Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Anar” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
15-03-2023
Martın 14-də Xalq yazıçısı Anarın 85 yaşı tamam olub. Rəsul Rza və Nigar Rəfibəylinin oğlu olan yazıçı Anar bir çox gördüyü işlərlə və yazdığı əsərlərlə Azərbaycan tarixində görkəmli iz qoyub. O, Azərbaycanda tək yazıçı kimi yox, həm də senarist və tərcüməçi kimi tanınır.
Anar “Əməkdar incəsənət xadimi”, “Xalq yazıçısı” fəxri adlarına layiq görülüb. “İstiqlal”, “Şöhrət”, “Şərəf”, 1-ci dərəcəli “Əmək” ordenləri, “Dövlət mükafatı”,  Prezidentin fərdi təqaüdü, Heydər Əliyev Mükafatı, Prezidentin fəxri diplomu, TÜRKSOY-un “Şərəf”, “Üzeyir Hacıbəyli” medalları ilə təltif edilib.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xalq yazıçısı Anar” adlı Elektron məlumat bazası və “Anar – 85” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanlıb. Elektron məlumat bazası “Ana səhifə”, “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Anar haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Filmoqrafiya”, “Mükafatları”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Anar/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

In the National Library, the electronic database called "People's writer Anar" was presented to users online
15-03-2023
People's writer Anar turned 85 years old on March 14. The son of Rasul Reza and Nigar Rafibeyli, the writer Anar left a prominent mark in the history of Azerbaijan with many works he did and works he wrote. He is known in Azerbaijan not only as a writer, but also as a screenwriter and translator.
Anar was awarded the honorary titles of "Honored Art Worker" and "People's Writer". "Independence", "Fame", "Honor", 1st class "Labor" orders, "State award", President's personal scholarship, Heydar Aliyev Award, honorary diploma of the President, TURKSOY "Honor", "Uzeyir Hajibeyli" medals was awarded with
On the occasion of the anniversary, the staff of the National Library of Azerbaijan prepared an electronic database called "People's writer Anar" and a traditional book exhibition called "Anar - 85". Electronic database "Home page", "Official documents", "Key dates of life and creativity", "Prominent personalities about Anar", "Works", "About", "Filmography", "Awards", "Photo gallery", "Video gallery ” consists of sections. The documents presented in the database are provided with their full texts.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/Anar/index.html.