Milli Kitabxanada “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatında kitab və mütaliənin rolu” mövzusunda tədbir və BDU-nun dosenti R.Süleymanovun “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan kitab mədəniyyəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
07-05-2021
May ayının 7-də Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin doğum günü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, YAP Səbail rayon təşkilatı və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyatında kitab və mütaliənin rolu” mövzusunda tədbir və BDU-nun dosenti R.Süleymanovun “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan kitab mədəniyyəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlayıb. O, qeyd edib ki, bu günlərdə Azərbaycan xalqı tarixi bir günü qeyd edir. Mayın 10-da nəinki Azərbaycanın, eləcə də dünyanın görkəmli və dahi şəxsiyyətlərindən biri olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin doğum günüdür. Ümummilli lider Heydər Əliyev kitaba, kitabxanaya, ədəbiyyata, milli-mənəvi dəyərlərimizə mühüm əhəmiyyət verirdi. Bunun nəticəsidir ki, Ümummilli Liderimiz milli mədəniyyətin ayrılmaz tərkib hissəsi olan kitabxana işinin inkişafı sahəsində xeyli işlər görmüşdür. Kitab və kitabxana işinə yüksək qiymət verən, onu Azərbaycan mədəniyyətinin aparıcı sahəsi kimi dəyərləndirən Ulu Öndər kitabxana işinin inkişafına xüsusi yanaşırdı. Ulu Öndərin hakimiyyəti illərində bir sıra şəhərlərdə və rayon mərkəzlərində yeni kitabxana binalarının tikilməsi, respublika kitabxana şəbəkəsinin sürətli inkişafı, kitabxanaçı kadrların hazırlanması sahəsində səmərəli tədbirlərin həyata keçirilməsi, kitabxanaların maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində möhtəşəm işlərin görülməsi buna əyani sübutdur.
Direktor onu da qeyd edib ki, 1995-1997-ci illərdə Ulu Öndər Milli Kitabxananı 4 dəfə ziyarət etmiş və ilk gəlişində bu kitabxanaya öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitab hədiyyə etmişdir. O, bildirib ki, bu gün toplandığımız “Heydər Əliyev guşə”si keçən il dekabr ayında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət naziri Anar Kərimovun iştirakı ilə açılmışdır. İnanırıq ki, bu guşə gənclərimizin sevimli məkanına çevriləcəkdir. Guşədə Ulu Öndərin Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi kitablar, onun öz kitabları və haqqında yazılan kitablar, Milli Kitabxanada olarkən çəkilən şəkillər, Məkkədən gətirdiyi və Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi “Qurani Kərim”, habelə kitabxanada olarkən etdiyi çıxışların lent yazılarının nümayiş olunduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Sonra o, bildirib ki, bu gün Sizə təqdim etdiyimiz kitabda Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini və ədəbiyyatını dərindən bilən, onu böyük məhəbbətlə sevən yüksək qiymətləndirən xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin Azərbaycanın kitab mədəniyyəti, kitabçılıq işi, kitab və onun nəşri məsələləri ilə əlaqədar diqqət və qayğısı, eyni zamanda onun zəngin irsi və Ulu Öndərə həsr olunmuş fundamental əsərlər araşdırılmış və tədqiq edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev giriş nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, bir neçə gün sonra Azərbaycan xalqı öz Ümummilli liderinin doğum gününü qeyd edəcəkdir. O, bildirib ki, Heydər Əliyev 80 illik həyatında çox mənalı bir ömür yaşayıb. Onun istər Sovet hakimiyyəti illərində, eləcə də müstəqillik illərində Azərbaycan dövləti qarşısında misilsiz xidmətləri olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın müstəqil və qüdrətli bir ölkəyə çevrilməsinin bünövrəsini də məhz Heydər Əliyev qoymuşdur. Heydər Əliyev daim Vətənini, onun gələcəyini düşünürdü. Onu da qeyd edək ki, bir neçə ay öncə hörmətli cənab Prezidentimiz və Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında müzəffər Azərbaycan ordusunun xalqımıza qazandırdığı möhtəşəm tarixi qələbə də Ulu Öndərin ideyalarının təntənəsi, onun arzularının həyata keçməsi deməkdir. Ölkəmizin Qələbə qazanmasında, işğal altında olan torpaqlarımızın azad olunmasında bir vaxtlar Heydər Əliyevin böyük uzaqgörənliklə yaratdığı Naxçıvanski adına Hərbi Məktəbin yetirmələrinin xüsusi rolu olmuşdur.
