Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov Milli Kitabxanada olub
16-04-2021
Aprel ayının 16-da Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov Milli Kitabxanada olub. Qonağı Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qarşılayaraq onun Milli Kitabxanada olmasından məmnun olduğunu bildirmişdir. İki ölkə arasında olan dostluq əlaqələrinin daha da möhkəmləndirilməsindən, qarşılıqlı kitab mübadiləsinin əhəmiyyətindən söz açan direktor Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Qazaxıstan Milli Kitabxanaları arasında həyata keçirilən informasiya, təcrübə, kitab mübadiləsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləmişdir. Daha sonra Kərim Tahirov Milli Kitabxana haqqında, onun fəaliyyəti barədə qonağa ətraflı məlumat vermiş, kitabxananın beynəlxalq əlaqələrindən, kitabxanada həyata keçiriləcək yeni layihələrdən və tədbirlərdən danışmışdır. Prof. Kərim Tahirov bildirib ki, 2019-cu ildə Milli Kitabxanada açılışı olan “Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalı”nda 14 ölkənin tarixi, mədəniyyəti və incəsənətinə dair kitablardan ibarət daimi guşədə qazax ədəbiyyatı xüsusi yer tutur.
Sonra Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Serjan Abdıkarimov Kərim Tahirova öz təşəkkürünü bildirmiş və Milli Kitabxanada olmasından məmnunluğunu ifadə etmişdir. Cənab səfir Azərbaycanı ikinci Qarabağ müharibəsindəki böyük qələbəsi münasibətilə təbrik etdi. Bu tarixi qələbənin Azərbaycan Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin diplomatik səyləri nəticəsində əldə olunduğunu xüsusilə vurğuladı.
Gələcək əməkdaşlıq barədə fikirlərini qeyd edən cənab səfir bildirib ki, iki ölkə arasında olan qarşılıqlı əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək, birgə layihələr və tədbirlər keçirmək əsas məqsədlərdən biridir. Bu əməkdaşlıq həmçinin kitabxanalarımız arasında da davam etdirilməlidir.
Daha sonra Kərim Tahirov qeyd etmişdir ki, Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxana Heydər Əliyev Fondunun və onun vitse prezidenti Leyla xanım Əliyevanın dəstəyi ilə “Milli mənəvi dəyərlərimizin Vətənə qayıdışı” layihəsi çərçivəsində dünya milli kitabxanalarında və muzeylərində mühafizə edilən Nizami Gəncəviyə məxsus qiymətli əlyazmaların rəqəmsal surətlərinin Milli Kitabxanaya gətirilməsi layihəsini “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində də davam etdirir. Bu məqsədlə direktor Kərim Tahirov Qazaxıstanın Əlyazmalar İnstitutunda saxlanılan Nizami Gəncəviyə aid əlyazmaların rəqəmsal sürətlərinin Milli Kitabxanaya veriməsində cənab səfirin köməyini xahiş etdi. Cənab səfir bu məsələ ilə bağlı müvafiq müəssisə ilə əlaqə saxlayacağını və öz dəstəyini göstərəcəyini bildirdi.
Sonra cənab səfir görkəmli qazax şairi, mütəfəkkiri və ictimai-siyasi xadimi Oljas Süleymenovun elmi-ədəbi fəaliyyətinə həsr olunmuş “Oljas fenomeni”,  “Muxtar Auezovun yaradıcılığı: ənənədən novatorluğa”, Oljas Süleymanovun Azərbaycan dilinə tərcümə edilmiş “Türklər tarixdən əvvəl”, “Gil kitab” və “Sözün kodu” kitablarını, eləcə də böyük qazax şairi və yazıçısı Abay Kunanbayevin 175 illiyi münasibətilə hazırlanan suveniri Milli Kitabxanaya hədiyyə etdi. Prof.Kərim Tahirov cənab Serjan Abdıkarimovun Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi qiymətli kitablara və hədiyyəyə görə dərin minnətdarlığını bildirdi və öz növbəsində “Ancient and Beautiful Karabakh” (ingilis və rus dillərində), “Magical Beauty Sheki” (ingilis və rus dillərində) adlı kitabları qonağa hədiyyə etdi.

Посол Казахстана в Азербайджане Сержан Абдыкаримов посетил Национальную библиотеку
16 апреля Посол Казахстана в Азербайджане Сержан Абдыкаримов посетил Национальную библиотеку. Директор библиотеки профессор Керим Тахиров сердечно приветствовал гостя. Говоря о дальнейшем укреплении дружеских отношений между двумя странами и о значимости взаимного книгообмена, директор отметил важность обмена информацией, опытом и книгами между Азербайджанской национальной библиотекой и национальными библиотеками Казахстана. Затем К.Тахиров проинформировал гостя о Национальной библиотеке. Он рассказал о ее деятельности, международных связях, а также о новых проектах и ​​мероприятиях, которые будут организованы в библиотеке. Профессор сказал: «В 2019 году в Национальной библиотеке состоялось открытие “Зала Международного Сотрудничества”. Здесь в уголке, посвященному истории, культуре и искусству 14 стран, Казахская литература занимает особое место».
Посол Казахстана в Азербайджане Сержан Абдыкаримов в первую очередь поблагодарил профессора Керима Тахирова за теплый прием. Посол поздравил Азербайджан с Великой Победой во Второй Карабахской войне. Он подчеркнул, что эта историческая победа была достигнута в результате дипломатических усилий Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Говоря о дальнейшем сотрудничестве, С.Абдыкаримов сказал: «Одними из основных наших целей является дальнейшее развитие сотрудничества между двумя странами, а также проведение совместных проектов и мероприятий. Это сотрудничество должно продолжаться и между нашими библиотеками».
Затем Керим Тахиров отметил, что Министерство культуры Азербайджанской Республики совместно с Национальной библиотекой при поддержке Фонда Гейдара Алиева и его вице-президента Лейлы ханум Алиевой запустило проект “Возвращение национально-духовных ценностей на Родину”. В рамках проекта осуществляется передача цифровых копий ценных рукописей Низами Гянджеви, хранящихся в национальных библиотеках и музеях мира в Национальную библиотеку. Реализация проекта продолжается и в рамках «Года Низами Гянджеви». С этой целью директор Керим Тахиров обратился к Послу с просьбой за помощью в передаче в Национальную Библиотеку цифровых копий рукописей Низами Гянджеви, хранящихся в Институте рукописей Казахстана. Г-н Посол заявил, что свяжется с соответствующим учреждением по этому вопросу и окажет свою поддержку.
Затем г-н Сержан Абдыкаримов передал в дар Национальной библиотеке книги, посвященные научно-литературной деятельности выдающегося казахского поэта, мыслителя и общественно-политического деятеля Олжаса Сулейменова: «Феномен Олджаса», «Творчество Мухтара Ауэзова: от традиции к новаторству», а также переведенные на азербайджанский язык «Турки до нашей эры», «Глиняная книга» и «Словесный код». Г-н Посол также передал в дар Национальной библиотеке сувенир, посвященный 175-летию великого казахского поэта и писателя Абая Кунанбаева. Профессор Керим Тахиров поблагодарил г-на Сержана Абдыкаримова за ценные книги и подарки. К.Тахиров в свою очередь передал в дар гостю книги “Ancient and Beautiful Karabakh” (на русском и английском языках) и “Magical Beauty Sheki” (на русском и английском языках).