Milli Kitabxanada “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı virtual sərgi təqdim olundu
Bu il Azərbaycan xalqının igid övladı, İkinci Dünya müharibəsi dövründə antifaşist Müqavimət hərəkatının görkəmli nümayəndəsi, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Mikayıl oğlu Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Əhmədiyyə Cəbrayılov bəşəriyyətin XX əsrdə məruz qaldığı qorxunc faşizm təhlükəsindən xilas edilməsində və nasizm üzərində qələbə çalınmasında böyük xidmətlər göstərmiş Azərbaycan xalqının mərd oğlu kimi rəşadətli döyüş yolu keçmişdir. II Dünya müharibəsinin əfsanəvi qəhrəmanı Əhmədiyyə Cəbrayılovun keçdiyi döyüş yolu heç vaxt unudulmamışdır. O, bir çox mükafatlara layiq görülmüşdür. Fransa hökuməti onun hərbi şücaətlərini layiqincə qiymətləndirmişdi. O, ölkənin 8 hərbi mükafatı ilə təltif edilmişdi.
Xalqımızın qəhrəmanlıq ənənələrini Azərbaycanın hüdudlarından uzaqlarda layiqincə yaşatmış Əhmədiyyə Cəbrayılovun igidlikləri işğal altındakı torpaqlarımızı hər an azad etməyə qadir olan Azərbaycan Ordusunun mətin əsgəri üçün fədakarlığın parlaq rəmzi, hünər və cəsarətin bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”  Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı virtual sərgi hazırlanmışdır.
Virtual sərgidə böyük sərkərdənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən materiallar, fotolar, mövzuya uyğun musiqi, mükafatları, haqqında yazılmış kitab və məqalələr təqdim olunur. Virtual sərgidəki elektron resurslar tam mətni ilə verilmişdir. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке была представлена виртуальная выставка под названием «Ахмедия Джебраилов - 100»
02-09-2020
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения отважного сына азербайджанского народа, видного представителя Движения антифашистского сопротивления в годы Второй мировой войны, легендарного партизана Ахмедии Микаил оглы Джебраилова.
Ахмедия Джебраилов оказал неоценимые услуги в освобождении человечества от страшной угрозы фашизма в ХХ веке и в победе над нацизмом. Он был удостоен многочисленных наград. Французское правительство высоко оценило его военную доблесть. Ахмедия Джебраилов  был награжден 8 высших орденов и медалей Франции.
В соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 100-летнего юбилея Ахмедии Джебраилова» и планом мероприятий Министерства Культуры, сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена виртуальная выставка под названием «Ахмедия Джебраилов - 100».
На виртуальной выставке представлены материалы, фотографии о жизни и деятельности великого воина, а также награды, книги и статьи о нем. На  виртуальной выставке представлены полнотекстовые ресурсы.  Для ознакомления с виртуальной выставкой пользователи библиотеки могут воспользоваться предоставленной ссылкой: http://anl.az/el/vsb/Ehmediyye_Cebrayilov/index.htm