Milli Kitabxana 20-23 iyun tarixlərində Qırğızıstan Respublikasında keçirilən “Rəqəmsal dövrdə kitab və mütaliə” mövzusunda II Beynəlxalq Konfransda iştirak edib
21-06-2021
İyun ayının 21-də Azərbaycan Milli Kitabxanası MDB-yə  Üzv Dövlətlərinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun, Qırğızıstan Respublikası Hökumətinin, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin, YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin, A.Osmonov adına Qırğızıstan Respublikasının Milli Kitabxanasının və Qırğızıstan Respublikasının Kitabxanalar Birliyinin təşkil etdiyi “Rəqəmsal dövrdə kitab və mütaliə” mövzusunda Qırğızıstan Respublikasında keçirilən II Beynəlxalq Konfransda iştirak edib.
Qırğızıstan Respublikası Mədəniyyət, İnformasiya, İdman və Gənclər Siyasəti Nazirliyinin Mədəni İrsin Qorunması Departamentinin rəhbəri vəzifəsinin icraçısı Rinat Bakeyev, YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin sədr müavini, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin İcraçı direktoru Sergey Bakeykin tədbirin əsas moderatorları olub. Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə Qırğızıstan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Jıldız Bakaşova açaraq qonaqları salamlayıb və onlara uğurlar arzulayıb.
Sonra Qırğızıstan Respublikasının Mədəniyyət, İnformasiya, İdman və Gənclər siyasəti naziri Kairat İmanəliyev; Hökumətlərarası Şura sədrinin müavini və YUNESKO-nun “İnformasiya Hamı üçün” Proqramının Rusiya Komitəsinin sədri, Bölgələrarası Kitabxana Əməkdaşlıq Mərkəzinin prezidenti Yevgeni Kuzmin; Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva; Belarusiya Milli Kitabxanasının direktoru, Avrasiya Kitabxana Assambleyasının prezidenti, professor Roman Motulski; Strateji Təşəbbüslər Agentliyinin “Gənc Mütəxəssislər” Layihələr Mərkəzinin direktoru Aleksey Blaginin; Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Lyudmila Trubina; Qazaxıstan Respublikası Milli Akademik Kitabxanasının baş direktoru, pedaqoji elmlər doktoru, professor Umıtxan Munalbayeva; Tacikistan Milli Kitabxanasının direktoru, Tacikistan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru Jumaxon Fayzalizoda; Taras Şevçenko Milli Muzeyinin baş direktoru, filologiya elmləri doktoru Dmitri Stus və digərləri məruzə ilə çıxış ediblər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının Kitabxana-informasiya xidməti və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Ədibə İsmayılova “Azərbaycan Milli Kitabxanası: pandemiya dönəmi və elektron-informasiya xidməti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. O, bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası pandemiya  şəraitində öz fəaliyyətini davam etdirərək  oxuculara xidmət işini virtual rejimdə təşkil edib. Bu müddət ərzində çoxsaylı Elektron məlumat bazaları, virtual sərgilər, elektron nəşrlər hazırlayaraq geniş istifadəçi kütləsinə təqdim edib. Direktor müavini qeyd edib ki, məhz bu dövrdə Milli Kitabxananın virtual oxucularının sayı artaraq 3 milyona çatmışdır. Məruzəçi pandemiya şəraitində Milli Kitabxanada təşkil edilən elektron-informasiya xidmətini əks etdirən təqdimatı nümayiş etmişdir. O, Milli Kitabxananın hal-hazırda fəaliyyətini virtual rejimdə davam etdirdiyini qeyd etmiş və qarşıda duran vəzifələrdən danışmışdır.
Daha sonra o, bu ilin ölkəmizdə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə “Nizami Gəncəvi ili” elan olunmasını vurğulayaraq Milli Kitabxananın bu istiqamətdə gördüyü işlərdən danışmışdır.
Direktor müavini Milli Kitabxananın Ehtiyat mübadilə fonduna məxsus “Çingiz Aytmatov. Seçilmiş əsərləri: I-II cild” və “Mehman Həsənli. Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan” kitablarını Qırğızıstan Milli Kitabxanasının fonduna bağışlamışdır.

Azerbaijan National Library participates in the 2nd International Conference on “Book and Reading in the Digital Era” held in the Kyrgyz Republic on June 20-23.
21-06-2021
Azerbaijan National Library took part in the 2nd international conference on the theme of “Book and Reading in the Digital Era” held in the Kyrgyz Republic. The event is jointly organized with the support of the CIS Humanitarian Action Fund, Interregional Center for Library Cooperation, the Russian Committee of “Information for All” Programme of UNESCO, Alykul Osmonov National Library of the Kyrgyz Republic and the Association of Public Libraries of the Kyrgyz Republic.
Moderators of the conference were Rinat Bakeyev, Head of the Department for the Preservation of Cultural Heritage of the Ministry of Culture, Information, Sports and Youth Policy of the Kyrgyz Republic, and Sergei Bakeikin, Deputy Chairman of the Russian Committee of the UNESCO Program “Information for Everyone”, Executive Director of the Interregional Center for Library Cooperation. Opening the international conference, Deputy Chair of the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic Jildiz Bakashova welcomed the guests and wished them success.
The conference was also attended by Kairat Imanaliyev, Minister of Culture, Information, Sports and Youth Policy of the Kyrgyz Republic; Evgeny Kuzmin, Chairman of the Russian Committee of “Information for All” Programme of UNESCO, President of the Interregional Center for Library Cooperation; Umida Teshabaeva, Director of the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan; Prof. Roman Motulsky, Director of the Belarus National Library and President of the Library Assembly of Eurasia; Prof. Umutkan Munalbaeva, Director General of the National Academic Library of the Republic of Kazakhstan; Djumakhon Faizalizoda, Director of the National Library of Tajikistan, and others.
Adiba Ismayilova, Deputy Director for Library-information Service and International Relations of Azerbaijan National Library, made a speech on “Azerbaijan National Library: the pandemic period and electronic-information services”. She noted that Azerbaijan National Library prepared numerous electronic databases, virtual exhibitions and electronic publications during the pandemic. “The number of virtual readers increased during this period and reached 3 million” she added.
Then, emphasizing that this year was declared the "Year of Nizami Ganjavi" in our country on the occasion of the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi, she spoke about the works done by the Azerbaijan National Library in this direction.
Deputy Director Adiba Ismayilova donated “Chingiz Aitmatov. Selected Works” book (I-III volumes) and “Chingiz Aitamtov phenomenon and Azerbaijan” book by Mehman Hasanli to the National Library of the Kyrgyz Republic.