Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi açılıb
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 21-24 fevral tarixlərində Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
Fevralın 22-də mədəniyyət günləri çərçivəsində Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi keçirilib. Həmçinin görkəmli şərqşünas-alim, akademik Yevgeni Bertelsin ərəb dilinə tərcümə olunmuş “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” kitabının təqdimatı və “Üç dilin şairi – Məhəmməd Füzuli” adlı tədbir təşkil edilib.
Qətərin dövlət katibi, Qətər Milli Kitabxanasının prezidenti doktor Həməd bin Əbdüləziz əl-Kuvari çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamlayıb. Deyib ki, Qətərlə Azərbaycan arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələri yüksələn xətlə inkişaf edir. O, Qətərdə Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirilməsini mədəni əməkdaşlıq baxımından əlamətdar hadisə kimi səciyyələndirib, ölkəmizin nümayəndə heyətinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli çıxışında Qətərdə Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə bu ölkənin mədəniyyət naziri Şeyx Əbdülrəhman bin Həməd əl-Taniyə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunub ki, ölkələrimizin rəhbərlərinin səmimi dostluq münasibətləri Azərbaycanla Qətər arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin yüksək səviyyəyə çatmasında mühüm rol oynayıb. Siyasi-iqtisadi sahədə əməkdaşlıqda olduğu kimi, mədəniyyət sahəsində də əlaqələrin inkişafı çalışmalıyıq. Hər iki ölkənin zəngin mədəniyyətinin qarşılıqlı olaraq təbliğinə töhfə verəcək layihələr həyata keçirilməlidir.
Nazir bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən, bu il dünya şöhrətli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyi qeyd edilir. Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında müstəsna rol oynamış Məhəmməd Füzuli öz əsərlərini Azərbaycan, ərəb və fars dillərində yazıb. Onun zəngin yaradıcılığı nəinki Azərbaycanda, bütün dünyada məşhurdur. Məhəmməd Füzulinin 530 illik yubileyinin ölkəmizdən kənarda ilk dəfə Qətər Milli Kitabxanasında keçirilməsi böyük əhəmiyyət kəsb edir, rəmzi məna daşıyır.
Nazir çıxışının sonunda Qətərdə Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin təşkilində zəhməti keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov çıxış edərək iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əməkdaşlıq haqqında məlumat verib. O, Qətərdə Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin keçirilməsinin kitabxana sahəsində də əlaqələrin dərinləşməsinə vəsilə olacağını deyib. Həmçinin akademik Yevgeni Bertelsin ərəb dilinə tərcümə olunmuş “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” kitabı haqqında məlumat verilib. Deyilib ki, XII yüzillikdə yaşayıb-yaratmış Nizami Gəncəvi Azərbaycan xalqının dünya mədəniyyətinə bəxş etdiyi nadir dühalardandır. Bildirilib ki, “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” kitabı dünyanın bir sıra dillərinə tərcümə olunub. 1940-cı ildə yazılmış bu fundamental elmi əsərin ərəb dilinə tərcümə edilməsi böyük ərəb dünyasının dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkirini daha yaxından tanımasına öz töhfəsini verəcək.
Sonra böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan videomaterial nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi Məhəmməd Füzuli yaradıcılığının ideya-bədii xüsusiyyətləri haqqında söz açıb, onun türk-islam dünyasında ədəbi düşüncəyə təsirindən danışıb.
Daha sonra muğam triosunun ifasında musiqi nömrələri səsləndirilib. Gənc xanəndələrin təqdim etdiyi muğam və təsniflər alqışlarla qarşılanıb.
Sonda tədbir iştirakçıları “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” sərgisi ilə tanış olublar. Qonaqlar həmçinin milli şirniyyatlarımızın dadına baxıblar.

В Национальной библиотеке Катара открылась книжная выставка под названием «Культура Азербайджана, имеющая древние корни»
Как уже сообщалось ранее, с 21 по 24 февраля в столице Катара Дохе при организационной поддержке Министерства культуры проходят Дни культуры Азербайджана.
В рамках Дней культуры в Национальной библиотеке Катара открылась книжная выставка под названием «Культура Азербайджана, имеющая древние корни», а также презентация книги «Великий азербайджанский поэт Низами», переведенной на арабский язык выдающимся ученым-востоковедом, академиком Евгением Бертельсом и мероприятие под названием «Мухаммед Физули – поэт трех языков».
В своем выступлении государственный секретарь Катара, президент Национальной библиотеки Катара доктор Хамад бин Абдель Азиз Аль-Кувари в первую очередь приветствовал гостей. Он подчеркнул, что сотрудничество между Катаром и Азербайджаном в различных сферах развивается по восходящей. Он охарактеризовал проведение Дней азербайджанской культуры в Катаре как значимое событие в сфере культурного сотрудничества и пожелал успехов делегации нашей страны.
Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли выразил благодарность министру культуры Катара Шейху Абдулрахману бен Хамаду Аль Тани за поддержку в организации Дней культуры Азербайджана. Он подчеркнул, что искренние дружеские отношения лидеров наших стран сыграли важную роль в достижении высокого уровня связей между Азербайджаном и Катаром в различных сферах. Как и в сотрудничестве в политико-экономической сфере, мы должны работать над развитием отношений в культурной сфере. Должны быть реализованы проекты, которые будут способствовать взаимной популяризации богатой культуры двух стран.
Министр подчеркнул, что согласно соответствующему Распоряжению Президента Ильхама Алиева в этом году празднуется 530-летие со дня рождения всемирно известного азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули. Сыгравший исключительную роль в развитии азербайджанской литературы в средние века, Мухаммед Физули писал свои произведения на азербайджанском, арабском и персидском языках. Его богатое творчество известно не только в Азербайджане, но и во всем мире. Проведение 530-летия Мухаммеда Физули впервые за пределами Азербайджана – в Национальной библиотеке Катара, имеет очень большое значение.
В завершение своего выступления Адиль Керимли выразил благодарность всем, кто приложил усилия для организации Дней культуры Азербайджана в Катаре.
В своем выступлении директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров предоставил информацию о сотрудничестве между национальными библиотеками двух стран. По его словам, проведение Дней культуры Азербайджана в Катаре послужит углублению связей в библиотечной сфере. Он также рассказал о переведенной на арабский язык книге академика Евгения Бертельса «Великий азербайджанский поэт Низами». «Низами Гянджеви, живший и творивший в XII веке, является одним из уникальных гениев, которых азербайджанский народ подарил мировой культуре. Книга «Великий азербайджанский поэт Низами» переведена на несколько языков. Перевод написанного в 1940 году этого фундаментального научного труда на арабский язык будет способствовать более близкому знакомству всего арабского мира с бесценным наследием великого азербайджанского поэта и мыслителя»  – сказал К.Тахиров.
Затем был показан видеоматериал, посвященный жизни и творчеству великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули.
Секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми рассказал об идейно-художественных особенностях творчества Мухаммеда Физули и его влиянии на литературную мысль в тюрко-исламском мире.
Затем состоялось выступление мугамного трио. Исполнение мугамов и теснифов молодыми певцами было встречено аплодисментами.
В завершение участники мероприятия ознакомились с выставкой «Культура Азербайджана, имеющая древние корни». Гости также отведали азербайджанские национальные сладости.