Milli Kitabxanada Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Martın 17-də Milli Kitabxanada Novruz bayramı ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbir zamanı qeyd edilib ki, Novruz xalqımız tərəfindən bayram kimi baharın gəlməsi münasibətilə geniş şəkildə qeyd olunur və sevincli bir hala — qışın qurtarmasına və baharın gəlişinə həsr olunur. Novruz bayramını qeyd etmək təzə ili, baharın ilk gününü qarşılamaq deməkdir. Təbiətin, həyatın oyanması Novruzdan başlanır. Azərbaycan xalqı bu bayramı dörd həftə əvvəldən təntənəli şəkildə qeyd etməyə başlayır. Belə ki, hər həftənin ikinci günü Su çərşənbəsi, Od çərşənbəsi, Yel çərşənbəsi və Torpaq çərşənbəsi qeyd olunur. Xalq inancına əsasən birinci çərşənbə günü su və su mənbələri təzələnir və hərəkətə gəlir, ikinci çərşənbədə od, üçüncü çərşənbədə yel və nəhayət dördüncü Torpaq çərşənbəsində təbiət oyanır və bu baharın gəlməsindən xəbər verir.
Sonda tədbir iştirakçıları Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “Azərbaycan xalq bayramı – Novruz”  adlı ənənəvi kitab sərgisi və  “Novruz bayramı” adlı Elektron məlumat bazası ilə tanış oldular.
Elektron məlumat bazası Novruz bayramı”, “Novruz beynəlxalq bayram”, “Novruz adətləri”, “Çərşənbələr”, “Oyunlar”, “Novruz deyimləri”, “Novruz falları”, “Novruz haqqında nəşrlər”, “Videoqalereya”, “Fotoqalereyabölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Novruz/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

An event was held in the National Library in connection with the Nowruz holiday
On March 17, an event related to Nowruz holiday was held in the National Library. During the event, it was noted that Novruz is widely celebrated by our people as a holiday on the occasion of the arrival of spring and is dedicated to a joyful occasion - the end of winter and the arrival of spring. Celebrating Novruz means welcoming the new year, the first day of spring. The awakening of nature and life begins with Novruz. The people of Azerbaijan start celebrating this holiday four weeks ago. So, on the second day of every week, Water Wednesday, Fire Wednesday, Wind Wednesday and Earth Wednesday are celebrated. According to folk belief, on the first Wednesday, water and water sources are refreshed and activated, on the second Wednesday, fire, on the third Wednesday, wind, and finally on the fourth Earth Wednesday, nature awakens and heralds the arrival of spring.
At the end, the participants of the event got acquainted with the traditional book exhibition called "Azerbaijani folk holiday - Novruz" prepared by the employees of the National Library and the electronic database called "Novruz holiday".
Electronic database "Nowruz holiday", "Nowruz international holiday", "Novruz customs", "Wednesdays", "Games", "Novruz sayings", "Novruz omens", "Publications about Nowruz", "Video gallery", "Photo gallery" consists of sections. The documents presented in the database are provided with their full texts.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/Novruz/index.htm.