Nazir müavini qeyd etmişdir ki, Ulu Öndərimiz Heydər Əliyevin Azərbaycan qarşısındakı ən əhəmiyyətli xidmətlərindən biri də özü qədər inandığı bir yetirməsini xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsi olmuşdur. Yaxın 17 illik tariximiz bir daha sübut edir ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmamışdır və onun layiqli davamçısı olan cənab İlham Əliyev atasının başladığı işləri çox böyük uğurla davam etdirərək ona da baş ucalığı gətirmişdir.
Sonra YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, professor Şəmsəddin Hacıyev çıxış edərək bildirib ki, bu gün böyük tarixi bir gündür. Biz hər il Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününü qeyd edirik, lakin bu il tamam ayrı əhval-ruhiyyə ilə qeyd edirik. Belə ki, Ulu Öndərin ən böyük arzusu olan işğal altında olan torpaqlarımız artıq azaddır. Bu il biz qalib xalq olaraq bu günləri qeyd edirik. Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti, xalqı qarşısında olan xidmətləri haqqında nə qədər danışsaq azdır. Məhz onun hakimiyyəti illərində Azərbaycan dövləti öz sosial-iqtisadi inkişafını əldə etmişdir.
Tədbirin davamında Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov; Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, “525-ci qəzet”-in baş redaktoru Rəşad Məcid; Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatında kitab və mütailənin rolu haqqında çıxışları da dinlənilib.
BDU-nun Kitabşünaslıq və nəşriyyat işi kafedrasının dosenti “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Kitab mədəniyyəti” kitabının müəllifi Rasim Süleymanov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyev Azərbaycan tarixinin yetirdiyi ən böyük şəxsiyyətlərdən biridir. O, bildirib ki, Ümummilli liderə həsr olunmuş bu kitabda Ulu Öndərin həyatımızın bütün sahələrini əhatə edən zəngin elmi-nəzəri irsinin araşdırılmasına, öyrənilməsinə geniş yer ayrılmış və bu məsələlər ardıcıllıqla təhlil olunmuşdur. Respublikamızda və dünyada görkəmli ictimai-siyasi, dövlət və elm xadimlərinin Heydər Əliyevə və onun zəngin irsinə həsr etdikləri fundamental nəşrlərin və elmi əsərlərin gələcək nəsillərə çatdırılması məsələləri də burada ümumiləşdirilmişdir.

В Национальной Библиотеке состоялось мероприятие на тему «Роль книги и чтения в жизни Общенационального лидера Гейдара Алиева» и презентация книги доцента БГУ Р. Сулейманова «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и книжная культура Азербайджана».
07-05-2021
7 мая по случаю годовщины со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, в Национальной Библиотеке состоялось мероприятие на тему «Роль книги и чтения в жизни Общенационального лидера Гейдара Алиева», организованное Министерством культуры Азербайджанской Республики, Сабаильской районной организацией партии «Ени Азербайджан» и Национальной Библиотекой. Также состоялась презентация книги доцента БГУ Р.Сулейманова «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и книжная культура Азербайджана».
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров приветствовал гостей. Он отметил, что в эти дни азербайджанский народ празднует особо значимое событие. 10 мая день рождения выдающегося, всемирно известного государственного и политического деятеля – Общенационального лидера Гейдара Алиева. Общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал большое значение книгам, библиотекам, литературе, сохранению  национально-духовных ценностей. Общенациональный лидер проделал колоссальную работу для развития библиотечного дела, являющейся неотъемлемой частью национальной культуры. Гейдар Алиев, оценивающий книжно-библиотечную деятельность, как ведущую область культуры Азербайджана, придавал огромное значение ее развитию. Строительство новых библиотечных зданий в ряде городов и районных центров, стремительное развитие библиотечной сети республики, реализация эффективных мер по обучению библиотекарей, а также укрепление материально-технической базы библиотек четко характеризуют политику Общенационального лидера в области библиотечного дела.
