Milli Kitabxanada “10 May – Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
08-05-2021
May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümü tamam olur. Heydər Əliyev çoxəsrlik dövlətçilik tariximizdə yeni parlaq səhifə açan nadir, bənzərsiz şəxsiyyətdir. Tarixin yaddaşında əbədi iz qoymaq hər insana nəsib olmayan böyük xoşbəxtlikdir. Bu yalnız Heydər Əliyev kimi dahi şəxsiyyətlərin qismətinə düşən müstəsna taledir. Bütün həyatını xalqının xoşbəxt gələcəyinə, qüdrətli Azərbaycan dövlətinin yaradılmasına və inkişafına həsr etmiş bu dahi şəxsiyyətin Vətən və xalq qarşısındakı xidmətləri misilsizdir. Azərbaycanda müstəqil dövlət təsisatlarının qurulması, beynəlxalq normalara söykənən demokratik, hüquqi dövlətin yaranması, milli, mənəvi və əxlaqi dəyərlərimizin qorunub saxlanması, bu dəyərlərin ümumbəşəri ideyalarla daha da zənginləşdirilməsi, ilk Milli Konstitusiyamızın qəbul edilməsi, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşdırılması və yeni iqtisadi kursun müəyyənləşdirilməsi prosesinin müvəffəqiyyətli həlli məhz Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin xidmətləridir. Heydər Əliyev fenomeninin ən mühüm göstəricilərindən biri də Azərbaycançılıq məfkurəsinin, milli ruhun hədsiz yüksəlməsi, milli özünüdərkin inkişafı, xalqın tarixi yaddaşının özünə qaytarılması kimi fundamental prinsiplər əsasında dövlətçilik arzularının və hisslərinin güclənməsi, real siyasi amilə çevrilməsidir.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən 10 May – Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, haqqında materiallar, fotolar, Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «10 мая - день рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева».
08-05-2021
10 мая исполняется 98 лет со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, политического деятеля мирового уровня Гейдара Алиева. Гейдар Алиев - уникальный человек, открывший новую яркую страницу в многовековой истории нашей государственности. Уйти из жизни и остаться в памяти народа дано не каждому.Это исключительная судьба таких выдающихся личностей, как Гейдар Алиев. Заслуги этого гениального политического деятеля,  посвятившего всю жизнь счастливому будущему своего народа, созданию и развитию могущественного Азербайджанского государства, не имеют себе равных.
Создание независимых государственных институтов в Азербайджане, демократического правового государства, основанного на международных нормах, сохранение наших национальных, моральных и этических ценностей, обогащение этих ценностей универсальными идеями, принятие первой отечественной Конституции, формирование гражданского общества и установление нового экономического курса – все это заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева. Одним из важнейших показателей деятельности Гейдара Алиева является укрепление государственности на основе таких основополагающих принципов, как азербайджанская идеология, подъем национального духа, развитие национального самосознания, возвращение исторической памяти народа.
В связи с этим сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени  М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «10 мая - день рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева». На виртуальной выставке представлены высказывания выдающихся людей об Общенациональном лидере, материалы, фотографии, книги о наследии Гейдара Алиева, его роли в истории, культуре и развитии науки в Азербайджане, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.