Milli Kitabxanada “Molla Pənah Vaqif” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
15-04-2022
Bu il XVIII əsr Azərbaycan şairi, məşhur siyasi və ictimai xadim Molla Pənah Vaqifin 305 illik yubileyi tamam olur. Molla Pənah Vaqif öz ənənələri ilə seçilən ədəbi məktəb yaratmış ölməz sənətkardır. O, əhəmiyyətini əsrlərdən bəri qoruyub saxlayan bənzərsiz poeziya nümunələri meydana gətirməklə milli ədəbiyyatın yeni istiqamətdə inkişafına təkan vermişdir. Azərbaycan şeiri Vaqifin sayəsində tarixinin növbəti mərhələsinə qədəm qoymuşdur. Onun klassik bədii fikir salnaməmizin parlaq səhifələrindən birini təşkil edən irsi müasir dövrdə də insanların əxlaqi-mənəvi kamilləşməsinə xidmət göstərir. Azərbaycan tarixinə həmçinin siyasi xadim kimi daxil olan Vaqif taleyüklü məsələlərin həllində müdriklik və uzaqgörənlik nümayiş etdirmişdir.
Molla Pənah Vaqif şərq poeziyasının bütün klassik formalarından istifadə eləsə də, onun yaradıcılığında əsas yeri qoşma janrı tutub və o, heca vəznində Azərbaycan poeziyasının bir çox parlaq nümunələrini yaradıb. Onun yaradıcılığında məhəbbətin tərənnümü mühüm yer tutur. Təsadüfi deyildir ki, Vaqif öz ədəbi məktəbini sadəlik, xəlqilik, nikbinlik kimi əlamətlərlə ölməzlik qazanan qoşmalarla yaratmışdır.
Görkəmli Azərbaycan şairi haqqında M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Molla Pənah Vaqif” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, görkəmli poeziya ustadının müəllifi olduğu kitablar, eləcə də haqqında yazılan kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Molla_Penah_Vaqif/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

A virtual exhibition called "Molla Panah Vagif" has been presented to users online in the National Library
April 15 2022
This year marks the 305th anniversary of Molla Panah Vagif, the 18th century Azerbaijani poet, famous political and public figure. Molla Panah Vagif is an immortal artist who created a literary school distinguished by its traditions. By creating unique examples of poetry that have preserved their importance for centuries, he gave impetus to the development of national literature in a new direction. Azerbaijani poetry entered the next stage of its history thanks to Vagif. His legacy, which constitutes one of the bright pages of our classical artistic history, serves the moral and spiritual improvement of people in the modern era. Vagif, who also entered the history of Azerbaijan as a political figure, showed wisdom and foresight in solving fateful issues.
Although Molla Panah Vagif used all classical forms of oriental poetry, the couplet genre took the main place in his work, and he created many bright examples of Azerbaijani poetry in syllabary. The depiction of love occupies an important place in his works. It is no coincidence that Vagif created his literary school with poems that gained immortality with signs such as simplicity, humanity, and optimism.
A virtual exhibition called "Molla Panah Vagif" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade about the famous Azerbaijani poet. Official documents, photos, books authored by the famous master of poetry, as well as books and articles written about him are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Molla_Penah_Vaqif/index.htm