsrdə məruz qaldığı qorxunc faşizm təhlükəsindən xilas edilməsində və nasizm üzərində qələbə çalınmasında böyük xidmətlər göstərmiş Azərbaycan xalqının mərd oğlu kimi rəşadətli döyüş yolu keçmişdir. II Dünya müharibəsinin əfsanəvi qəhrəmanı Əhmədiyyə Cəbrayılovun keçdiyi döyüş yolu heç vaxt unudulmamışdır. O, bir çox mükafatlara layiq görülmüşdür. Fransa hökuməti onun hərbi şücaətlərini layiqincə qiymətləndirmişdi. O, ölkənin 8 hərbi mükafatı ilə təltif edilmişdi.
Xalqımızın qəhrəmanlıq ənənələrini Azərbaycanın hüdudlarından uzaqlarda layiqincə yaşatmış Əhmədiyyə Cəbrayılovun igidlikləri işğal altındakı torpaqlarımızı hər an azad etməyə qadir olan Azərbaycan Ordusunun mətin əsgəri üçün fədakarlığın parlaq rəmzi, hünər və cəsarətin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”  Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı virtual sərgi hazırlanmışdır.
Virtual sərgidə böyük sərkərdənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən materiallar, fotolar, mövzuya uyğun musiqi, mükafatları, haqqında yazılmış kitab və məqalələr təqdim olunur. Virtual sərgidəki elektron resurslar tam mətni ilə verilmişdir. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

This year marks the 100th anniversary of the birth of the brave son of the Azerbaijani people, prominent representative of the anti-fascist resistance movement during World War II and the legendary partisan Ahmadiyya Mikayil oglu Jabrayilov.
Ahmadiyya Jabrayilov played an important role in the victory over Nazism and rescuing mankind from the terrible threat of fascism in the twentieth century. He had been rewarded with a number of awards. His military prowess had highly been appreciated by the French government. In total, he was awarded 8 highest orders and medals of France.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan “On the celebration of the 100th anniversary of Ahmadiyya Jabrayilov” and the Action Plan of the Ministry of Culture, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition entitled “Ahmadiyya Jabrayilov – 100”.
The virtual exhibition contains materials on life and work of the great commander, photos and awards, music on the subject, as well as books and articles about him. This virtual exhibition provides full-text resources. For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm