Milli Kitabxanada “23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-04-2024
Aprelin 23-ü Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günüdür. Bu barədə qərar 1995-ci ildə Parisdə UNESCO-nun Baş Konfransında qəbul edilib. 1996-cı ildən etibarən isə kitaba və müəlliflərə hörmət əlaməti olaraq bu əlamətdar gün bütün dünyada qeyd olunur.
Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün elan edilməsi barədə qərarda mədəni ənənələrin inkişafı və dərk edilməsi, həmçinin biliklərin yayılması və qorunması üçün kitabların və maarifləndirmənin ən böyük vasitə və ən etibarlı üsul olması vurğulanır, müəlliflərin cəmiyyətdəki xüsusi rolu qeyd olunur.
Azərbaycanda Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü 1997-ci ildən qeyd edilir.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. Ölkənin əsas qanunu olan Konstitusiyada ilk dəfə olaraq müəlliflik hüququ, əlaqəli hüquqlar və digər əqli mülkiyyət hüquqları təsbit olunub. Həmçinin ölkəmizdə bu sahənin hüquqi bazası da formalaşdırılıb, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında”, “Kitabxana işi haqqında”, “Nəşriyyat işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunları imzalanıb, Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb. Həmçinin YUNESKO-nun “Müəllif hüququ haqqında Ümumdünya Konvensiyası”na (1997) qoşularaq, geniş beynəlxalq əməkdaşlığa cəlb olunub.
Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün qeyd olunmasında məqsəd kitabların geniş əhatə dairəsini – keçmiş və gələcək, nəsillər və mədəniyyətlər arasında körpü olduğunu ictimaiyyətin diqqətinə bir daha çatdırmaqdır.  İnsanın kamil şəxsiyyət kimi formalaşmasında, mənəvi aləminin zənginləşməsində, bədii təxəyyülünün, obrazlı və məntiqi təfəkkürünün, idraki bacarıqlarının inkişafında, hətta bir çox hallarda həyat yolunun müəyyənləşdirilməsində və vətəndaşlıq tərbiyəsində kitab və mütaliənin rolu mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Kitablar həm də dilimizi sevdirməyin ən gözəl vasitəsidir.
“Beynəlxalq Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü” ölkəmizdə təntənəli şəkildə qeyd olunması artıq ənənəyə çevrilmişdir. Bu münasibətlə Milli Kitabxanada “23 aprel - Beynəlxalq Kitab və Müəllif Hüququ Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr nümayiş olunur. Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Huququ_Gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, musiqisi, xalçaları, muğamları, xalq yaradıcılığı, ədəbiyyatı, memarlığı, milli mətbəxi və geyimləri, mədəni irsi haqqında milli kökümüzü təbliğ edən ədəbiyyatlar, müəlliflik hüququ və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması mövzusunda nəşr olunan kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

A virtual and traditional book exhibition of the same name "April 23 - World Book and Copyright Day" was presented to users in the National Library
23-04-2024
April 23 is International Book and Copyright Day. The decision was made in 1995 at the General Conference of UNESCO in Paris. Since 1996, this significant day has been celebrated all over the world as a sign of respect for books and authors.
The decision to announce the International Book and Copyright Day emphasizes that books and education are the greatest means and the most reliable method for the development and understanding of cultural traditions, as well as the dissemination and preservation of knowledge, and the special role of authors in society is noted.
International Book and Copyright Day has been celebrated in Azerbaijan since 1997.
It should be noted that the state pays special attention to the development of the field of intellectual property and the improvement of legislation in this field. Copyright, related rights and other intellectual property rights have been established for the first time in the Constitution, which is the main law of the country. In addition, the legal framework of this field has been formed in our country, the laws of the Republic of Azerbaijan "On copyright and related rights", "On library work", "On publishing work" have been signed, and the Intellectual Property Agency has been established. Also, by joining UNESCO's "World Convention on Copyright" (1997), it was involved in extensive international cooperation.
The purpose of celebrating the International Book and Copyright Day is to once again bring to the attention of the public the wide scope of books - the past and the future, the bridge between generations and cultures. The role of books and reading is of great importance in the formation of a person as a perfect personality, in the enrichment of his spiritual world, in the development of his artistic imagination, figurative and logical thinking, cognitive skills, and even in many cases in determining his life path and in citizenship education. Books are also the best way to make our language fall in love.
Ceremonial celebration of "International Book and Copyright Day" has already become a tradition in our country. On this occasion, a virtual and traditional book exhibition called "April 23 - International Book and Copyright Day" was prepared in the National Library.
The virtual exhibition displays photos, books and periodical articles on the subject. Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Hugugu_Gunu/index.htm.
In the traditional book exhibition, the literature promoting our national roots about Azerbaijan's history, culture, music, carpets, mughams, folk creativity, literature, architecture, national cuisine and clothing, cultural heritage, books published on the protection of copyright and intellectual property rights of Azerbaijan and various displayed in languages.