Milli Kitabxanada “23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-04-2024
Aprelin 23-ü Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günüdür. Bu barədə qərar 1995-ci ildə Parisdə UNESCO-nun Baş Konfransında qəbul edilib. 1996-cı ildən etibarən isə kitaba və müəlliflərə hörmət əlaməti olaraq bu əlamətdar gün bütün dünyada qeyd olunur.
Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün elan edilməsi barədə qərarda mədəni ənənələrin inkişafı və dərk edilməsi, həmçinin biliklərin yayılması və qorunması üçün kitabların və maarifləndirmənin ən böyük vasitə və ən etibarlı üsul olması vurğulanır, müəlliflərin cəmiyyətdəki xüsusi rolu qeyd olunur.
Azərbaycanda Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü 1997-ci ildən qeyd edilir.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Ölkənin əsas qanunu olan Konstitusiyada ilk dəfə olaraq müəlliflik hüququ, əlaqəli hüquqlar və digər əqli mülkiyyət hüquqları təsbit olunub. Həmçinin ölkəmizdə bu sahənin hüquqi bazası da formalaşdırılıb, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Kitabxana işi haqqında”, “Nəşriyyat işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları imzalanıb, Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb. Həmçinin YUNESKO-nun “Müəllif hüququ haqqında Ümumdünya Konvensiyası”na (1997) qoşularaq, geniş beynəlxalq əməkdaşlığa cəlb olunub.
Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün qeyd olunmasında məqsəd kitabların geniş əhatə dairəsini – keçmiş və gələcək, nəsillər və mədəniyyətlər arasında körpü olduğunu ictimaiyyətin diqqətinə bir daha çatdırmaqdır.  İnsanın kamil şəxsiyyət kimi formalaşmasında, mənəvi aləminin zənginləşməsində, bədii təxəyyülünün, obrazlı və məntiqi təfəkkürünün, idraki bacarıqlarının inkişafında, hətta bir çox hallarda həyat yolunun müəyyənləşdirilməsində və vətəndaşlıq tərbiyəsində kitab və mütaliənin rolu mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Kitablar həm də dilimizi sevdirməyin ən gözəl vasitəsidir.
“Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” ölkəmizdə təntənəli şəkildə qeyd olunması artıq ənənəyə çevrilmişdir. Bu münasibətlə Milli Kitabxanada “23 aprel - Beynəlxalq Kitab və Müəllif Hüququ Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr nümayiş olunur. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Huququ_Gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, musiqisi, xalçaları, muğamları, xalq yaradıcılığı, ədəbiyyatı, memarlığı, milli mətbəxi və geyimləri, mədəni irsi haqqında milli kökümüzü təbliğ edən ədəbiyyatlar, müəlliflik hüququ və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması mövzusunda nəşr olunan kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная книжная выставка под названием «23 апреля – Всемирный день книги и авторского права» и одноименная традиционная книжная выставка
23-04-2024
23 апреля — Всемирный день книги и авторского права. Решение об этом было принято на Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже в 1995 году. С 1996 года этот замечательный день отмечается во всем мире как знак уважения к книге и ее авторам.
В решении об объявлении Всемирного дня книги и авторского права подчеркивается, что книги являются величайшим средством и самым надежным способом развития и осознания культурных традиций, распространения и сохранения знаний. В резолюции отмечается также особая роль авторов в обществе.
Всемирный день книги и авторского права отмечается в Азербайджане с 1997 года.
Следует отметить, что государство уделяет особое внимание развитию сферы интеллектуальной собственности и совершенствованию законодательства в этой сфере. Авторское право, смежные права и другие права интеллектуальной собственности впервые были закреплены в Конституции, являющейся основным законом страны. Кроме того, в нашей стране сформирована правовая база сферы интеллектуальной собственности, подписаны законы Азербайджанской Республики «Об авторском праве и смежных правах», «О библиотечном деле», «Об издательском деле», а также создано Агентство интеллектуальной собственности.
Всемирный день книги и авторского права проводится с целью признания магической силы книг - связи между прошлым и будущим, моста между поколениями и культурами. Книги играют огромную роль в становлении личности человека, в обогащении его духовного мира, в развитии его художественного воображения, образного и логического мышления, познавательных способностей и даже во многих случаях в определении его жизненного пути. Книги также прививают любовь к родному языку.
Торжественное празднование «Всемирного дня книги и авторского права» уже стало традицией в нашей стране. По этому случаю в Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная книжная выставка  под названием «23 апреля – Всемирный день книги и авторского права» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодической печати по данной теме. Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Huququ_Gunu/index.htm.
На традиционной же выставке демонстрируются ​​книги об истории, культуре, музыке, коврах, мугамах, народном творчестве, литературе, архитектуре, национальной кухне и одежде, культурном наследии Азербайджана. Представлены также книги, изданные по вопросам защиты авторских прав и прав интеллектуальной собственности.