Milli Kitabxana 20-23 iyun tarixlərində Qırğızıstan Respublikasında keçirilən “Rəqəmsal dövrdə kitab və mütaliə” mövzusunda II Beynəlxalq Konfransda iştirak edib
21-06-2021
İyun ayının 21-də Azərbaycan Milli Kitabxanası MDB-yə  Üzv Dövlətlərinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun, Qırğızıstan Respublikası Hökumətinin, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin, YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin, A.Osmonov adına Qırğızıstan Respublikasının Milli Kitabxanasının və Qırğızıstan Respublikasının Kitabxanalar Birliyinin təşkil etdiyi “Rəqəmsal dövrdə kitab və mütaliə” mövzusunda Qırğızıstan Respublikasında keçirilən II Beynəlxalq Konfransda iştirak edib.
Qırğızıstan Respublikası Mədəniyyət, İnformasiya, İdman və Gənclər Siyasəti Nazirliyinin Mədəni İrsin Qorunması Departamentinin rəhbəri vəzifəsinin icraçısı Rinat Bakeyev, YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin sədr müavini, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin İcraçı direktoru Sergey Bakeykin tədbirin əsas moderatorları olub. Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə Qırğızıstan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Jıldız Bakaşova açaraq qonaqları salamlayıb və onlara uğurlar arzulayıb.
Sonra Qırğızıstan Respublikasının Mədəniyyət, İnformasiya, İdman və Gənclər siyasəti naziri Kairat İmanəliyev; Hökumətlərarası Şura sədrinin müavini və YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin sədri, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin prezidenti Yevgeni Kuzmin; Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva; Belarusiya Milli Kitabxanasının direktoru, Avrasiya Kitabxana Assambleyasının prezidenti, professor Roman Motulski; Strateji Təşəbbüslər Agentliyinin “Gənc Mütəxəssislər” Layihələr Mərkəzinin direktoru Aleksey Blaginin; Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Lyudmila Trubina; Qazaxıstan Respublikası Milli Akademik Kitabxanasının baş direktoru, pedaqoji elmlər doktoru, professor Umıtxan Munalbayeva; Tacikistan Milli Kitabxanasının direktoru, Tacikistan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru Jumaxon Fayzalizoda; Taras Şevçenko Milli Muzeyinin baş direktoru, filologiya elmləri doktoru Dmitri Stus və digərləri məruzə ilə çıxış ediblər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Kitabxana-informasiya xidməti və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova “Azərbaycan Milli Kitabxanası: pandemiya dönəmi və elektron-informasiya xidməti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. O, bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası pandemiya  şəraitində öz fəaliyyətini davam etdirərək  oxuculara xidmət işini virtual rejimdə təşkil edib. Bu müddət ərzində çoxsaylı Elektron məlumat bazaları, virtual sərgilər, elektron nəşrlər hazırlayaraq geniş istifadəçi kütləsinə təqdim edib. Direktor müavini qeyd edib ki, məhz bu dövrdə Milli Kitabxananın virtual oxucularının sayı artaraq 3 milyona çatmışdır. Məruzəçi pandemiya şəraitində Milli Kitabxanada təşkil edilən elektron-informasiya xidmətini əks etdirən təqdimatı nümayiş etmişdir. O, Milli Kitabxananın hal-hazırda fəaliyyətini virtual rejimdə davam etdirdiyini qeyd etmiş və qarşıda duran vəzifələrdən danışmışdır.
Daha sonra o, bu ilin ölkəmizdə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə “Nizami Gəncəvi ili” elan olunmasını vurğulayaraq Milli Kitabxananın bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışmışdır.
Direktor müavini Milli Kitabxananın Ehtiyat mübadilə fonduna məxsus “Çingiz Aytmatov. Seçilmiş əsərləri: I-II cild” və “Mehman Həsənli. Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan” kitablarını Qırğızıstan Milli Kitabxanasının fonduna bağışlamışdır.

Национальная Библиотека приняла участие во II Международной конференции «Книга и чтение в цифровую эпоху», состоявшейся в Кыргызстане 20-23 июня.
21-06-2021
21 июня Азербайджанская Национальная Библиотека приняла участие во II Международной конференции «Книга и чтение в цифровую эпоху», состоявшейся 20-23 июня в Кыргызстане. Масштабное мероприятие было организовано Межрегиональным центром библиотечного сотрудничества, Российским комитетом Программы ЮНЕСКО "Информация для всех" и Национальной библиотекой Кыргызской Республики имени Алыкула Осмонова при поддержке МФГС и Министерством культуры и туризма Кыргызской Республики.
Основными модераторами мероприятия выступили начальник управления Министерства культуры, информации и туризма Республики Кыргызстан Бакеев Ринат Аскарбекович и заместитель председателя Российского комитета Программы ЮНЕСКО «Информация для всех», исполнительный директор Межрегионального центра библиотечного сотрудничества Сергей Дмитриевич Бакейкин. Открывая международную конференцию, заместитель Председателя Кабинета Министров КР Жылдыз Бакашова приветствовала гостей и пожелала всем успехов.
На мероприятии с докладами выступили: министр культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Кайрат Иманалиев, заместитель председателя Межправительственного совета, председатель Российского комитета Программы ЮНЕСКО «Информация для всех», президент Межрегионального центра библиотечного сотрудничества Евгений Кузьмин, директор Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои Умида Тешабаева, директор Национальной библиотеки Беларуси, президент Ассамблеи Библиотек Евразии профессор Роман Мотульский, директор Центра проектов молодых специалистов Агентства стратегических инициатив Алексей Благин, проректор МГПУ, доктор филологических наук профессор Людмила Трубина, генеральный директор Национальной Академической библиотеки Казахстана, доктор педагогических наук  профессор Умытхан Муналбаева, директор Национальной библиотеки Таджикистана, профессор Академии государственного управления при Президенте Республики Таджикистан Джумахон Файзализода, генеральный директор Национального музея Тараса Шевченко, доктор филологических наук Дмитрий Стус и другие.
Заместитель директора по библиотечно-информационному обслуживанию и международным связям Национальной Библиотеки Азербайджана Адиба Исмайлова выступила с докладом на тему «Национальная Библиотека Азербайджана: период пандемии и электронно-информационное обслуживание». Она отметила, что в условиях пандемии Национальная Библиотека Азербайджана продолжила свою деятельность в виртуальном режиме. За это время сотрудники библиотеки представили читателям многочисленные электронно-информационные базы, электронные издания, а также виртуальные выставки.  Заместитель директора подчеркнула, что за этот период количество виртуальных читателей Национальной Библиотеки увеличилось до 3 миллионов.
Затем состоялась презентация на тему: «Электронно- информационное обслуживание в Национальной Библиотеке в период пандемии». А.Исмайлова отметила, что Национальная Библиотека продолжает свою работу в виртуальном режиме и рассказала о предстоящих задачах.
Далее заместитель директора подчеркнула, что в честь 880-летия великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви, нынешний год в Азербайджане объявлен «Годом Низами Гянджеви»  и рассказала о мероприятиях, проводимых в Азербайджанской Национальной Библиотеке в связи с этой торжественной датой.
Адиба Исмайлова преподнесла в фонд Национальной библиотеки Кыргызстана книги: «Чингиз Айтматов. Избранные произведения: I-II тома», а также книгу  Мехмана Гасанлы «Феномен Чингиза Айтматова и Азербайджан».