Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə ithaf olunmuş “Azərbaycan memarlıq elementləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir
08-06-2023
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycan Memarlar İttifaqının və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə nəşr etdiyi Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə ithaf olunmuş “Azərbaycan memarlıq elementləri” kitabının R.Mustafayev adına Milli İncəsənət Muzeyinin İtalyan zalında təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov çıxışında XX əsrin ortalarında görkəmli Azərbaycan memarı akademik Mikayıl Useynov tərəfindən ilk dəfə olaraq milli memarlıq abidələrinin araşdırıldığını və tətbiqi ilə bağlı göstərilmiş təşəbbüslə həmin dövrdə tədqiqatçılar tərəfindən müxtəlif abidələrə aid materiallar toplandığını, müxtəlif başlıqlar altında bir neçə albomun maketinin hazırlanıb məhdud nüsxədə çap olunduğunu bildirmişdir. Qeyd etmişdir ki, yarımçıq qalmış həmin işə yarım əsr sonra yenidən başlanmış, fərqli bir yanaşma və tərtibatla yekunlaşdırılaraq bu sanballı əsər ortaya qoyulmuşdur.
Natiq söyləmişdir ki, təqdim olunan yeni kitab Azərbaycanın çox qədim tarixə malik olan memarlıq abidələrinin üzərində 7-10 min illər əvvəl əcdadlarımızın nəqş etdiyi məhz Azərbaycan xalqına məxsus olan milli memarlıq elementlərindən və onların etimologiyasından, tarixi şahidliyindən bəhs edir.  O, Azərbaycana rəhbərliyinin həm birinci, həm də ikinci dövründə memarlıq və arxitektura sahəsinin daim Ulu Öndər Heydər Əliyevin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulamış, müstəqil, işıqlı və böyük sürətlə gələcəyə addımlayan Azərbaycanımızın da memarının Ulu Öndər hesab olunduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Kitabın elmi redaktoru Əməkdar memar, prof. Elbay Qasımzadə çıxışında kitabı milli memarlıq üslubunun yaddaşlara həkk olunması üçün ən gözəl vasitə adlandırmışdır.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli təqdim olunan kitabda milli memarlıq üslubu, memarlıq janrları, interyer tərtibatı nümunələri, kiçik memarlıq formalarının ətraflı izah edildiyini söyləmişdir.
Milli Məclisin üzvü, akademik Nizami Cəfərov, AYB-nin birinci katibi, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, AzDMİU-nun rektoru, prof. Gülçöhrə Məmmədova kitabla bağlı çıxış etmişlər.
Sonda Azərbaycan və ingilis dillərində olan bu nəfis kitabın müəllifi Əməkdar memar Xəlil Cəfərova söz verilmişdir. O, Azərbaycan memarlığında işlənən milli elementləri həm funksional cəhətləri ilə, həm də bədii-estetik təsiri ilə tikililərdə sadəcə mühəndislik təxəyyülünün məhsulu kimi deyil, eyni zamanda incəsənət nümunəsi kimi dəyərləndirmiş, müasir memarlıq əsərlərində xalqımızın əsrlər boyu yaratdığı memarlıq irsini yaşatmaq və eyni zamanda bu günkü tələblərə uyğun şəkildə, düzgün istifadə etmək baxımından milli memarlıq elementlərini dərindən bilməyin lazımlılığını önə çəkmişdir.

The presentation ceremony of the book "Architectural elements of Azerbaijan" dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, jointly published by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Union of Architects of Azerbaijan and the National Library of Azerbaijan, was held in the Italian hall of the National Art Museum named after R. Mustafayev.
Director of the National Library of Azerbaijan, prof. In his speech, Karim Tahirov stated that in the middle of the 20th century, academician Mikayil Useynov, a prominent Azerbaijani architect, researched national architectural monuments for the first time, and with the initiative shown regarding their application, materials related to various monuments were collected by researchers at that time, several albums were prepared and printed in limited copies under different titles. He noted that half a century later, this unfinished work was restarted, concluded with a different approach and design, and this remarkable work was revealed.
The speaker said that the presented new book talks about the national architectural elements belonging to the Azerbaijani people, which our ancestors carved on the architectural monuments of Azerbaijan with a very ancient history 7-10 thousand years ago, and their etymology and historical testimony. He emphasized that during the first and second periods of Azerbaijan's leadership, architecture and the field of architecture were always in the focus of attention of Great Leader Heydar Aliyev, and pointed out that the architect of our independent, bright and fast-moving Azerbaijan is also considered a Great Leader.
In his speech, the scientific editor of the book, Honored architect, professor Elbay Gasimzade, called the book the best tool for imprinting the national architectural style on memories.
Academician Isa Habibbeyli, President of Azerbaijan National Academy of Sciences, said that national architectural style, architectural genres, examples of interior design, small architectural forms are explained in detail in the presented book.
Member of Milli Mejlis, academician Nizami Jafarov, first secretary of UAW (Union of Azerbaijani Writers), People's writer Chingiz Abdullayev, rector of AzDMIU, prof. Gulchohra Mammadova spoke about the book.
At the end, the honorable architect Khalil Jafarov, the author of this exquisite book in Azerbaijani and English languages, is mentioned. He valued the national elements used in the architecture of Azerbaijan not only as a product of engineering imagination, but also as an example of art, with both their functional aspects and artistic-aesthetic effect, and to preserve the architectural heritage created by our people over the centuries in modern architectural works and at the same time to meet today's requirements. He highlighted the need to know the elements of national architecture in depth in order to use them properly.