Директор также отметил, что в 1995–1997 годах Общенациональный лидер четыре раза посещал Национальную Библиотеку и при первом визите передал в дар около 300 экземпляров книг из своей личной библиотеки. Он сказал: «Памятный уголок», в котором мы сегодня собрались, посвящен Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву. «Памятный уголок»  был открыт  в декабре прошлого года при участии министра культуры Азербайджанской Республики Анара Керимова. Мы надеемся, что этот уголок станет любимым местом нашей молодежи». К сведению участников мероприятия были представлены книги, подаренные Национальной Библиотеке Гейдаром Алиевым, его собственные книги и книги о его деятельности, фотографии, сделанные во время его пребывания в Национальной Библиотеке, Священный Коран, который он привез из Мекки и передал в дар Национальной Библиотеке, а также магнитофонные записи его выступлений в библиотеке.
Затем Керим Тахиров сказал: «Общенациональный лидер Гейдар Алиев обладал глубокими знаниями в области истории, культуры и литературы Азербайджана. В представленной сегодня книге были исследованы богатое наследие и фундаментальные труды, посвященные Общенациональному лидеру. Большое место в книге отводится вниманию и заботе Гейдара Алиева, которое он проявлял по отношению к библиографии, издательству и книжной культуре Азербайджана.
В своей вступительной речи первый заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Вагиф Алиев сказал, что через несколько дней азербайджанский народ будет отмечать годовщину со дня рождения Общенационального лидера. Он отметил, что Гейдар Алиев прожил очень содержательную и значимую жизнь. Он имеет неоценимые заслуги перед народом и государственностью Азербайджана, как в советское время, так и в годы независимости. Гейдар Алиев является основоположником независимого и могущественного Азербайджанского государства. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда думал о будущем Родины, о ее независимости.Следует отметить, что великая историческая победа мощной азербайджанской армии под руководством Президента Азербайджана и Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, означает осуществление стратегических целей и претворение в жизнь заветной мечты Великого государственного деятеля – Гейдара Алиева. Воспитанники лицея имени Нахчыванского, созданного Гейдаром Алиевым, сыграли исключительную роль в достижении победы в Отечественной войне и освобождении оккупированных земель.
Заместитель министра отметил, что одной из важнейших заслуг Гейдара Алиева перед собственным народом является то, что он оставил после себя достойного преемника. Общенациональный лидер писал, что верит Ильхаму Алиеву как самому себе и заявлял, что он поведет Азербайджан в светлое будущее.
«Наша недавняя 17-летняя история еще раз доказывает, что Великий лидер азербайджанского народа не ошибся в своем выборе. Сегодня продуманную политику Общенационального лидера Гейдара Алиева успешно продолжает его достойный преемник Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.», - такими словами окончил речь Вагиф Алиев.
Затем выступил председатель Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан», профессор Шамсаддин Гаджиев и сказал: «Сегодня великий исторически значимый день. Мы ежегодно отмечаем годовщину со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, но в этом году совершенно  в другом настроении. В этом году мы отмечаем этот день как народ-победитель. Заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом, Азербайджанским государством бесценны. Во время правления Гейдара Алиева, Азербайджанское государство достигло устойчивого социально-экономического развития.»
В ходе мероприятия были выслушаны выступления директора Центра Ататюрка в Азербайджане, академика Низами Джафарова и секретаря Союза писателей Азербайджана, главного редактора 525-й газеты Рашада Маджида на тему «Роль книги и чтения в жизни Общенационального лидера Гейдара Алиева».
Доцент кафедры библиографии и издательства БГУ, автор книги «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и книжная культура Азербайджана» Расим Сулейманов сказал: «Общенациональный лидер азербайджанского народа, основатель независимого Азербайджанского государства Гейдар Алиев - один из величайших личностей в истории Азербайджана.» Он отметил далее, что книга отражает богатое научно-теоретическое наследие Гейдара Алиева. В ней также обобщены фундаментальные публикации и научные работы, посвященные Гейдару Алиеву и его богатому наследию.
В завершении мероприятия, участники ознакомились с материалами, размещенными в «Памятном уголке», посвященном Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.