Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Anar” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
15-03-2023
Martın 14-də Xalq yazıçısı Anarın 85 yaşı tamam olub. Rəsul Rza və Nigar Rəfibəylinin oğlu olan yazıçı Anar bir çox gördüyü işlərlə və yazdığı əsərlərlə Azərbaycan tarixində görkəmli iz qoyub. O, Azərbaycanda tək yazıçı kimi yox, həm də senarist və tərcüməçi kimi tanınır.
Anar “Əməkdar incəsənət xadimi”, “Xalq yazıçısı” fəxri adlarına layiq görülüb. “İstiqlal”, “Şöhrət”, “Şərəf”, 1-ci dərəcəli “Əmək” ordenləri, “Dövlət mükafatı”,  Prezidentin fərdi təqaüdü, Heydər Əliyev Mükafatı, Prezidentin fəxri diplomu, TÜRKSOY-un “Şərəf”, “Üzeyir Hacıbəyli” medalları ilə təltif edilib.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xalq yazıçısı Anar” adlı Elektron məlumat bazası və “Anar – 85” adlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanlıb. Elektron məlumat bazası “Ana səhifə”, “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Anar haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Filmoqrafiya”, “Mükafatları”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Anar/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

14 марта народному писателю Анару исполнилось 85 лет. Писатель Анар, сын Расула Рзы и Нигяр Рафибейли, оставил неизгладимый след в истории Азербайджана своими многочисленными работами и произведениями. Он известен в Азербайджане не только как писатель, но и как сценарист и переводчик.
Анар удостоен почетных званий «Заслуженный деятель искусств», «Народный писатель» и награжден орденами «Истиглал», «Шохрат», «Шараф», «Труд» I степени, Государственной премией, премией Гейдара Алиева, почетным дипломом Президента, медалями ТЮРКСОЙ «Шараф» и «Узеир Гаджибейли».
По случаю юбилея сотрудники Азербайджанской национальной библиотеки подготовили электронную информационную базу «Народный писатель Анар» и традиционную книжную выставку «Анар-85».
Электронная информационная база состоит из разделов «Главная страница», «Официальные документы», «Главные даты жизни и творчества», «Выдающиеся личности об Анаре», «Произведения», «О нем», «Фильмография», «Награды», «Фотогалерея», «Видеогалерея». Материалы в электронной базе представлены в полнотекстовом виде.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Anar/index.html.